Տեղի է ունեցել ՄԱԿ ԱԽ «Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» 1325 բանաձևի իրականացման ՀՀ գործողությունների երրորդ ծրագրի շնորհանդեսը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում մայիսի 19-ին տեղի է ունեցել ՄԱԿ ԱԽ «Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» 1325 բանաձևի իրականացման ՀՀ գործողությունների երրորդ ծրագրի շնորհանդեսը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը։ Իր ելույթում ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է «Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» օրակարգի, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ 1325 բանաձևի կարևորությունը՝ ուղղված կանանց ներգրավվածության ապահովմանը  խաղաղության և անվտանգության խնդիրների բարձրաձայնման և հասցեագրման գործում։
««Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» գործողությունների ծրագրի իրականացումը պետությունը դիտարկում է կանանց իրավունքների ապահովման առավել լայն շրջանակներում, այդ թվում` նրանց համար առավել ապահով և պաշտպանված միջավայր ստեղծելու տեսանկյունից»,- նշել է Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը
Ընդգծելով «Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» օրակարգի շրջանակներում Հայաստանի կողմից գրանցված առաջընթացը՝ ԱԳ նախարարի տեղակալն առանձնակի կարևորել է պետական կառավարման մարմիններում, այդ թվում՝ ուժային կառույցների որոշում կայացնող օղակներում, քաղաքական գործընթացներում կանանց ներգրավվածության ու ակտիվ մասնակցության ապահովմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված կանանց կարիքների հասցեագրման հարցերին:
ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է 1325 Գործողությունների ազգային ծրագրի մշակման հարցում ՀՀ կողմից որդեգրված մասնակցային և ներառական սկզբունքի կարևորությունը։
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ելույթներով հանդես են եկել նաև Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի դեսպան Ջոն Գալագերը և Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի ներկայացուցիչ Անա Դաբրունդաշվիլին:

Состоялась презентация третьего Нацплана действий по имплементации Резолюции 1325 СБ ООН «Женщины, мир и безопасность»
В министерстве иностранных дел Республики Армения 19 мая состоялась официальная презентация третьего Национального плана действий по имплементации Резолюции 1325 Совета Безопасности ООН «Женщины, мир и безопасность».
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, с приветственным словом на мероприятии выступил заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян. В своей речи он подчеркнул важность повестки «Женщины, мир и безопасность», в частности Резолюции 1325 СБ ООН, направленной на обеспечение участия женщин в вопросах, затрагивающих мир и безопасность.
Заместитель министра отметил: «Реализация Плана действий повестки «Женщины, мир и безопасность» рассматривается государством в более широком контексте обеспечения прав женщин, в том числе с точки зрения создания для них более безопасной и защищённой среды».
Подчеркнув достигнутый прогресс Армении в продвижении данной повестки, Роберт Абисогомонян подчеркнул важность усилий, направленных на расширение участия женщин в политических процессах и структурах принятия решений, в том числе в системе государственного управления и силовых ведомствах.
Была также затронута тема потребностей женщин, подвергшихся насильственному перемещению из Нагорного Карабаха.
Заместитель министра подчеркнул важность принципа участия и инклюзивности, принятых Республикой Армения при разработке Национального плана действий пo Резолюции 1325.
В мероприятии приняли участие представители государственных структур Армении, аккредитованные в стране дипломаты, а также представители неправительственных организаций. С речами выступили также посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джон Галлагер и представитель Института по освещению войны и мира Ана Дабрундашвили.