Հայաստանը և Ռուսաստանը քննարկում են ծաղիկների արտահանմանն առնչվող խնդիրը
Անդրադառնալով այդ խնդրի վերաբերյալ Ռուսաստանի Անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայության՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի օրեր առաջ հնչեցրած մտահոգությունը՝ «Արմենպրես»-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի խոսնակ Անուշ Հարությունյանը:
Մեր զրուցակիցն ընդգծեց, որ խնդիրն իրականում պայմանավորված է Հայաստանից Ռուսաստան ծաղիկների արտահանման ծավալների կտրուկ աճի հանգամանքով:
«Ռուսական կողմից համապատասխան նամակ ստացել ենք հունիսի 3-ին: Իրենք կարծում են, որ երրորդ երկրներից Հայաստան են ներմուծվում ծաղիկներ, որոնք այնուհետև հայկական սերտիֆիկատով արտահանվում են Ռուսաստան: Սակայն դա չի համապատասխանում իրականությանը, որովհետև Հայաստան ներմուծվող ծաղիկների ծավալն այնքան մեծ չէ, որ կարողանանք նաև վերաարտահանել: Այդ ծաղիկները սպառվում են Հայաստանում: Միաժամանակ, Հայաստանի հնարավորություններն ու հզորությունները թույլ են տալիս փաստաթղթում նշված քանակության ծաղիկներ արտահանել Ռուսաստան»,- նշեց Անուշ Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերում է արտահանված ծաղիկներում ռուսական կողմի մատնանշած վարակին, ապա Հայաստանի տեսչական մարմինը ներկայում ուսումնասիրում է խնդիրը՝ հասկանալու, թե հատկապես որ խմբաքանակներում ինչ է հայտնաբերվել: Անուշ Հարությունյանը հավաստիացրեց, որ ուսումնասիրությունների ավարտին խնդիրն անպայման կքննարկվի ռուսական կողմի հետ՝ հնարավորինս արագ կարգավորելու նպատակով:
«Այս պահին կատարվում են ուսումնասիրություններ և ընթանում են բանակցություններ: Ռուսական կողմի հետ քննարկում ու փորձում ենք կարգավորել խնդիրը: Գործընթացի ավարտին դրա մասին կտրամադրենք լրացուցիչ տեղեկատվություն»,- հայտնեց ՍԱՏՄ խոսնակը:
Հունիսի 3-ին «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը տարածել էր հետևյալ բովանդակությամբ հայտարարություն.
«Կտրված ծաղիկներն ու բողբոջները պատկանում են բարձր բուսասանիտարական ռիսկ ունեցող կարանտինային արտադրանքի կարգին։ Կարանտինային վնասատուների ներթափանցումը, տարածումը և ակլիմատիզացիան կարող են լուրջ սպառնալիք ներկայացնել Ռուսաստանի տարածքի բուսասանիտարական բարեկեցության, այդ թվում՝ զարգացող հայրենի ծաղկաբուծության համար։
2025 թվականին նկատվում է Հայաստանից կտրված ծաղիկների ներմուծման կտրուկ աճ: Ընթացիկ տարվա սկզբից վերահսկվել է 52 միլիոն միավոր, ինչը 49.7 տոկոսով գերազանցում է 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը՝ ներմուծվել էր 34.7 միլիոն միավոր ծաղիկ։
Բեռնափոխադրումների աճի խորապատկերում գրանցվել է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների համար կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերման թվի աճ։ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի տարածքային վարչությունների անցկացրած կարանտինային բուսասանիտարական վերահսկողության արդյունքներով հայտնաբերվել է արևմտյան ծաղկային թրիպսով (Frankliniella occidentalis Pergande) ծաղիկների վարակման 13 դեպք:
Բացի այդ, բազմիցս կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերման դեպքեր են գրանցվել են բուսական արտադրանքի այլ տեսակներում, ինչը վկայում է արտահանվող արտադրանքի նկատմամբ Հայաստանի վերահսկողության համակարգի անարդյունավետության մասին։
Հաշվի առնելով պարբերաբար կարանտինային օբյեկտներ հայտնաբերելու փաստերը՝ «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը հայտնում է լուրջ մտահոգություն: Ռուսաստանի տարածքում բուսասանիտարական կարանտինային իրավիճակի վատթարացումը կանխելու նպատակով նամակ է հղվել Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին՝ խնդրանքով ձեռնարկել համապարփակ միջոցներ և ուժեղացնել մատակարարվող ապրանքների նկատմամբ վերահսկողությունը։
Արձագանքման անհրաժեշտ միջոցների չձեռնարկման և կարանտինային օբյեկտների շարունակական հայտնաբերման դեպքում «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը ստիպված կլինի 2025 թվականի հունիսի 16-ից ժամանակավոր սահմանափակումներ կիրառել երրորդ երկրներից հայկական բուսասանիտարական վկայականներով Ռուսաստան ներմուծվող ծաղկային արտադրանքի համար»:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին, որ հետևում են իրավիճակի զարգացմանը և ՍԱՏՄ եզրակացության հրապարակումից հետո հանդես կգան համապատասխան հաղորդագրությամբ:

Армения и Россия обсуждают проблему, связанную с экспортом цветов
Об этом корреспонденту “Арменпресс” сообщила представитель Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Республики Армения Ануш Арутюнян, касаясь обеспокоенности, высказанной по этому поводу несколько дней назад Федеральной службой по ветеринарному и фитосанитарному надзору России (Россельхознадзором).
Наша собеседница подчеркнула, что проблема на самом деле обусловлена резким ростом объемов экспорта цветов из Армении в Россию.
“3 июня мы получили соответствующее письмо от российской стороны. Они считают, что в Армению из третьих стран импортируются цветы, которые затем экспортируются в Россию с армянским сертификатом. Однако это не соответствует действительности, поскольку объемы импортируемых в Армению цветов не настолько велики, чтобы мы могли их и реэкспортировать. Эти цветы сбываются в Армении. В то же время возможности и мощности Армении позволяют нам экспортировать в Россию указанное в документе количество цветов”, - отметила Ануш Арутюнян.
Что касается инфекции, на которую указала российская сторона в экспортированных цветах, то инспекционный орган Армении в настоящее время изучает проблему, чтобы понять, что именно было обнаружено и в каких партиях. Ануш Арутюнян заверила, что по окончании исследований этот вопрос обязательно будет обсужден с российской стороной, чтобы разрешить его как можно скорее.
“Сейчас проводятся исследования и ведутся переговоры. Мы обсуждаем и пытаемся решить этот вопрос с российской стороной. По окончании процесса мы предоставим об этом дополнительную информацию”, - сказала представитель Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов.
3 июня Россельхознадзор опубликовал следующее заявление:
“Срезанные цветы и бутоны относятся к категории карантинной продукции с высоким фитосанитарным риском. Проникновение, распространение и акклиматизация карантинных вредителей могут представлять серьезную угрозу фитосанитарному благополучию территории России, в том числе развивающемуся местному цветоводству.
В 2025 году наблюдается резкий рост импорта срезанных цветов из Армении. С начала текущего года проконтролировано 52 млн шт., что на 49,7% превышает показатель за тот же период 2024 года, когда было импортировано 34,7 млн шт.
На фоне роста объемов грузоперевозок зафиксировано и увеличение количества выявлений карантинных объектов для государств - членов Евразийского экономического союза. По результатам карантинного фитосанитарного контроля, проводимого территориальными управлениями Россельхознадзора, выявлено 13 случаев заражения цветов западным цветочным трипсом (Frankliniella occidentalis Pergande).
Кроме того, случаи обнаружения карантинных объектов неоднократно фиксировались и в других видах растительной продукции, что свидетельствует о неэффективности армянской системы контроля за экспортируемой продукцией.
Принимая во внимание факты периодического обнаружения карантинных объектов, Россельхознадзор выражает серьезную обеспокоенность. В целях недопущения ухудшения фитосанитарной карантинной ситуации на территории России в Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении было направлено письмо с просьбой принять исчерпывающие меры и усилить контроль за поставляемыми товарами.
В случае непринятия необходимых мер реагирования и постоянного выявления карантинных объектов Россельхознадзор будет вынужден с 16 июня 2025 года ввести временные ограничения на ввоз в Россию цветочной продукции из третьих стран с армянскими фитосанитарными сертификатами”.
В Министерстве экономики Республики Армения сообщили “Арменпресс”, что следят за развитием ситуации и после публикации заключения инспекционного органа сделают соответствующее заявление.