Հայտնի են Խաչատրյանի անվան մրցույթի 2-րդ փուլ անցած երաժիշտների անունները
Հայտնի են դարձել Խաչատրյանի անվան 21-րդ միջազգային մրցույթի առաջին փուլը հաղթահարած մասնակիցների անունները։ Ժյուրիի որոշմամբ՝ երկրորդ փուլ են անցել հետևյալ 6 դիրիժորները՝ Ջեյհաք Չոյ (Հարավային Կորեա), Օտիս Քինթա Էնոքիդո-Լայնհեմ (Մեծ Բրիտանիա), Քյունտե Պակ (Հարավային Կորեա), Լեոնարդ Վայս (Ավստրալիա), Շուն Օի (Ճապոնիա), Ֆերնանդո Գաջինի (Արգենտինա)։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ երկրորդ փուլը տեղի կունենա հունիսի 10-11-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում։ Մասնակիցները կղեկավարեն մրցույթի պաշտոնական նվագախումբը՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը։ Մրցանակակիրները հայտնի կդառնան հունիսի 12-ին՝  պարգևատրման արարողության և գալա համերգի ընթացքում։
Խաչատրյանի անվան մրցույթը մեկնարկել է հունիսի 6-ին՝ հայ մեծ կոմպոզիտոր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան օրը։ Այս տարի այն անցկացվում է «դիրիժորության» մասնագիտական կարգում։
Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթը կազմակերպում է «Արամ Խաչատրյան» մշակութային հիմնադրամը՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ։ Մրցույթի ռազմավարական հովանավորն է Freedom Broker Armenia-ն։ Մրցույթը Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFIMC) անդամ է և անցկացվում է ֆեդերացիայի սահմանած կանոնների համաձայն։

Объявлены имена музыкантов, прошедших во 2-й тур конкурса имени Хачатуряна
Объявлены имена музыкантов, преодолевших 1-й тур XXI Международного конкурса имени Хачатуряна. По решению жюри во второй тур прошли следующие 6 дирижеров: Jaehak Choi (Южная Корея), Otis Quinta Enokido-Lyneham (Великобритания), Kunte Park (Южная Корея), Leonard Weiss (Австралия), Shun Oi (Япония), Fernando Gajini (Аргентина).
Как сообщает «Арменпресс», второй тур пройдет 10-11 июня в Концертном зале имени Арама Хачатуряна. Дирижировать участники будут официальным оркестром конкурса — Государственным симфоническим оркестром Армении. Лауреаты будут объявлены 12 июня во время церемонии награждения и гала-концерта.
Международный конкурс имени Хачатуряна стартовал 6 июня, в день рождения великого армянского композитора Арама Хачатуряна. В этом году он проводится в профессиональной категории «дирижирование».
Международный конкурс имени Хачатуряна организован Культурным фондом «Арам Хачатурян» при поддержке Министерства образования, культуры и спорта Республики Армения. Стратегическим спонсором конкурса является Freedom Broker Armenia. Конкурс является членом Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов (WFIMC) и проводится в соответствии с правилами, установленными федерацией.