ԵԽ լիագումար նիստի օրակարգում է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի դեմ անվստահության նախագիծը
Ստրասբուրգում հուլիսի 7-ին մեկնարկած լիագումար նիստի օրակարգային առաջին հարցերից մեկը Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի դեմ անվստահության առաջարկի ներկայացումն ու դրա քննարկումն էր։
Ստրասբուրգում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ քննարկման ընթացքում ելույթներով հանդես եկան ԵԽ քաղաքական բոլոր խմբակցությունների ներկայացուցիչները։ Քննարկմանը մասնակցեց նաև Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը, որը հանդես եկավ հայտարարությամբ։
«Մենք երբեք թույլ չենք տա, որ ծայրահեղականները վերաշարադրեն պատմությունը այն մասին, թե ինչպես Եվրոպան համախմբվեց իր ամենամութ պահին։ Փաստերն ունեն նշանակություն, ճշմարտությունը՝ նույնպես։ Այս Հանձնաժողովը միշտ կպաշտպանի միասնությունը, ժողովրդավարությունը և թափանցիկությունը։ Սա պարզապես բանավեճ չէ, սա ճշմարտության և դավադրությունների, ժողովրդավարության և ծայրահեղականության միջև պայքար է։ Մենք համերաշխությունն ընտրեցինք համավարակի ժամանակ, և մենք միասնություն ենք ընտրում այսօր», - իր ելույթում ասաց Եվրահանձնաժողովի նախագահը։
Սոցիալ-դեմոկրատները, Կանաչները և լիբերալ Renew Europe-ը (լիբերալները) օգտվեցին առիթից՝ դատապարտելու այն ուղին, որ ընտրել է ԵԺԿ-ն՝ Մանֆրեդ Վեբերի ղեկավարությամբ, հատկապես ծայրահեղ աջերի հետ նրա դաշինքների վերաբերյալ։
Սոցիալ-դեմոկրատները համոզված են, որ անվստահության այս նախագիծը ԵԺԿ-ի՝ Եվրախորհրդարանում վարած ամբողջովին սխալ ռազմավարության հետևանքն է։
Այդուամենայնիվ, հիմնական մեծ քաղաքական խմբակցություններն իրենց քննադատությունների հետ մեկտեղ հաստատեցին, որ դեմ են քվեարկելու նախագծին։
Անվստահության նախագծի առաջարկը՝ ներկայացված լեհ ազգայնականների, ծայրահեղ աջ եւ որեւէ խմբակցության անդամ չհանդիսացող մի խումբ պատգամավորների կողմից, կենտրոնացած է «Pfizergate» սկանդալի վրա (խմբ. սկանդալ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի և ամերիկյան Pfizer ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալբերտ Բուրլայի մասնակցությամբ՝ կապված CoVID-19-ի պատվաստանյութի գնումների հետ)։
Նախագծի հեղինակ, Եվրախորհրդարանում Ռումինիան ներկայացնող և ծայրահեղ աջ պատգամավոր Ջորջ Պիպերեան քննադատում է Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի կողմից թափանցիկության բացակայությունն այս հարցում, քանի որ վերջինս երբեք չի հրապարակել իր SMS հաղորդագրությունները Pfizer ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալբերտ Բուրլայի հետ այն վճռորոշ պահին, երբ ընթանում էին COVID-ի պատվաստանյութերի բանակցությունները։
Անվստահության առաջարկի քվեարկությունը տեղի կունենա հինգշաբթի օրը՝ հուլիսի 10-ին։ Առաջարկի ընդունման համար անհրաժեշտ է ստանալ քվեարկածների երկու երրորդի աջակցությունը, ինչպես նաև ապահովել պատգամավորների ընդհանուր կազմի մեծամասնությունը, ինչը քիչ հավանական է։

В повестке пленарного заседания СЕ вынесение вотума недоверия главе Еврокомиссии Урсуле фон дер Ляйен
Одним из первых вопросов повестки дня пленарного заседания, начавшегося 7 июля в Страсбурге, было представление и обсуждение предложения о вотуме недоверия председателю Европейской комиссии Урсуле фон дер Ляйен.
Как передает корреспондент “Арменпресс” в Страсбурге, в ходе обсуждения выступили представители всех политических групп Европарламента. Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен также приняла участие в обсуждении и сделала заявление.
“Мы никогда не позволим экстремистам переписать историю о том, как Европа объединилась в свой самый темный час. Факты имеют значение, как и правда. Эта Комиссия всегда будет выступать за единство, демократию и прозрачность. Это не просто дебаты, это борьба между правдой и заговорами, демократией и экстремизмом. Мы выбрали солидарность во время пандемии, и мы выбираем единство сегодня”, заявила председатель Европейской комиссии.
Социал-демократы, зеленые и либеральная партия Renew Europe (либералы) воспользовались возможностью осудить путь, выбранный ЕНП при Манфреде Вебере, особенно в отношении альянсов с крайне правыми.
Социал-демократы убеждены, что этот вотум недоверия является результатом совершенно неверной стратегии, проводимой ЕНП в Европейском парламенте.
Однако основные политические группы, наряду со своей критикой, подтвердили, что будут голосовать против этого вотума.
Вотум недоверия, представленный польскими националистами, крайне правыми и группой депутатов Европарламента, не принадлежащих ни к одной группе, фокусируется на скандале «Pfizergate» (ред. скандал с участием президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен и генерального директора американской компании Pfizer Альберта Бурлы, связанный с закупкой вакцины от COVID-19).
Автор предложения, крайне правый румынский депутат Европарламента Георге Пиперя, критикует Урсулу фон дер Ляйен за ее недостаточную прозрачность в этом вопросе, поскольку она так и не опубликовала свои текстовые сообщения с генеральным директором Pfizer Альбертом Бурлой в решающий момент переговоров о вакцине от COVID.
Голосование по вотуму недоверия состоится в четверг, 10 июля. Для принятия предложения требуется поддержка двух третей голосующих, а также большинства от общего числа депутатов Европарламента, что маловероятно.