Հութիները հայտնել են Բեն Գուրիոն օդանավակայանը 24 ժամվա ընթացքում երրորդ անգամ թիրախավորելու մասին
Եմենի հութիների «Անսար Ալլահ» շարժումը հայտարարել է, որ 24 ժամվա ընթացքում երրորդ անգամ գերձայնային բալիստիկ հրթիռով թիրախավորել է Թել Ավիվի Բեն Գուրիոն օդանավակայանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Alquds Alarabi օրաթերթը։
«Հրթիռը հաջողությամբ հասել է իր նպատակին՝ ստիպելով միլիոնավոր սիոնիստների փախչել ապաստարաններ, և գրեթե մեկ ժամով կանգնեցրել է օդային երթևեկությունը օդանավակայանում», - հայտարարության մեջ նշել է շարժման ռազմական խոսնակ Յահյա Սարիին՝ հավելելով, որ «այս հրթիռը երրորդն է 24 ժամից պակաս ժամանակահատվածում»։
Պաշտոնյայի խոսքով՝ «Եմենի զինված ուժերի գործողությունները նպատակ ունեն դադարեցնել Գազայի մեր եղբայրների դեմ ագրեսիան և դադարեցնել նրանց դեմ ցեղասպան հանցագործությունները»։
Նա կրկին ընդգծել է, որ «այս գործողությունները չեն դադարի մինչև Գազայի վրա ագրեսիան չդադարի և պաշարումը չվերացվի»։
Իսրայելի բանակն իր հերթին հայտարարել է, որ «ռազմաօդային ուժերը հայտնաբերել են Եմենից Իսրայելի ուղղությամբ արձակված հրթիռը և որսացել այն»։
12-րդ ալիքի հաղորդմամբ՝ Բեն Գուրիոն օդանավակայանում թռիչքներն ու վայրէջքները դադարեցվել են օդային հարձակման ազդանշանների ակտիվացումից հետո։
Միևնույն ժամանակ, Իսրայելի բանակը կրկին զգուշացրել է մարդկանց Եմենի երեք նավահանգիստները լքելու անհրաժեշտության մասին։
«Մենք կթիրախավորենք Եմենի Ռաս Իսա, Հոդեյդա և Սալիֆ նավահանգիստները, և մենք նախազգուշացրել ենք դրանց մոտակայքում գտնվողներին լքել նավահանգիստները մինչև հետագա ծանուցումը», - հայտարարել է բանակի խոսնակը։
2023 թվականին Գազայի հատվածում հակամարտության մեկնարկից հետո հութիները սկսել էին թիրախավորել Իսրայելի տարածքը և խոչընդոտում էին նրանց հետ կապված նավերի նավարկությունը Կարմիր ծովով և Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցով։ Հարձակումները դադարել էին 2025 թ. հունվարի կեսերին պաղեստինյան անկլավում հրադադարի հայտարարումից հետո, սակայն մարտի սկզբին հրադադարի խզումից հետո հութիները կրկին վերսկսել են հարձակումները։

Хуситы сообщили об ударе по аэропорту Бен-Гурион, третьем за 24 часа
Йеменские хуситы из «Ансар Аллах» объявили, что в третий раз за 24 часа нанесли удар гиперзвуковой баллистической ракетой по аэропорту Бен-Гурион в Тель-Авиве. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета Alquds Alarabi.
«Ракета успешно достигла своей цели, заставив миллионы сионистов бежать в убежища, и остановила воздушное движение в аэропорту почти на час», - заявил военный представитель движения Яхья Сари, добавив, что «эта ракета - третья менее чем за 24 часа».
По словам чиновника, «действия йеменских вооруженных сил направлены на прекращение агрессии против наших братьев в Газе и прекращение геноцидных преступлений против них».
Он повторил, что эти операции не прекратятся, пока не прекратится агрессия в Газе и не будет снята блокада.
Израильская армия, в свою очередь, заявила, что их ВВС обнаружили ракету, запущенную из Йемена в сторону Израиля, и перехватили ее.
По данным телеканала Channel 12, взлеты и посадки в аэропорту Бен-Гурион были приостановлены после включения сирен воздушной тревоги.
Израильская армия вновь предупредила население покинуть три йеменских порта.
«Мы нацелимся на йеменские порты Рас-Иса, Ходейда и Салиф, и мы предупредили тех, кто находится вблизи них, покинуть порты до дальнейшего уведомления», - заявил представитель армии.
После начала конфликта в секторе Газа в 2023 году хуситы начали наносить удары по территории Израиля и препятствовать навигации связанных с Израилем судов в Красном море и Баб-эль-Мандебском проливе. Удары прекратились в 2025 году. Однако после нарушения режима прекращении огня, объявленного в палестинском анклаве в середине января, в начале марта хуситы возобновили удары.