Հայաստանում անցկացվում է տարածաշրջանի ամենամեծ գինու փառատոնը
Արդեն հինգերորդ անգամ Ակբա բանկի աջակցությամբ Երևանում մեկնարկել է հունիսի առաջին շաբաթվա ամենասպասված իրադարձությունը՝ «Երևանի գինու օրեր» փառատոնը, որն ամբողջ աշխարհին պատմում է հայկական գինեգործության եզակի ու հազարամյակների պատմություն ունեցող ավանդույթների մասին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Ակբա բանկից, Փառատոնի շրջանակում մինչև հունիսի 8-ը ներառյալ Երևանի Սարյան, Թումանյան և Մոսկովյան փողոցները վերածվել են հայկական գինու բույրով ու մշակույթով լցված տոնական միջավայրի՝ պատրաստ հյուրընկալելու տասնյակ հազարավոր այցելուների և զբոսաշրջիկների։
Ակբա բանկի հետ «Երևանի գինու օրեր» փառատոնի հովանավորը Visa միջազգային վճարահաշվարկային համակարգն է: Գինեսեր այցելուները Ակբա բանկի տաղավարում (Սարյան և Թումանյան փողոցների խաչմերուկ) պատվիրելով անվճար Visa թվային քարտ՝ հնարավորություն են ստանում մասնակցել յուրօրինակ խաղի և ստանալ տարատեսակ նվերներ:
Փառատոնի գլխավոր նպատակն աշխարհին հայ գինեգործների աշխատանքի ներկայացումն է, ինչպես նաև արտահանման խթանումն ու միջազգային հարթակներում տեղական արտադրանքի ներկայացումը, տուրիզմի զարգացումը:
Ակբա 1.jpg
«Ակբա բանկն իր թվային, նորարար և անվտանգ լուծումերով ամբողջ Հայաստանում սպասարկում է հարյուր հազարավոր հաճախորդների: Բանկն այս տարի ևս Visa միջազգային վճարահաշվարկային համակարգի հետ հովանավորում է «Երևանի գինու օրեր» փառատոնը, և վստահ ենք, որ նման միջոցառումները նպաստում են մեր երկրում տուրիզմի, գյուղատնտեսության և խաղողագործության զարգացմանը, և, միևնույն ժամանակ, միջազգային հարթակներում  դռներ է բացում մեր երկրի ճանաչելիությունն էլ ավելի բարձրացնելու համար: Ակբա բանկը և Visa միջազգային վճարահաշվարկային համակարգը փառատոնի այցելուներին առաջարկում են թվային ու նորարար լուծումներ, որոնք նրանց նոր փորձառություն կբերեն»,– նշել է Ակբա բանկի մասնաճյուղերի կառավարման վարչության ղեկավար Սուրեն Հովհաննիսյանը:
«Երևանի գինու օրերը» յուրահատուկ հարթակ են դարձել, որտեղ միանում են գինեգործները, գինեսերները և հայկական գինեգործական բազմամյա մշակույթը: Փառատոնը յուրահատուկ տոն է դարձել ոչ միայն Հայաստանի բնակիչների համար, այլև ամբողջ աշխարհի գինեսեր տուրիստների համար, քանի որ նրանք գիտեն, որ հունիսի առաջին շաբաթվա ընթացքում Հայաստանում անցկացվելու են տարածաշրջանում ամենամեծ գինու օրերը: Մենք համոզված ենք, որ տուրիստներն այցելում են ոչ միայն հայկական գինին համտեսելու, այլև շղթայական էֆեկտ ենք ունենում և Հայաստանում տուրիզմն է զարգանում ի հաշիվ այս փառատոնի: Նմանօրինակ միջոցառումներն ազդում են Հայաստանի տնտեսության զարգացման վրա և նպաստում են տուրիստական նոր  ուղիների, գինու նոր տեսակների արտադրության ու արտահանման վրա: Այս մասով Ակբա բանկը չէր կարող անմասն մնալ: Ակբա բանկը մշտապես Հայաստանի տնտեսության և, առհասարակ, Հայաստանի համար կարևոր նախաձեռնությունների կիզակետում է, նախաձեռնողն է ու ակտիվ մասնակիցը»,– նշել է Ակբա բանկի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Նարեկ Ասատրյանը:
Ակբա 2.jpg
«Ակբայի հետ համագործակցությունը հոբելյանական է, որովհետև 5-րդ տարին է, որ վերջինիս աջակցությամբ իրականացվում է «Երևանի գինու օրեր» փառատոնը: Մենք արդեն 9-րդ տարին ենք իրականացնում փառատոնը, ինչը նշանակում է, որ կեսից ավելի անգամ մենք Ակբայի հետ ենք, Ակբան էլ՝ մեզ հետ: Այս համագործակցությունը մեզ համար շատ մեծ նշանակություն ունի, որովհետև մենք դեռ 3 տարեկան էինք, որ Ակբան հավատաց մեզ, որ սա այն փառատոնն է, որ Հայաստանի տնտեսության, գյուղատնտեսության, գինեգործության, զբոսաշրջության վրա շատ դրական ու կարևոր ազդեցություն կարող է ունենալ:  Առանց այս համագործակցության «Երևանի գինու օրերը» չէին լինի այն, ինչ այսօր կան», – նշել է «ԷվենտՏուրա» ընկերության համահիմնադիր, տնօրեն  Մերի Բադալյանը:

В Армении проходит крупнейший винный фестиваль в регионе
В пятый раз при поддержке Acba Bank в Ереване стартовало самое ожидаемое событие первой недели июня — фестиваль Yerevan Wine Days, который рассказывает всему миру об уникальных, тысячелетних традициях армянского виноделия.
Как сообщили Арменпресс в Acba Bank, в рамках фестиваля, до 8 июня включительно, улицы Сарьяна, Туманяна и Московян в Ереване превратились в праздник, наполненный ароматом армянского вина и культуры, готовый принять десятки тысяч гостей и туристов.
Спонсором фестиваля Yerevan Wine Days совместно с Acba Bank является международная платежная система Visa. Посетители фестиваля Wine Days, заказав бесплатную цифровую карту Visa в павильоне Acba Bank (пересечение улиц Сарьяна и Туманяна), получат возможность поучаствовать в уникальной игре и получить различные подарки.
Основная цель фестиваля — представить миру плоды труда армянских виноделов, способствовать экспорту и представлению местной продукции на международных площадках, а также развитию туризма.
«Acba Bank обслуживает сотни тысяч клиентов по всей Армении с помощью своих цифровых, инновационных и безопасных решений. В этом году банк вновь выступает спонсором фестиваля Yerevan Wine Days совместно с международной платежной системой Visa, и мы уверены, что подобные мероприятия способствуют развитию туризма, сельского хозяйства и виноградарства в нашей стране, а также открывают двери для дальнейшего повышения узнаваемости нашей страны на международных площадках. Acba Bank и международная платежно-расчетная система Visa предлагают посетителям фестиваля цифровые и инновационные решения, которые подарят им новый опыт», – отметил Сурен Ованнесян, начальник отдела управления филиалами Acba Bank.
«Yerevan Wine Days стали уникальной площадкой, где встречаются виноделы, ценители вина и многовековая армянская винная культура. Фестиваль стал особенным праздником не только для жителей Армении, но и для туристов со всего мира, поскольку они знают, что в первую неделю июня в Армении пройдут самые масштабные винные дни в регионе. Мы убеждены, что туристы приезжают не только для того, чтобы попробовать армянское вино, но и возникает цепочка событий, и туризм в Армении развивается благодаря этому фестивалю. Подобные мероприятия влияют на развитие экономики Армении и способствуют появлению новых туристических маршрутов, производству и экспорту новых видов вина. Acba Bank не мог остаться в стороне от этого процесса. Acba Bank всегда находится в авангарде важных для экономики Армении, являясь инициатором и активным участником», - отметил Нарек Асатрян, руководитель отдела по связям с общественностью Acba Bank.
«Сотрудничество с Acba - юбилейное, поскольку уже пятый год фестиваль Yerevan Wine Days проводится при поддержке последней. Мы проводим фестиваль уже девятый год, а это значит, что больше половины времени мы с Acba, а Acba с нами. Это сотрудничество имеет для нас огромное значение, потому что нам было всего 3 года, когда Acba поверил в нас, что именно этот фестиваль может оказать очень положительное и важное влияние на экономику, сельское хозяйство, виноделие и туризм Армении. Без этого сотрудничества Yerevan Wine Days не были бы тем, чем они являются сегодня», — сказала Мэри Бадалян, соучредитель и директор компании EventTura.