Կառավարությունն առաջարկում է հուլիսի 1-ին գումարել Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան
Հայաստանի կառավարությունն առաջարկել է Ազգային ժողովին հուլիսի 1-ին գումարել արտահերթ նստաշրջան՝ կառավարության նախաձեռնությամբ սահմանված օրակարգով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշման նախագիծը հիմնավորվում է մի շարք հրատապ և չքննարկված օրինագծերի և համաձայնագրերի անհրաժեշտ քննարկմամբ։
Կառավարությունը հիշեցնում է, որ Սահմանադրության 99-րդ հոդվածի և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 35-րդ հոդվածի համաձայն՝ Ազգային ժողովի հերթական նստաշրջանները գումարվում են տարեկան երկու անգամ՝ հունվարից մինչև հունիս և սեպտեմբերից մինչև դեկտեմբեր։ Տվյալ տարվա գարնանային նստաշրջանը ավարտվել է հունիսի 19-ին՝ հերթական նիստերի վերջին օրը լինելով հունիսի 17-ը։
Հենց հունիսի 17-ի օրակարգում ընդգրկված մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ համարվել էին անհետաձգելի, որոնց երկրորդ ընթերցումը նախատեսվում էր անցկացնել առաջին ընթերցումից հետո 24 ժամվա ընթացքում։ Սակայն նստաշրջանի ավարտի պատճառով այդ նախաձեռնությունները չեն հասցվել քննարկվել։
Արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկվելու են ինչպես հունիսի 17-ի նիստում չքննարկված նախագծերը, այնպես էլ նոր, հրատապության կարգով ներկայացված օրինագծեր և միջազգային համաձայնագրեր, որոնց քննարկումը ևս նախատեսվում է իրականացնել երկու ընթերցմամբ։

Правительство Армении предлагает 1 июля созвать внеочередное заседание Национального Собрания
Правительство Армении предлагает 1 июля созвать внеочередное заседание Национального Собрания с повесткой дня, установленной правительством.
Как передает “Арменпресс”, проект решения обоснован необходимостью обсуждения ряда срочных и бесспорных законопроектов и соглашений.
Правительство напоминает, что в соответствии со статьей 99 Конституции и статьей 35 Конституционного закона “О Регламенте Национального Собрания” очередные засердания Национального Собрания созываются два раза в год - с января по июнь и с сентября по декабрь. Весенняя сессия этого года завершилась 19 июня, последним днем очередных заседаний был день 17 июня.
Ряд законодательных инициатив, включенных в повестку дня 17 июня, были признаны срочными, второе чтение которых планировалось провести в течение 24 часов после первого чтения. Однако из-за окончания заседания эти инициативы не успели обсудить.
В повестку дня внеочередного заседания будут включены как законопроекты, не рассмотренные на заседании 17 июня, так и новые, срочно внесенные законопроекты и международные договоры, обсуждение которых также планируется провести в двух чтениях.