ՀՀ ԱԳ փոխնախարարն ու Չեխիայի գործընկերն անդրադարձել են Հարավային Կովկասում ընթացող գործընթացներին
Պրահայում՝ «Գլոբսեք» համաժողովի աշխատանքների շրջանակում, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպել է Չեխիայի ԱԳ նախարարի տեղակալ Յան Մարիանին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակը: Մտքեր են փոխանակվել երկկողմ համագործակցության առաջիկա օրակարգի շուրջ՝ առանձնանշելով տնտեսական ոլորտում փոխգործակցության կարևորությունը:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության խորացման հեռանկարներին՝ ընդգծելով այս ուղղությամբ Չեխիայի կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը: Վահան Կոստանյանը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիային ՀՀ-ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկին սատարելու համար՝ միևնույն ժամանակ ընդգծելով ՀՀ քաղաքացիներին ԵՄ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման գործընթացում ներկայիս խնդիրների հասցեագրման կարևորությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Հարավային Կովկասում ընթացող գործընթացներին: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը չեխ գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացներում առկա իրավիճակը՝ վերահաստատելով հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման հայկական կողմի քաղաքական կամքը:

Замминистра иностранных дел Армении с коллегой из Чехии обсудил развития на Южном Кавказе
В Праге в рамках конференции «Globesec» заместитель министра иностранных дел Республики Армения Ваан Костанян встретился с заместителем министра иностранных дел Чехии Яном Марианом.
Как передает “Арменпресс”, в МИД Армении сообщили, что стороны с удовлетворением отметили высокий уровень политического диалога между двумя странами. Замминистры обсудили повестку двустороннего сотрудничества, подчеркнув важность сотрудничества в экономической сфере.
Собеседники коснулись перспектив углубления партнерства РА-ЕС, подчеркнув содействие, оказываемое Чехией в этом вопросе. Ваан Костанян поблагодарил Чехию за поддержку запуска диалога по либерализации визового режима РА-ЕС, подчеркнув важность решения текущих проблем в процессе выдачи виз ЕС гражданам Армении.
Также были затронуты текущие процессы на Южном Кавказе. Заместитель министра иностранных дел Армении представил своему чешскому коллеге процессы нормализации отношений Армения-Азербайджан и Армения-Турция, подтвердив политическую волю Армении к нормализации отношений со своими соседями.