Հայաստանի և Ավստիրայի միջև գործում է քրեական վարույթներով միջազգային համագործակցությունը կարգավորող լայն գործիքակազմ. Վարդապետյան
Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հունիսի 30-ին Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում, ընդունել է Ավստրիայի գլխավոր դատախազի տեղակալ Ալեքսանդրա Ռամուշին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, Ալեքսանդրա Ռամուշը Հայաստան է ժամանել մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ, Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող՝ «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ Հայաստանի և Ավստիրայի միջև գործում է քրեական վարույթներով միջազգային համագործակցությունը կարգավորող լայն գործիքակազմ՝ ԵԽ «Հանձնման մասին» կոնվենցիա, ԵԽ «Քրեական գործերով վարույթների փոխանցման մասին» կոնվենցիա, ԵԽ «Քրեական գործերով փոխադարձ օգնության մասին» կոնվենցիա և այլն, որը հնարավորություն է ընձեռում արդյունավետ փոխգործակցել միմյանց հետ:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել վերջին 4 տարիների ընթացքում Ավստրիայի իրավասու մարմիններին հասցեագրված քրեական վարույթներով իրավական օգնություն ցույց տալու հարցումների շուրջ 80%-ը կատարելու համար և առաջարկել շարունակել աշխատանքները Հայաստանից ապօրինի եղանակով դուրս բերված դրամական միջոցներով Ավստրիայում ձեռք բերված գույքերի արգելադրման և հետագա տնօրինման ուղղությամբ:
Ալեքսանդրա Ռամուշը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար, ՀՀ գլխավոր դատախազին փոխանցել Ավստրիայի գլխավոր դատախազի ողջույններն ու բարեմաղթանքներն ու ընդգծել Հայաստանի հետ համագործակցության և հարաբերությունների խորացման կարևորությունը:
Այս համատեքստում Ավստրիայի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալը նշել է, որ կարևորում է դատախազների անկախության վերաբերյալ հարցի քննարկումը Համաժողովի շրջանակներում, ներկայացրել է Ավստրիայում այս ուղղությամբ կատարվող աշխատանքները, հետաքրքրվել Հայաստանում դատախազների անկախության երաշխիքների վերաբերյալ օրենսդրական կարգավորումներից և ինստիտուցիոնալ մոտեցումներից:

Армения и Австрия имеют широкий спектр инструментов, регулирующих международное сотрудничество в сфере уголовного судопроизводства – генпрокурор РА
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян 30 июня приняла в прокуратуре Дилижана заместителя генерального прокурора Австрии Александру Рамуш.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз Генеральной прокуратуры Республики Армения, Александра Рамуш прибыла в Армению для участия в двухдневной международной конференции высокого уровня на тему «Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте публичного преследования должностных лиц, совершивших преступления: коррупция и отмывание денег», которая стартует в Дилижане 1 июля 2025 года по случаю 107-й годовщины создания прокуратуры Республики Армения и Дня работника прокуратуры.
Генеральный прокурор отметила, что Армения и Австрия имеют широкий спектр инструментов, регулирующих международное сотрудничество в сфере уголовного судопроизводства: Конвенция СЕ о выдаче, Конвенция СЕ о передаче судопроизводства по уголовным делам, Конвенция СЕ о взаимной правовой помощи по уголовным делам и т.д., которые предоставляют возможность эффективно взаимодействовать друг с другом.
В этом контексте Анна Вардапетян выразила благодарность за выполнение около 80% запросов об оказании правовой помощи в сфере уголовного судопроизводства, адресованных компетентным органам Австрии за последние 4 года, и предложила продолжить работу по замораживанию и дальнейшей реализации имущества, приобретенного в Австрии на средства, незаконно выведенные из Армении.
Александра Рамуш выразила благодарность за приглашение и теплый прием, передала приветствия и наилучшие пожелания генерального прокурора Австрии генеральному прокурору Республики Армения, а также подчеркнула важность углубления сотрудничества и отношений с Арменией.
В этом контексте заместитель генерального прокурора Австрийской Республики отметила, что придает важность обсуждению в рамках конференции вопроса независимости прокуроров, представила работу, проводимую в этом направлении в Австрии, и поинтересовалась законодательным регулированием и институциональными подходами к гарантиям независимости прокуроров в Армении.
Конференция организована в рамках программ «Поддержка реализации судебно-правовых реформ в Армении» и «Укрепление национальных возможностей для эффективного предотвращения и борьбы с экономическими преступлениями в Армении», совместно финансируемых Европейским Союзом и Советом Европы в рамках программы «Партнерство ради надлежащего управления» и реализуемых Советом Европы.