Թրամփի պրոտեկցիոնիստական միջոցները BRICS-ի նկատմամբ հեռանկար չունեն. Չինաստանի ԱԳՆ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պրոտեկցիոնիստական քաղաքականությունը BRICS-ի անդամ պետությունների և դրանց գործընկերների նկատմամբ անհեռանկարային է: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մաո Նինը։
«Առևտրային և մաքսատուրքային պատերազմներում հաղթողներ չկան, իսկ պրոտեկցիոնիզմն ապագա չունի», - ընդգծել է նա ճեպազրույցի ժամանակ՝ մեկնաբանելով Սպիտակ տան ղեկավարի ծրագրերը 10%-ի չափով մաքսատուրքեր սահմանելու BRICS-ին աջակցող երկրների նկատմամբ։
Ինչպես նշել է չինացի դիվանագետը, Պեկինը մշտապես դեմ է հանդես գալիս ճնշում գործադրելու և հարկադրելու նպատակով մաքսերի կամայական կիրառմանը։
«Դա չի համապատասխանում կողմերից ոչ մեկի շահերին», - հավելել է նա։
Մաո Նինը նաև հիշեցրել է, որ BRICS-ը կարևոր հարթակ է կազմավորվող շուկաների հետ պետությունների փոխգործակցության համար՝ «քարոզելով բացության սկզբունքը, ներառականությունը և փոխշահավետ համագործակցությունը»։ Նա հիշեցրել է, որ այդ միավորումը չի ձգտում հրահրել միջբլոկային առճակատում։
Ավելի վաղ Թրամփը զգուշացրել էր, որ BRICS-ի քաղաքականությանն աջակցող պետությունների նկատմամբ կսահմանվեն լրացուցիչ 10% առևտրային մաքսատուրքեր:

Протекционистские меры Трампа в отношении БРИКС бесперспективны: МИД Китая
Протекционистская политика президента США Дональда Трампа в отношении стран-участниц БРИКС и их партнеров бесперспективна. Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на ТАСС, это заявила официальный представитель МИД КНР Мао Нин.
“В торговых и тарифных войнах нет победителей, а протекционизм не имеет будущего”, - подчеркнул он в ходе брифинга, комментируя планы главы Белого дома ввести 10%-ные пошлины для стран, поддерживающих БРИКС.
Как отметила китайский дипломат, Пекин всегда выступал против произвольного применения пошлин в целях давления и принуждения.
“Это не соответствует интересам ни одной из сторон”, - добавила она.
Мао Нин также напомнила, что БРИКС является важной площадкой взаимодействия государств с развивающимися рынками, “пропагандирующей открытость, инклюзивность и взаимовыгодное сотрудничество”. Она добавила, что это объединение не стремится провоцировать межблоковое противостояние.
Ранее Трамп заявил, что к государствам, поддерживающим политику БРИКС, будут введены дополнительные 10-процентные торговые пошлины.