Վանաձորում մեկնարկել է «Tech Week 2025»-ը՝ մարզերում տեխնոլոգիական ներուժը բացահայտելու նպատակով
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը հուլիսի 4-ին Վանաձորի Շարլ Ազնավուրի անվան մշակույթի պալատում մասնակցել է «Tech Week 2025» տեխնոլոգիական միջոցառման բացման արարողությանը և հանդես եկել բացման խոսքով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ԲՏԱ նախարարությունը։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման կազմակերպիչներին, որոնց ջանքերի շնորհիվ Վանաձորը «Tech Week 2025»-ի երեք օրերի ընթացքում կվերածվի տեխնոլոգիական մայրաքաղաքի: «Սա իսկապես կարևոր ձեռքբերում է Վանաձորի համար և այսօրինակ միջոցառումները պետք է ավելի ու ավելի հաճախ անցկացվեն այս հրաշալի քաղաքում։ Սա մի միջոցառում է, որի արդյունքները բոլորս պարտավոր ենք առավելագույնս կապիտալիզացնել և Վանաձորը ժամանակի ընթացքում դարձնել տեխնոլոգիական կլաստեր։ Վանաձորը Հայաստանի այն մի քանի քաղաքներից մեկն է, որն ունի այդ ներուժը»,-ասել է Մխիթար Հայրապետյանը։
Այնուհետև նախարարի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել պանելային քննարկում՝ «Մարզում զարգանալու տեղ չունենալը որպես համակարգային խնդիր. պետության և բիզնեսի իրական քայլերը՝ ՏՏ թվային ներուժը համայնքներում պահելու, զարգացնելու ուղղությամբ» թեմայով, որի ընթացքում նախարար Հայրապետյանն անդրադարձել է բոլոր առումներով ամենամեծ մարտահրավերին՝ մարդկային կապիտալի սահմանափակ ռեսուրսների թեմային՝ ընդգծելով այն առավել արդյունավետ օգտագործելու անհրաժեշտությունը։ Անդրադարձ է կատարվել նաև մարզերում տեխնոլոգիաների զարգացման կարևորության թեմային։ «Մարզերում թաքնված, չբացահատված մի հարստություն կա, որը դեռևս լուռ է, բայց այն կա։ Հետևաբար պետության և մասնավոր հատվածի գերխնդիրն է գտնել տաղանդներին, բացահայտել, կատարել թիրախային ներդրումներ և նրանց ներգրավել այս գործընթացների մեջ»,-ասել է Մխիթար Հայրապետյանը՝ հավելելով, որ մարզերը տեխնոլոգիական զարգացման տեսլականի առանցքում են։
«Tech Week 2025»-ի շրջանակներում տրվել է նաև Layerswap ընկերության կողմից կազմակերպված ԴևHacks տեխնոլոգիական հաքաթոնի մեկնարկը, որի շրջանակում 3-5 անդամներից բաղկացած թիմերը 48 ժամվա ընթացքում տեղում կփորձեն կյանքի կոչել նորարարական իրենց գաղափարները։
Հաքաթոնի մասնակիցներին ողջունել, բարի երթ և արդյունավետ աշխատանք է մաղթել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը։ «Ոգևորիչ է գտնվել Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում, որտեղ տարիներ շարունակ կազմակերպվել է Ինժեներական շաբաթը։ Ինձ համար շատ տպավորիչ է տեսնել վառվող աչքերով այսքան շատ երիտասարդներ, պատրաստ դեպի պայքար։ Հաքաթոնները հետաքրքիր հարթակ են ստեղծում համագործակցելու և պայքարելու, ինչպես նաև տեսական գիտելիքները պրակտիկ կիրառելու առումով»,-ասել է Ռուբեն Սիմոնյանը՝ կարևորել նման միջոցառումների անցկացումը մարզերում, դրանց ընդլայնումը դեպի Հայաստանի այլ մարզեր ևս։
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը, խոսել է հաքաթոնների մասնակցությանն ունեցած իր փորձից, կարևորել նման միջոցառումների անցկացումը, շնորհակալություն հայտնել կազմակերպիչներին և հաջողություն է մաղթել մասնակիցներին։
«Tech Week2025»-ի շրջանակներում կանցկացվի նաև «Wings» գաղափարների մրցույթ՝ ի նպաստ Լոռու մարզի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը։ Մրցույթն ուղղված է տարբեր ոլորտներ ներկայացնող մասնագիտական թիմերին՝ տեխնոլոգիաներից մինչև ագրոբիզնես ու տուրիզմ։ Առաջին փուլում ընտրվելու են 7 թիմեր, որոնք մենթորների աջակցությամբ կնախապատրաստեն իրենց նախագծերը։
«Tech Week2025»-ի շրջանակում կայանալիք աշխատարաններին՝ ավելի քան 300 մասնակից է գրանցվել։
Tech Week 2025-ը «հայթեք» Հայաստանի օրացույցի կարևորագույն իրադարձություններից մեկն է, որը հուլիսի 4-6-ը Վանաձորը կհյուրընկալի հայկական տեխնոլոգիական համայնքի ներկայացուցիչներին, կմիավորի ոլորտի առաջատարներին, տեխնոլոգիական ընկերությունների ղեկավարներին, փորձառու և սկսնակ ձեռնարկատերերին, ուսանողներին և առհասարակ բոլոր նրանց, ովքեր հետաքրքված են տեխնոլոգիական ոլորտով։
Երեք օրերի ընթացքում կոնֆերանսի շրջանակում հանդես կգա ավելի քան 60 խոսնակ՝ ընկերությունների հիմնադիրներ, ղեկավարներ, տեխնոլոգիական ձեռներեցներ, ներդրողներ և ոլորտի այլ առաջատար դերակատարներ։

В Ванадзоре стартовала Tech Week 2025 – с целью выявления технологического потенциала регионов
4 июля министр высокотехнологичной промышленности Республики Армения Мхитар Айрапетян принял участие в церемонии открытия технологического мероприятия «Неделя высоких технологий 2025» во Дворце культуры имени Шарля Азнавура в Ванадзоре и выступил с речью.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Министерство высокотехнологической промышленности.
Министр поблагодарил организаторов мероприятия, усилиями которых Ванадзор в течение трех дней «Tech Week 2025» превратится в технологическую столицу. «Это действительно важное достижение для Ванадзора, и подобные мероприятия должны проводиться все чаще в этом замечательном городе. Это мероприятие, результаты которого мы все обязаны максимально использовать и со временем превратить Ванадзор в технологический кластер. Ванадзор — один из немногих городов Армении, который имеет такой потенциал», — сказал Мхитар Айрапетян.
Затем с участием министра состоялась панельная дискуссия на тему «Отсутствие пространства для развития в регионе как системная проблема: реальные шаги государства и бизнеса по поддержанию и развитию цифрового потенциала High-Tech в сообществах», в ходе которой министр Айрапетян затронул самую большую проблему во всех отношениях – вопрос ограниченности человеческих ресурсов, подчеркнув необходимость их более эффективного использования.
Также была затронута тема важности технологического развития регионов. «В регионах есть скрытое, неиспользованное богатство. Поэтому главная задача государства и частного сектора — найти таланты, выявить их, сделать целевые инвестиции и вовлечь в эти процессы», — сказал Мхитар Айрапетян, добавив, что регионы находятся в центре видения технологического развития.
В рамках «Tech Week 2025» также стартовал технологический хакатон DevHacks, организованный Layerswap, в котором команды из 3–5 человек попытаются воплотить свои инновационные идеи в жизнь на месте в течение 48 часов.
Заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Рубен Симонян поприветствовал участников хакатона, пожелал им доброго пути и плодотворной работы. «Находиться в Ванадзорском технологическом центре, где уже много лет организуется Инженерная неделя - вдохновляюще. Впечатляет видеть столько молодых людей с горящими глазами, готовых к борьбе. Хакатоны создают интересную площадку для сотрудничества и борьбы, а также для практического применения теоретических знаний», — сказал Рубен Симонян, подчеркнув важность проведения подобных мероприятий в регионах и их расширения на другие регионы Армении.
С приветственной речью также выступил исполнительный директор Союза предприятий передовых технологий (СППТ) Саргис Карапетян, который рассказал о своем опыте участия в хакатонах, подчеркнул важность проведения подобных мероприятий, поблагодарил организаторов и пожелал участникам успехов.
В рамках «Tech Week2025» также пройдет конкурс идей «Wings» («Крылья») для содействия социально-экономическому развитию Лорийской области. Конкурс нацелен на профессиональные команды, представляющие различные сектора: от технологий до агробизнеса и туризма. На первом этапе будут отобраны 7 команд, которые подготовят свои проекты при поддержке наставников.
На воркшопы, которые пройдут в рамках «Tech Week2025», зарегистрировались более 300 участников.
Tech Week 2025 — одно из важнейших мероприятий в календаре HayTech Armenia, которое примет представителей армянского технологического сообщества в Ванадзоре 4-6 июля, собрав лидеров отрасли, руководителей технологических компаний, опытных и начинающих предпринимателей, студентов и всех, кто интересуется технологическим сектором.
В течение трех дней на конференции выступят более 60 спикеров: основатели компаний, руководители, технологические предприниматели, инвесторы и другие ведущие игроки отрасли.