Հինգ երկիր ընտրվել է որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան ընտրությունների արդյունքում ընտրել է հինգ երկրի՝ որպես ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի ոչ մշտական անդամ։ Նրանք հունվարին կսկսեն երկամյա պաշտոնավարումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է The Associated Press-ը։
193 անդամից բաղկացած Գլխավոր ասամբլեան գաղտնի քվեարկություն է անցկացրել 15 անդամից բաղկացած Անվտանգության խորհրդի հինգ տեղերի համար։ Արդյունքում Բահրեյնը ստացել է 186 ձայն, Կոնգոն՝ 183 ձայն, Լիբերիան՝ 181 ձայն, Կոլումբիան՝ 180 ձայն և Լատվիան՝ 178 ձայն։
Լատվիան առաջին անգամ է ընտրվում Անվտանգության խորհրդում։
Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Բաիբա Բրաժեն քվեարկությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ բալթյան երկիրը պատրաստ է պատասխանատվության։
«Մեր պատմական փորձը մեզ հնարավորություն է տալիս հասկանալու, համակրանք դրսևորելու և գործընկերություններ հաստատելու աշխարհի յուրաքանչյուր տարածաշրջանում», - ասել է նա։
Բրաժեն նաև շեշտել է, որ Լատվիան ջանք չի խնայի Ուկրաինայում արդար և երկարատև խաղաղության հասնելու, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում, Գազայում, Աֆրիկայում և աշխարհի այլ հակամարտություններում տառապանքները մեղմելու համար։
Բահրեյնը կլինի արաբական ներկայացուցիչը խորհրդում։ Երկրի արտաքին գործերի նախարար Աբդ ալ-Լատիֆ բին Ռաշիդ ալ-Զայանին ասել է, որ իր երկրի՝ երկրորդ անգամ խորհրդում ընտրվելն ամրապնդում է վճռականությունը՝ ակտիվ ներդրում ունենալ միջազգային խաղաղության և անվտանգության գործում։
15 անդամից բաղկացած ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը ներառում է վետոյի իրավունք ունեցող հինգ մշտական ​​անդամներ՝ Միացյալ Նահանգները, Ռուսաստանը, Չինաստանը, Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան, և 10 ընտրված անդամներ ՄԱԿ-ի տարբեր տարածաշրջանային խմբերից: Ըստ գործող կանոնների՝ ամեն տարի ընտրվում են հինգ նոր անդամներ։ Հունվարին նոր ընտրված անդամները կփոխարինեն Ալժիրին, Գայանային, Հարավային Կորեային, Սիերա Լեոնին և Սլովենիային։

Пять стран избраны в Совет безопасности ООН
Генеральная Ассамблея ООН избрала пять стран непостоянными членами Совета безопасности ООН. Их двухгодичные полномочия начнутся в январе. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Associated Press.
193 члена Генеральной Ассамблеи провели тайное голосование за пять мест в 15-местном Совете Безопасности. В результате Бахрейн получил 186 голосов, Конго — 183 голоса, Либерия — 181 голос, Колумбия — 180 голосов и Латвия — 178 голосов.
Латвия избирается в Совет Безопасности впервые.
Министр иностранных дел Латвии Байба Браже заявила журналистам после голосования, что балтийская страна готова к ответственности.
«Наш исторический опыт дает нам возможность понимать, проявлять сочувствие и устанавливать партнерские отношения в каждом регионе мира», — сказала она.
Браже также подчеркнул, что Латвия приложит все усилия для достижения справедливого и прочного мира в Украине, а также для облегчения страданий в конфликтах на Ближнем Востоке, в секторе Газа, Африке и других частях мира.
Бахрейн будет арабским представителем в Совете. Министр иностранных дел страны Абдуллатиф бин Рашид аль-Заяни
заявил, что вторые выборы его страны в Совет укрепляют ее решимость активно содействовать международному миру и безопасности.
В Совет безопасности ООН входят пять постоянных членов с правом вето — США, Россия, Китай, Великобритания и Франция — и 10 избранных членов из различных региональных групп ООН. Согласно действующим правилам, каждый год избираются пять новых членов. В январе новоизбранные члены заменят Алжир, Гайану, Южную Корею, Сьерра-Леоне и Словению.