2025 թվականի առաջին ամիսներին ապօրինի շրջանառությունից դուրս է բերվել 173 կգ թմրամիջոց. ՆԳ նախարար
Կառավարության հունիսի 6-ի նիստում հաստատվեց «Թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ռազմավարությունը և 2025-2027 թվականների գործողությունների ծրագիրը»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագիծը ներկայացրեց ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը՝ ընդգծելով, որ առաջին անգամ թմրամիջոցների դեմ պայքարը դիտարկվում է հանրային առողջության և անվտանգության հավասարակշռված հայեցակարգով։
Ըստ նախարարի՝ Հայաստանում իրավիճակը մտահոգիչ է եղել, սակայն վերջին տարիներին պետական քաղաքականության փոփոխության արդյունքում որոշակի դրական միտումներ են արձանագրվել։
«Եթե 2018 թվականին գրանցվել էր 877 դեպք, ապա 2023 թվականին՝ արդեն 5070 դեպք։ Բայց 2024 թվականին՝ ռազմավարության վերանայման և հատկապես ներմուծման ու արտադրության շղթաների թիրախավորման արդյունքում, դեպքերի թիվը նվազել է՝ կազմելով 3639»,- նշեց Արփինե Սարգսյանը։
Նախարարը տեղեկացրեց, որ 2024 թվականին ապօրինի շրջանառությունից դուրս է բերվել շուրջ 426 կգ թմրամիջոց, ինչը մոտ 200 կգ-ով ավելի է, քան 2023 թվականին։ 2025 թվականի առաջին ամիսների ընթացքում արդեն իսկ դուրս է բերվել 173 կգ թմրամիջոց։
Ռազմավարական փաստաթուղթը ներառում է 13 ուղղություն՝ ներառյալ կրթության, առողջապահության, իրավապահ համակարգի կարողությունների հզորացում, ծնողների և ուսուցիչների, ԶԼՄ-ների ու շահառու խմբերի հետ ուղղորդված աշխատանք։ Կարևոր շեշտադրում է դրվում մարդու՝ որպես անհատի հանդեպ վերաբերմունքի վրա։
«Թմրամիջոց օգտագործողին չպիտի վերաբերվենք որպես հերթական վիճակագրական թիվ։ Մենք գործ ունենք մարդ-անհատի հետ, որի հետ պետք է անհատական, հետևողական աշխատանք տարվի՝ բուժումից մինչև սոցիալական ինտեգրում և վերադարձ հանրային կյանք՝ առանց պիտակավորման»,– ընդգծեց նախարարը։

The Armenian government approved the 2025-2027 Strategy and Action Plan for Combating Drug Trafficking during the June 5 Cabinet meeting.
Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan said the move marks the first time that combating drug trafficking is viewed in a balanced concept of public health and safety.
She said the situation was concerning but some positive trends have been recorded in the past few years as a result of changes in state policy.
“In 2018 there were 877 recorded cases, and in 2023 there were 5070 cases. But in 2024, as a result of revising the strategy and targeting the smuggling and production networks, the number of cases dropped to 3639,” Sargsyan said.
In 2024, around 426kg of drugs were seized, which is 200kg more than in 2023.
During the first months of 2025 the amount of seized drugs has already amounted to 173kg.
The strategy includes 13 directions: Education, healthcare, empowerment of law enforcement agencies, as well as targeted work with parents and teachers, as well as the media and other stakeholders.
Prime Minister Nikol Pashinyan said that combatting drug trafficking must be a complex process with primary focus on targeting the smuggling and production sources.
“We arrest the sellers, they get sentenced, but new sellers replace them. But when we hit the source, the smuggling and possible production, then we can expect far more effective results,” he said.
Pashinyan said the statistics likewise require deep studies, because the higher number of recorded cases could mean both good anti-trafficking measures or higher trafficking levels, while a decrease could mean ineffective work or possible flaws.
“This strategic approach must enable us to make the results visible,” Pashinyan said.
So far there’ve been no known cases of synthetic drug production in Armenia, but cases of organic drugs have been recorded, he said.