Իրանում իսրայելական կողմի հարձակումների հետևանքով զոհերի թիվը հասել է 1060-ի
Իսրայելական հարվածների հետևանքով Իրանի տարածքում զոհերի թիվը հասել է 1060-ի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, նոր տվյալները հայտնել է Իրանի Նահատակների ու վետերանների հարցերով հիմնադրամի ղեկավար Սաիդ Օհադին։
Ինչպես հայտնում է Associated Press լրատվական գործակալությունը, Օհադին Իրանի հանրային հեռուստատեսության եթերում տեղեկացրել է նաև, որ, հաշվի առնելով ծանր վիրավորումների դեպքերը, զոհերի թիվը կարող է հասնել 1100-ի։
Իսրայելը հարձակում էր սկսել Իրանի դեմ հունիսի 13-ին, ինչին ի պատասխան իրանական կողմը հարվածներ էր իրականացրել իսրայելական տարածքում։ 10 օր անց հակամարտության մեջ էր մտել նաև Միացյալ Նահանգները՝ հարվածներ հասցնելով Իրանի միջուկային օբյեկտներին։ Ի պատասխան ամերիկյան կողմի՝ Իրանը հարձակում էր իրականացրել Մերձավոր Արևելքում ամերիկյան ամենամեծ ռազմաբազայի՝ Կատարի Ալ-Ուդեյդի վրա։ Փոխադարձ հարվածներից հետո կողմերը համաձայնության էին եկել հրադադարի շուրջ, որն ուժի մեջ էր մտել հունիսի 24-ին։

Iran says at least 1,060 people were killed in the war with Israel
Iran’s government has issued a new death toll for its war with Israel, saying at least 1,060 people were killed and warning that the figure could rise, The Associated Press reported.
Saeed Ohadi, the head of Iran’s Foundation of Martyrs and Veterans Affairs, gave the figure in an interview aired by Iranian state television late Monday, according to The Associated Press.
Ohadi warned the death toll may reach 1,100 given how severely some people were wounded.
Israel launched what it called Operation Rising Lion against Iran in the early hours of June 13, calling it a preemptive strike designed to prevent Iran from developing nuclear weapons. Iran has denied plans to develop such weapons. Tehran retaliated by launching counterstrikes on Israel. 10 days later the US intervened and bombed Iranian nuclear facilities. In response, Iran fired missiles at a US base in Qatar.  A ceasefire between Iran and Israel took effect on June 24.