Հայաստանի գլխավոր դատախազն ընդունել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահին
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում ընդունել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի (ԴՄԱ) փոխնախագահ Գիորգի Գոգաձեին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ դատախազությունից, ԴՄԱ փոխնագահը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է Գիորգի Գոգաձեին և բարձր գնահատել կայանալիք բարձրաստիճան Համաժողովին Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի ներկայացվածությունը: Անդրադարձ է կատարվել 2024 թվականի մարտի 5-ին Հաագայում և մայիսի 20-ին Երևանում Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարի և ներկայացուցիչների հետ ունեցած հանդիպումներին:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցեր։
Նշվում է, որ Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն ընտրվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի Գործադիր կոմիտեի անդամի թեկնածու։

Генеральный прокурор Армении приняла вице-президента Международной ассоциации прокуроров
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян в прокуратуре Дилижана приняла вице-президента Международной ассоциации прокуроров Георгия Гогадзе.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры, заместитель председателя Международной ассоциации прокуроров прибыл в Армению для участия в двухдневной международной конференции высокого уровня на тему «Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте возбуждения уголовного преследования в отношении совершивших преступления должностных лиц: коррупция и отмывание денег», которая стартует в Дилижане 1 июля 2025 года по случаю 107-й годовщины создания прокуратуры Республики Армения и Дня работника прокуратуры.
Анна Вардапетян приветствовала Георгия Гогадзе и высоко оценила представительство Международной ассоциации прокуроров на предстоящей конференции высокого уровня. Были затронуты встречах с генеральным секретарем и представителями Международной ассоциации прокуроров 5 марта 2024 года в Гааге и 20 мая в Ереване.
Стороны обсудили ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.
Напомним, что генеральный прокурор Анна Вардапетян была избрана кандидатом в члены Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров.