Թրամփի պրոտեկցիոնիստական միջոցները BRICS-ի նկատմամբ հեռանկար չունեն. Չինաստանի ԱԳՆ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պրոտեկցիոնիստական քաղաքականությունը BRICS-ի անդամ պետությունների և դրանց գործընկերների նկատմամբ անհեռանկարային է: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մաո Նինը։
«Առևտրային և մաքսատուրքային պատերազմներում հաղթողներ չկան, իսկ պրոտեկցիոնիզմն ապագա չունի», - ընդգծել է նա ճեպազրույցի ժամանակ՝ մեկնաբանելով Սպիտակ տան ղեկավարի ծրագրերը 10%-ի չափով մաքսատուրքեր սահմանելու BRICS-ին աջակցող երկրների նկատմամբ։
Ինչպես նշել է չինացի դիվանագետը, Պեկինը մշտապես դեմ է հանդես գալիս ճնշում գործադրելու և հարկադրելու նպատակով մաքսերի կամայական կիրառմանը։
«Դա չի համապատասխանում կողմերից ոչ մեկի շահերին», - հավելել է նա։
Մաո Նինը նաև հիշեցրել է, որ BRICS-ը կարևոր հարթակ է կազմավորվող շուկաների հետ պետությունների փոխգործակցության համար՝ «քարոզելով բացության սկզբունքը, ներառականությունը և փոխշահավետ համագործակցությունը»։ Նա հիշեցրել է, որ այդ միավորումը չի ձգտում հրահրել միջբլոկային առճակատում։
Ավելի վաղ Թրամփը զգուշացրել էր, որ BRICS-ի քաղաքականությանն աջակցող պետությունների նկատմամբ կսահմանվեն լրացուցիչ 10% առևտրային մաքսատուրքեր:

China responds to Trump's extra 10% tariffs threat on BRICS countries
The BRICS mechanism is not targeted at any country, and there are no winners in tariff wars, a spokesperson for Chinese Foreign Ministry said on Monday, CGTN reported.
Mao Ning made the remarks in response to U.S. President Donald Trump's accusation that BRICS supports so-called "anti-American" policies, as well as his threat to impose an additional 10 percent tariff on countries aligning with the group's policies.
The BRICS mechanism is an important platform for cooperation among emerging markets and developing countries, Mao told a regular press briefing in Beijing, according to CGTN.
She noted that the mechanism advocates openness, inclusiveness, and win-win cooperation, does not engage in bloc confrontation, and is not targeted at any country.
Mao also reiterated China's stated position on tariffs, saying that there are no winners in trade wars or tariff wars, and that protectionism offers no path forward.