Տեղի է ունեցել ՄԱԿ ԱԽ «Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» 1325 բանաձևի իրականացման ՀՀ գործողությունների երրորդ ծրագրի շնորհանդեսը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում մայիսի 19-ին տեղի է ունեցել ՄԱԿ ԱԽ «Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» 1325 բանաձևի իրականացման ՀՀ գործողությունների երրորդ ծրագրի շնորհանդեսը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԳ նախարարությունից հայտնում են, որ միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը։ Իր ելույթում ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է «Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» օրակարգի, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի ԱԽ 1325 բանաձևի կարևորությունը՝ ուղղված կանանց ներգրավվածության ապահովմանը  խաղաղության և անվտանգության խնդիրների բարձրաձայնման և հասցեագրման գործում։
««Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» գործողությունների ծրագրի իրականացումը պետությունը դիտարկում է կանանց իրավունքների ապահովման առավել լայն շրջանակներում, այդ թվում` նրանց համար առավել ապահով և պաշտպանված միջավայր ստեղծելու տեսանկյունից»,- նշել է Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը
Ընդգծելով «Կանայք, խաղաղություն, անվտանգություն» օրակարգի շրջանակներում Հայաստանի կողմից գրանցված առաջընթացը՝ ԱԳ նախարարի տեղակալն առանձնակի կարևորել է պետական կառավարման մարմիններում, այդ թվում՝ ուժային կառույցների որոշում կայացնող օղակներում, քաղաքական գործընթացներում կանանց ներգրավվածության ու ակտիվ մասնակցության ապահովմանն ուղղված ՀՀ ջանքերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալն անդրադարձ է կատարել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված կանանց կարիքների հասցեագրման հարցերին:
ԱԳ նախարարի տեղակալն ընդգծել է 1325 Գործողությունների ազգային ծրագրի մշակման հարցում ՀՀ կողմից որդեգրված մասնակցային և ներառական սկզբունքի կարևորությունը։
Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ելույթներով հանդես են եկել նաև Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի դեսպան Ջոն Գալագերը և Պատերազմի և խաղաղության լուսաբանման ինստիտուտի ներկայացուցիչ Անա Դաբրունդաշվիլին:

Presentation of Armenia’s Third National Action Plan on the Implementation of UN Security Council Resolution 1325 on “Women, Peace and Security” takes place
On May 19, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia hosted the official presentation of the country’s Third National Action Plan on the implementation of United Nations Security Council Resolution 1325 on “Women, Peace and Security”.
During the event, Deputy Foreign Minister of Armenia Robert Abisoghomonyan delivered opening remarks, emphasizing the importance of the “Women, Peace and Security” agenda, particularly UNSC Resolution 1325, aimed at ensuring women’s engagement in voicing and addressing issues related to peace and security, the foreign ministry has said in a statement.
In his remarks, the Deputy Foreign Minister noted: “The implementation of the “Women, Peace and Security” National Action Plan is regarded by the state as part of a broader commitment to ensuring women's rights, including efforts aimed at fostering a safer and more secure environment for women.”
Emphasizing the progress achieved by Armenia in advancing the “Women, Peace and Security” agenda, Deputy Foreign Minister Robert Abisoghomonyan particularly highlighted the efforts of Armenia to enhance women’s involvement and active participation in political processes and decision-making structures, including within public administration and security institutions.
The Deputy Foreign Minister touched upon the issues of addressing the needs of women forcibly displaced from Nagorno-Karabakh.
The Deputy Foreign Minister emphasized the importance of inclusive and participatory principles adopted by the Republic of Armenia in the development of the National Action Plan on 1325 Resolution.
The event brought together representatives of state institutions of Armenia, members of the diplomatic corps accredited in Armenia, and civil society organizations. Remarks were also delivered by John Gallagher, the Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Armenia, and Ana Dabrundashvili, representative of the Institute for War and Peace Reporting.