ՀՀ ԱԺ նախագահը Ղազախստանի գործընկերոջ հետ քննարկել է տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր
Պաշտոնական այցով Ղազախստանում գտնվող Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունն Աստանայում հանդիպել է Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատի նախագահ Մաուլեն Աշիմբաեւի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրությունից, Ալեն Սիմոնյանը գոհունակությամբ արձանագրել է, որ Հայաստանի եւ Ղազախստանի խորհրդարանների համագործակցությունը կայուն բնույթ է կրում:
Քննարկումների առանցքում են եղել տարածաշրջանային զարգացումներին եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության հաստատման գործընթացին վերաբերող հարցերը: ԱԺ նախագահը գործընկերոջը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, կարեւորել տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը:
Հանդիպմանը կարեւորվել է երկու երկրների միջեւ ուղիղ, կանոնավոր ավիահաղորդակցության հաստատումը: Առանձնահատուկ ընդգծվել է Ղազախստանի իշխանությունների եւ ժողովրդի վերաբերմունքը հայ համայնքի նկատմամբ:
Կողմերը քննարկել են նաեւ թվայնացման եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները:
Մաուլեն Աշիմբաեւը ողջունել է 2026 թվականին Հայաստանում կենսաբազմազանության կողմերի 17-րդ (COP17) համաժողովի անցկացումը եւ նշել, որ Ղազախստանը եւս մասնակցելու է այդ կարեւոր իրադարձությանը:

Спикер Парламента Армении обсудил с казахстанским коллегой региональные развития
Делегация во главе со спикером Национального собрания Армении Аленом Симоняном, находящаяся с официальным визитом в Казахстане, встретилась в Астане с председателем Сената Парламента Казахстана Мауленом Ашимбаевым.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение Национального собрания, Ален Симонян с удовлетворением отметил, что сотрудничество Парламентов Армении и Казахстана носит стабильный характер.
В ходе обсуждений основное внимание уделялось вопросам, связанным с региональными событиями и мирным процессом между Арменией и Азербайджаном. Спикер НС представил своему коллеге проект «Перекресток мира», инициированный правительством Армении, и подчеркнул необходимость разблокирования региональных инфраструктур.
На встрече была подчеркнута важность установления прямого регулярного воздушного сообщения между двумя странами. Особо подчеркивалось отношение властей и народа Казахстана к армянской общине.
Стороны также обсудили возможности двустороннего сотрудничества в сфере цифровизации и информационных технологий.
Маулен Ашимбаев приветствовал проведение 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17) в Армении в 2026 году и отметил, что Казахстан также примет участие в этом важном мероприятии.