Մեկնարկել է «Նորարար ուսուցիչ՝ հզոր պետություն» ուսուցչական համաժողովը՝ դառնալով կրթության ոլորտի կարևոր հարցերը քննարկելու հարթակ
Մեկնարկել է «Նորարար ուսուցիչ՝ հզոր պետություն» ուսուցչական համաժողովը՝ դառնալով կրթության ոլորտի  կարևոր հարցերը քննարկելու հարթակ
Երևանի պետական համալսարանում մեկնարկել է «Նորարար ուսուցիչ՝ հզոր պետություն» ուսուցչական համաժողովը, որն արդեն իսկ կարևոր հարթակ է դարձել կրթության ոլորտի հարցերի մասին բարձրաձայնելու և դրանք քննարկելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ողջունելով ներկաներին, նշեց, որ տարեկան ուսուցչական համաժողովները իրականացնում են, քանի որ ուսուցիչներից  և դպրոցներից շատ բան ունեն լսելու և սովորելու:
«Նման համաժողովները առաջին հերթին պետք է դառնան միմյանցից սովորելու, գաղափարներ կիսելու և կարևոր հարցերը միմյանց հետ քննարկելու հարթակ: Ես շատ  ուրախ եմ, որ երրորդ համաժողովին արդեն մեծ հետաքրքրություն ենք նկատում դպրոցների և ուսուցիչների կողմից, ինչը ցույց է տալիս, որ այս հարթակը իսկապես ստացված է: Այսօր խոսելու ենք ամենակարևոր խնդիրների մասին:
Կրթության ոլորտում փոփոխություններն այնպես չէ, որ միայն նախանշված ճանապարհով են ընթանում, տեղի են ունենում բազմաթիվ հարակից փոփոխություններ՝ տեխնոլոգիական և տարբեր սոցիալական զարգացումներ, որոնք իրենց ազդեցությունն են թողնում կրթության ոլորտի վրա:
Որոշ մարտահրավերների գիտենք ինչպես արձագանքել, բայց  որոշներին, ինչպիսին է արհեստական բանականությունը՝ ոչ այնքան: Դեռևս պարզ չէ, թե ինչպե՞ս պետք է փոխվի կրթությունը արհեստական բանականության գործիքների կիրառության ընթացքում, որն արդեն իսկ տեղի է ունենում՝ անկախ նրանից՝ մենք դա ուզո՞ւմ ենք, թե՞ ոչ»,- նշեց նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծեց՝  հաշվի առնելով այս բոլոր փոփոխությունները՝ պետք է հասկանալ, թե ինչպիսին պետք է լինի դպրոցի ու ուսուցչի դերը, և այստեղ յուրաքանչյուրի ստեղծագործական միտքը և քննարկումներին առավել բաց լինելը ավելի քան կարևոր է, որպեսզի հնարավոր լինի գտնել այդ հարցերի ճիշտ պատասխանները:
ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանն էլ ընդգծեց՝  ԵՊՀ-ն արդեն երրորդ անգամ մեծ ուրախությամբ ընդունում է այս համաժողովը՝ մեծապես արժևորելով որակյալ կրթությունը, իսկ որակյալ կրթության համար ամենակարևոր բաղադրիչը քննական մտածողությամբ նոր երիտասարդ սերունդն է, որը գալիս է դպրոցից դեպի համալսարան:
«Այս իմաստով դպրոցի բարեփոխումները, կրթական նոր չափորոշիչները էական կարևորություն ունեն համալսարանում որակյալ կադրեր պատրաստելու համար: Բուհերի և դպրոցների աշխատանքը փոխկապակցված  է, որովհետև առանց մեկի՝ մյուսը հնարավոր չէ: Որքան դպրոցները ջանք են գործադրում որակյալ կադրեր պատրաստելու գործում, այնքան բուհերի գործը ավելի հեշտանում է, իսկ որակը բարձրանում»,- նշեց  ԵՊՀ ռեկտորը:
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավար Ֆրենկ Հեսը նշեց՝ շատ ուրախ է, որ հնարավորություն ունեն նպաստել Հայաստանում կրթական համակարգի բարելավմանը՝ հորդորելով բոլոր մասնագետներին համատեղել ավանդականը  նոր փոփոխությունների հետ՝  փորձելով  նորարարական մտածողություն ձևավորել:
ՀՀ-ում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Քրիսթինե Վայգանդի խոսքով՝ նոր տեխնոլոգիաները, իհարկե, ստեղծում են որոշակի վախեր, անհանգստություն, բայց դրա հետ մեկտեղ դրանք կարող են ծառայել որպես շատ լավ գործիք ուսուցչի առօրյա կիրառման համար:
«Այս տեխնոլոգիաները կարող են օգտակար լինել մեր աշխատանքին՝ դասավանդմանը, եթե դրանք համատեղ առաջ քայլեն մանկավարժական զարգացման հետ: Մենք Եվրամիության և ԿԳՄՍ նախարարության հետ համագործակցության շրջանակներում  աշխատում ենք նպաստել դպրոցներում մանկավարժական այդ նոր մեթոդների, ինչպես նաև առաջնորդության և թվային  հմտությունների զարգացմանը»,- նշեց  Քրիստինե Վայգանդը:
Համաժողովի շրջանակում անցկացվեց  նաև պլենար նիստ, որին մասնակցում էին  ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը և ԿԶՆԱԿ հիմնադրամի տնօրենի պաշտոնակատար Արտաշես Թորոսյանը:

Стартовала педагогическая конференция «Учитель-новатор — сильное государство», ставшая площадкой для обсуждения важных вопросов в сфере образования
В Ереванском государственном университете стартовала педагогическая конференция «Учитель-инноватор — сильное государство», которая уже стала важной площадкой для обсуждения вопросов в сфере образования.
Как передает Арменпресс, министр ОНКС РА Жанна Андреасян, приветствуя присутствующих, отметила, что они проводят ежегодные конференции учителей, потому что им есть что услышать и чему поучиться у учителей и школ.
«Такие конференции должны, прежде всего, стать площадкой для того, чтобы учиться друг у друга, делиться идеями и обсуждать друг с другом важные вопросы. Я очень рада, что уже на третьей конференции мы видим большой интерес со стороны школ и учителей, что говорит о том, что эта площадка действительно успешна. Сегодня мы поговорим о самых важных вопросах.
Изменения в сфере образования не происходят только по заранее заданному пути, происходит много сопутствующих изменений - технологических и различных социальных, которые оказывают свое влияние на сферу образования.
Мы знаем, как реагировать на некоторые вызовы, но на другие, такие как искусственный интеллект, не очень. Пока не ясно, как должно меняться образование при применении инструментов искусственного интеллекта, что уже происходит, хотим мы этого или нет, - отметил министр.
Жанна Андреасян подчеркнула, что, учитывая все эти изменения, необходимо понимать, какой должна быть роль школы и учителя, и здесь творческое мышление каждого и открытость к обсуждениям более чем важны, чтобы найти правильные ответы на эти вопросы.
Ректор ЕГУ Ованнес Ованнесян также подчеркнул, что ЕГУ с большой радостью принимает эту конференцию уже в третий раз, высоко ценя качественное образование, а важнейшим компонентом для качественного образования является новое молодое поколение с критическим мышлением, которое приходит из школы в университет.
«В этом смысле школьные реформы и новые образовательные стандарты имеют существенное значение для подготовки качественных кадров в университете. Работа университетов и школ взаимосвязана, потому что одно без другого невозможно. Чем больше школы прилагают усилий для подготовки качественных кадров, тем легче становится работа университетов, а качество повышается», — сказал ректор ЕГУ.
Франк Хесс, руководитель отдела сотрудничества Представительства ЕС в Армении, отметил, что он очень рад возможности внести свой вклад в улучшение образовательной системы в Армении, призвав всех специалистов сочетать традиционное с новыми изменениями, стараясь формировать инновационное мышление.
По словам Кристины Вайганд, представителя ЮНИСЕФ в Армении, новые технологии, конечно, создают определенные страхи и опасения, но в то же время они могут служить очень хорошим инструментом для повседневного использования учителем.
«Эти технологии могут быть полезны в нашей работе, в преподавании, если они будут шагать вперед вместе с педагогическим развитием. Мы работаем в сотрудничестве с Европейским союзом и Министерством образования, науки и технологий над продвижением этих новых педагогических методов в школах, а также над развитием лидерских и цифровых навыков», — сказала Кристина Вайганд.
В рамках конференции также состоялось пленарное заседание, в котором приняли участие заместитель министра образования, науки и технологий Араксия Сваджян и исполняющий обязанности директора NCEDI Foundation Арташес Торосян.