Հայաստանում ստվերային եկամուտները կազմում են 200-300 միլիարդ դրամ. ՊԵԿ նախագահ
Այս պահին տարբեր գնահատականներով Հայաստանի տնտեսությունում առկա են 2-3 տոկոսի չափով ստվերային եկամուտներ, որոնք դրամային արտահայտությամբ կազմում են մոտ 200-300 միլիարդ դրամ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը։ Նա նշեց, որ խոսքը այն ստվերային եկամուտների մասին է, թե որքան հարկ պետք է հավաքվեր՝ ըստ օրենսդրության, բայց չի հավաքվել։
Ըստ ՊԵԿ նախագահի՝ ստվերային տնտեսության ընդհանուր ծավալը՝ ըստ տարբեր գնահատականների, կազմում է ՀՆԱ-ի մոտ 20-22 տոկոսը։
«Եթե մի քանի տարի առաջ այն կազմում էր ՀՆԱ-ի 35-40 տոկոսը, ապա այժմ տարբեր գնահատականներով այն գտնվում է 20 տոկոսի շրջանակում»,- ասաց ՊԵԿ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ վերջին տարիներին Հայաստանում ստվերային տնտեսության ծավալը կրկնակի կրճատվել է։
ՊԵԿ-ը նաև նշեց, որ ստվերի ծավալը ոլորտային կտրվածքով առավել մեծ է առևտրի և շինարարության ոլորտներում։

Теневые доходы в Армении составляют 200-300 млрд драмов: председатель КГД
На данный момент, по разным оценкам, в экономике Армении теневые доходы составляют 2-3%, что в драмовом эквиваленте составляет около 200-300 млрд драмов.
Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе пресс-конференции заявил председатель Комитета государственных доходов Эдуард Акопян.
Он отметил, что речь идет о теневых доходах, то есть о том, сколько налога по закону должно было быть собрано, но не было собрано.
«Если еще несколько лет назад этот показатель составлял 35–40% ВВП, то сейчас, по разным оценкам, находится в пределах 20%», — сказал председатель КГД.
По его словам, объем теневой экономики в Армении за последние годы сократился вдвое.
Он также отметил, что наибольший объем теневой экономики по секторам приходится на торговлю и строительство.