Մենք զգում ենք Հայաստանի` դեպի Եվրոպա շարժվելու շատ ամուր ձգտումը. Ալեն Բերսե
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն, կիսվելով Հայաստան կատարած պաշտոնական այցից ստացած տպավորություններով, նշել է, որ Ստրասբուրգը զգում է Երևանի կողմից դեպի Եվրոպա շարժվելու ամուր ձգտումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԵԽ գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նիստում՝ անդրադառնալով հունիսի 11-12-ը Հայաստան կատարած այցին, ինչպես նաև Հայաստանում ժողովրդավարության մակարդակին ու այդ ուղղությամբ երկրի իշխանությունների կատարած աշխատանքին։
Նա նշել է, որ Հայաստան կատարելիք իր այցն ի սկզբանե նախատեսված է եղել մարտ ամսին, սակայն իրականացվել է հունիսին։
Ալեն Բերսեի խոսքով՝ այդ ժամանակահատվածը հնարավորություն է տվել հետևել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ ընթացող բանակցային զարգացումներին ու Հարավային Կովկասում տիրող ընդհանուր իրավիճակին։
«Հարավային Կովկասը տարածաշրջան է, որն ամբողջովին ինտեգրված է եվրոպական ընտանիքին։ Դա պայմանավորված է ոչ միայն աշխարհագրական, այլև զանազան պատմական հանգամանքներով, ինչպես նաև արժեքներով»,-ասել է Ալեն Բերսեն:
Նա ընդգծել է, որ այդ ամենը խրախուսում է՝ հետագա առավել մեծ համատեղ աշխատանք տանելու համար։
«Տարածաշրջան, մասնավորապես՝ Հայաստան կատարած այցից հետո իմ սեփական գնահատականն ու տպավորությունն այն է, որ մենք զգում ենք դեպի Եվրոպա Հայաստանի շատ ամուր ձգտումը։ Սա շատ կարևոր հանգամանք է։ Եվ այս համատեքստում Եվրոպայի խորհրդի դերակատարությունն է աշխատել նման ձգտումներ ունեցող երկրների հետ»,-ընդգծել է Ալեն Բերսեն՝ շեշտելով, որ այդ պատճառով էլ Երևանում գոյություն ունի կարևոր գործառույթ իրականացնող ԵԽ գրասենյակ։
Նրա խոսքով՝ Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում ինքն այցելել է նաև ԵԽ երևանյան գրասենյակ, որտեղ իրականացվում է շատ կարևոր գործառույթ, այն է՝ հնարավոր դարձնել բարեփոխումների զարգացումը, տարբեր նախագծերի իրականացումը։
«Իմ տպավորությունը շատ դրական է։ Ես միամիտ չեմ. հասկանում եմ, որ յուրաքանչյուր երկրում, ԵԽ բոլոր անդամ երկրներում մշտապես հնարավոր է գտնել խնդիրներ, որոնք լուծման կարիք ունեն, դա բնական է։ Սակայն կարևոր է նրանց հիմնական ուղղությունը, ինչն, իմ տպավորությամբ, ճիշտ ուղղությամբ է ընթանում»,-ընդգծել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարը։

Мы чувствуем сильное стремление Армении двигаться в сторону Европы - Ален Берсе
Генеральный секретарь Совета Европы Ален Берсе, делясь впечатлениями от своего официального визита в Армению, отметил, что Страсбург чувствует сильное стремление Еревана двигаться в сторону Европы.
Как сообщает «Арменпресс», об этом генеральный секретарь Совета Европы заявил на заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы, говоря о своем визите в Армению 11-12 июня, а также об уровне демократии в Армении и работы, проделанной властями страны в этом направлении.
Он отметил, что его визит в Армению изначально планировался на март, но состоялся в июне.
По словам Алена Берсе, этот период предоставил возможность следить за продолжающимися переговорами по мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном и общей ситуацией на Южном Кавказе.
«Южный Кавказ — это регион, который полностью интегрирован в европейскую семью. Это обусловлено не только географическими, но и различными историческими обстоятельствами, а также ценностями», — сказал Ален Берсе.
Он подчеркнул, что все это вдохновляет нас на более масштабную совместную работу в будущем.
«После моего визита в регион, в частности в Армению, моя собственная оценка и впечатление таковы, что мы чувствуем очень сильное стремление Армении к Европе. Это очень важное обстоятельство. И в этом контексте роль Совета Европы заключается в работе со странами с такими стремлениями», — подчеркнул Ален Берсе, подчеркнув, что именно для этого в Ереване находится офис Совета Европы.
По его словам, в рамках своего визита в Армению он также посетил офис Совета Европы в Ереване, который выполняет очень важную функцию, обеспечивая развитие реформ и реализацию различных проектов.
«Мое впечатление очень позитивное. Я не наивен. Я понимаю, что в каждой стране, во всех государствах-членах Совета Европы всегда можно найти проблемы, которые нужно решать, это естественно. Однако важен их основной вектор, который, на мой взгляд, проводится в правильном направлении», — подчеркнул генеральный секретарь Совета Европы.