«Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթը»՝ HIF Yerevan 2025-ի գլխավոր գործընկեր
«Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթը» հունիսի 18-ին կայացած Hospitality Investment Forum Yerevan 2025-ի գլխավոր գործընկերներից էր։
«Մայլեռը», որպես Հայաստանում զբոսաշրջության ոլորտի ամենախոշոր և երկարաժամկետ, բազմափուլ ներդրումային նախագծերից մեկը, ֆորումին մասնակցությամբ վերահաստատում է Հայաստանը հյուրընկալության ոլորտի ռազմավարական ուղղություն դարձնելու իր տեսլականը։
HIF Yerevan 2025-ը հյուրընկալության ոլորտի միտումների քննարկման և ներդրումային համագործակցության խթանմանն ուղղված միջազգային հարթակ է։ Այն նպատակ ունի զարգացնել Հայաստանի զբոսաշրջությունն ու հյուրընկալությունը՝ խրախուսելով ներդրումներ, մասնավոր-պետական գործընկերություններ և ներկայացնելով Հայաստանը՝ որպես մրցունակ ուղղություն։
««Մայլեռն» իր մասշտաբներով և տեսակով աննախադեպ է Հայաստանում՝ տարածաշրջանում ու աշխարհում առաջատար լեռնադահուկային համալիր դառնալու և մեր երկիրը միջազգային զբոսաշրջային քարտեզում դիրքավորելու իր հեռանկարներով: Այն ռազմավարական ներդրում է, որը կարող է վերափոխել լեռնային հանգստավայրերի վերաբերյալ ընկալումները տարածաշրջանում և ստեղծել երկարաժամկետ ազդեցությամբ մնայուն արժեքներ։ Այս նախագծով մենք նոր վարքագիծ ենք ձևավորում․ մարդիկ այլևս լեռնադահուկային հանգիստը միայն արտերկրի հետ չեն ասոցացնում, և մենք ձգտում ենք Հայաստանը դարձնել այն երկիրը, ուր զբոսաշրջիկները կճանապարհորդեն հատուկ նպատակով», - իր ելույթում ընդգծեց «Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթի» հիմնադիր Տիգրան Հարությունյանը, ով ֆորումին ելույթ ունեցավ «Լեռնային տուրիզմի խթանում. ռազմավարական ներդրումները հյուրընկալության ոլորտում և «Մայլեռի» մոդելը տարածաշրջանային զարգացման համար» թեմայով։
Ըստ Տիգրան Հարությունյանի՝ առանց հեռանկարային ներդրումների՝ նման համալիրները մնում են սեզոնային և հատվածական, որոնք կախված են եղանակային պայմաններից։
Խոսելով «Մայլեռում» իրականացված ռազմավարական ներդրումային միավորների մասին՝ նա առանձնացրեց տեղանքի ընտրությունը («Մայլեռ» Զվարթնոց օդանավակայանից ընդամենը 1 ժամ հեռավորության վրա է), միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությունները և դրանց շրջանակում եվրոպական ստանդարտներին համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծումը, ինչպիսին է, օրինակ՝  արհեստական ձնագայոցման համակարգը։ «Մայլեռն» իր դիրքով գտնվում է մեծ ջրամբարի հարևանությամբ, ինչը հնարավորություն է տալիս ունենալ կայուն սեզոն և ապահովել ձնապատ սահուղիներ՝ անկախ եղանակային անբարենպաստ փոփոխություններից։ Մյուս կարևոր ռազմավարական նշանակության ենթակառուցվածքներից են  տարբեր բարդությունների սահուղիները՝ նախատեսված թե՛ սկսնակների և երեխաների, թե՛ պրոֆեսիոնալ դահուկորդների համար, ինչպես նաև վերջին սերնդի ճոպանուղիները։
«Մայլեռում» նախատեսվում է նաև 2850մ բարձրության վրա կառուցել 50 մետրանոց դիտաշտարակ, որը հնարավորություն կտա հիանալու Արարատ, Արագած, Արա, Հատիս լեռների բնապատկերով։  «Մայլեռում» կստեղծվի նաև  Art District-ը, որտեղ երիտասարդ տաղանդները հնարավորություն կունենան ինքնադրսևորվելու և ցույց տալու իրենց տաղանդը։
Ընդհանուր առմամբ, ավարտական փուլում «Մայլեռը» կունենա ընդհանուր 17 հիմնական ճոպանուղի՝ նստատեղային և գոնդոլային (ընդհանուր կարողությունը՝ 41400 մարդ ժամում), բուգելային ճոպանուղիներ սկսնակների համար, ինչպես նաև 102 կմ երկարությամբ սահուղիներ` բարդության 4 մակարդակով, որոնք կկարողանան միաժամանակ ընդունել 17,000 սահողի։
«Նպատակային կապիտալային ներդրումները ստեղծում են երկարաժամկետ տնտեսական և հասարակական արժեք՝ ենթակառուցվածքները վերափոխելով մասշտաբային  էկոհամակարգերի։ Այս ներդրումները նպաստում են ոչ միայն զբոսաշրջային, այլև մեր երկրի ռազմավարական նշանակություն ունեցող այլ ոլորտների զարգացմանը՝ Horeca, մարզական։ Դրանք նաև նոր մշակույթ են ձևավորում»,-նշեց «Մայլեռ Մաունթին Ռեզորթի» հիմնադիրը։
Տիգրան Հարությունյանը նաև շեշտեց նախագծի ներգրավվածությունը տարածքային համաչափ զարգացման գործում՝ ընդգծելով աշխատատեղերի ստեղծման, համայնքների տնտեսական զարգացման և ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ նախատեսվող քայլերը։
«Մայլեռը» հստակ նախագծված ներդրումային հնարավորություն է, 2024 թվականի օգոստոսից ՀՀ կառավարության որոշմամբ ունի ազատ տնտեսական գոտու կարգավիճակ։ Սա նշանակում է, որ բոլոր այն ընկերությունները, որոնք ներկայում ներդրում կիրականացնեն «Մայլեռում», 20 տարի շարունակ կազատվեն շահութահարկից և ԱԱՀ-ից։
Hospitality Investment Forum Yerevan 2025-ի շրջանակում այցելուները, ինչպես նաև ոլորտի մասնագետներն ու ներդրողները, հնարավորություն ունեցան անմիջական շփման միջոցով ծանոթանալու համալիրի ներդրումային նախագծերին ու հնարավորություններին, ներդրում կատարելու հեռանկարներին ու առավելություններին։

Elevating Mountain Tourism: Strategic Hospitality Investment and the Myler Resort Model for Regional Growth
Elevating Mountain Tourism: Strategic Hospitality Investment and the Myler Resort Model  for Regional Growth
Myler Mountain Resort was one of the general partners of Hospitality Investment Forum Yerevan 2025 held on June 18.
Myler, as one of the biggest and long-term, multi-phase investment projects in the tourism sector in Armenia, by participating in the forum reiterated its vision of transforming Armenia into a strategic direction of the hospitality sector.
HIF Yerevan 2025 is an international platform aimed at discussions of the trends in hospitality sector and promoting investment cooperation. Its goal is to develop Armenia’s tourism and hospitality by encouraging investments, private-public partnerships and presenting Armenia as a competitive direction.
“With its scale and vision Myler is unprecedented in Armenia with its prospects of becoming a leading regional and global alpine skiing complex and positioning our country on the international tourism map. It is a strategic investment which can transform perceptions about mountain resorts in the region and create lasting values with long-term impact. We are shaping a new behavior with this project: people no longer associate alpine skiing leisure with abroad, and we seek to make Armenia the country where tourists would travel to with a special purpose,” Myler Mountain Resort founder Tigran Harutyunyan said in his remarks, delivering a speech on the topic of “Elevating Mountain Tourism: Strategic Hospitality Investment and the Myler Resort Model for Regional Growth.”
According to Tigran Harutyunyan, without prospective investments such complexes remain seasonal and partial and depend on weather conditions.
Speaking about strategic investment units implemented in Myler, he pointed out the selection of the location (Myler is just 1 hour away from the Zvartnots airport), the cooperations with international partners and the development of European-standard infrastructures as part of it, such as the artificial snow system. Myler is situated next to a large reservoir, which allows to have a stable season and ensure snow-covered slopes regardless of unfavorable weather changes. The other strategically important infrastructures are the slopes of various degrees of difficulty designed for both beginners, children, and professional skiers, as well as the latest-generation ropeways.
It is planned to build a 50-meter observation tower at 2850 meter altitude in Myler which would allow visitors to admire the landscape featuring the Ararat, Aragats, Ara and Hatis mountains. An Art District will be created at Myler, where young talents will have the chance to express themselves and showcase their talent.
In total, in the final phase Myler will have a total of 17 main ropeways, chairlift and gondola (total capacity 41,400 passengers per hour), surface lifts for beginners, as well as 102km long skiing slopes with 4 levels of difficulty, capable of hosting 17,000 skiers simultaneously.
“Targeted capital investments create long-term economic and public value, transforming infrastructures into large-scale ecosystems. These investments contribute to the development of not only the tourism sector, but other strategically important sectors of our country, Horeca, sports. They also shape a new culture,” the Myler Mountain Resort founder said.
Tigran Harutyunyan also emphasized the project’s involvement in the regional proportional development, underscoring the envisaged steps in the direction of creating jobs, economic development of the community and improvement of infrastructures.
Myler is a clearly designed investment opportunity: Since 2024, by the decision of the Government of Armenia, it has the status of a free economic zone. This means that all companies who would invest in Myler now will be exempt of profit tax and VAT for 20 years.
During the Hospitality Investment Forum Yerevan 2025, the visitors, as well as experts and investors in the sector, through direct interactions had the chance to get acquainted with the investment projects and opportunities of the complex, the prospects and advantages of making investments.