Հայաստանի գլխավոր դատախազն ընդունել է Հունաստանի դատախազության պատվիրակությանը
Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Դատախազության՝ Դիլիջանում գտնվող նստավայրում հունիսի 30-ին ընդունել է Հունաստանի դատախազության պատվիրակության ղեկավար Պանագիոտա Ֆակուին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրությունից, պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել՝ մասնակցելու ՀՀ դատախազության հիմնադրման 107-ամյակի և Դատախազության աշխատողի օրվա կապակցությամբ Դիլիջանում 2025 թվականին հուլիսի 1-ին մեկնարկող «Դատախազների անկախությունն ու անաչառությունը՝ հանցագործություն կատարած պաշտոնատար անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համատեքստում. կոռուպցիա և փողերի լվացում» թեմայով միջազգային երկօրյա բարձրաստիճան համաժողովին։
Գլխավոր դատախազը նշել է, որ Հայաստանի և Հունաստանի միջև գործում է դեռևս 2000 թվականի նոյեմբերի 21-ին Աթենքում ստորագրված «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության մասին» համաձայնագիրը, բացի այդ, 2018 թվականի հուլիսի 3-ին երկու երկրների գլխավոր դատախազությունների միջև ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր, Հայաստանը Հունաստանի հետ արդյունավետ աշխատում է նաև Եվրաջասթի շրջանակներում:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել վերջին 4 տարիների ընթացքում Հունաստանի իրավասու մարմիններին հասցեագրված քրեական վարույթներով իրավական օգնություն ցույց տալու հարցումների շուրջ 90%-ը կատարելու համար և առաջարկել գործընկերներին շարունակել աշխատանքները Հայաստանից ապօրինի եղանակով դուրս բերված դրամական միջոցներով Հունաստանում ձեռք բերված գույքերի արգելադրման և հետագա տնօրինման ուղղությամբ:
Հունաստանի պատվիրակությունը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի և ջերմ ընդունելության համար ու ընդգծել Հայաստանի հետ համագործակցության և հարաբերությունների խորացման կարևորությունը:

Генеральный прокурор Армении приняла делегацию прокуратуры Греции
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян 30 июня в филиале прокуратуры в Дилижане приняла главу делегации прокуратуры Греции Панагиоту Факу.
Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на сообщение прокуратуры, делегация прибыла в Армению для участия в двухдневной международной конференции “Независимость и беспристрастность прокуроров в контексте возбуждения публичного уголовного преследования должностных лиц, совершивших преступления. Коррупция и отмывание денег”, которая начнется в Дилижане 1 июля 2025 года. Конференция проводится по случаю 107-й годовщины создания прокуратуры Республики Армения и Дня работника прокуратуры.
Генеральный прокурор отметила, что между Арменией и Грецией действует Соглашение о правовой помощи по гражданским, семейным и уголовным делам, подписанное в Афинах 21 ноября 2000 года. Также между генеральными прокуратурами двух стран 3 июля 2018 года был подписан Меморандум о взаимопонимании. Армения сотрудничает с Грецией и в рамках Евроюста.
Анна Вардапетян выразила благодарность за выполнение около 90% запросов о правовой помощи в уголовных процессах, адресованных компетентным органам Греции за последние 4 года, и предложила коллегам продолжить работу по замораживанию и дальнейшей реализации имущества, приобретенного в Греции на средства, незаконно переведенные из Армении.
Глава делегации выразила благодарность за приглашение и теплый прием и подчеркнула важность углубления сотрудничества и отношений с Арменией.
Конференция организована в рамках программ “Содействие осуществлению судебно-правовых реформ в Армении” и “Укрепление национального потенциала в области эффективного предотвращения экономических преступлений и борьбы с ними”, совместно финансируемых Европейским союзом и Советом Европы в рамках программы “Партнерство во имя надлежащего управления”, реализуемой Советом Европы.