Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի հայտարարությունների հիման վրա քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
Քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Հայ Առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի այն հայտարարության առնչությամբ, թե «Հայաստանում անհրաժեշտ է ռազմական հեղաշրջում իրականացնել»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեցին գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
Հոդվածը վերաբերում է իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերին։
«2025 թվականի հունիսի 17-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով»,- նշեցին դատախազությունից։
Հայ Առաքելական եկեղեցու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե Հայաստանում պետք է ռազմական հեղաշրջում իրականացվի։

Возбуждено уголовное дело по факту заявлений архиепископа Микаела Аджапахяна
Уголовное дело возбуждено в связи с заявлением предстоятеля Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Микаела Аджапахяна о том, что «в Армении необходим военный переворот».
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в отделе по связям с общественностью Генпрокуратуры.
«17 июня 2025 года возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 422 Уголовного кодекса Республики Армения», — отметили в прокуратуре.
Статья касается публичных призывов к захвату власти, нарушения территориальной целостности, отказа от суверенитета или насильственного свержения конституционного строя.
Ранее предстоятель Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископ Микаел Аджапахян заявил, что в Армении необходимо осуществить военный переворот.