Կյանքից հեռացել է Ուրուգվայի նախկին նախագահ Խոսե Մուխիկան՝ աշխարհի «ամենաաղքատ նախագահը»
Ուրուգվայի նախկին նախագահ Խոսե Մուխիկան (հայտնի որպես Պեպե), որն իր համեստ ապրելակերպի համար ճանաչվել է աշխարհի ամենաաղքատ նախագահը, մահացել է 89 տարեկանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X սոցիալական հարթակում գրառում է արել Ուրուգվայի նախագահ Յամանդու Օրսին։
«Խոր վշտով հայտնում ենք, որ վախճանվել է մեր ընկեր Պեպե Մուխիկան։ Նախագահ, ակտիվիստ, առաջնորդ: Մենք քեզ շատ կկարոտենք, սիրելի ծերուկ», - գրել է Օրսին։
Մուխիկան Ուրուգվայի նախագահ էր ընտրվել 2009 թվականին և երկիրը ղեկավարել մինչև 2015 թվականը։ Մայիսի 20-ին կլրանար նրա 90-ամյակը։
Իր պատանեկության տարիներին՝ 1960-1970-ական թվականներին, նա կռվել է Տուպամարոս ազգային ազատագրական ձախ արմատական ​​շարժման շարքերում, որը ոգեշնչված էր Կուբայի հեղափոխության գաղափարներով և պարտիզանական մեթոդներով պայքարում էր իշխանությունների դեմ։ Նա վեց անգամ վիրավորվել է և 14 տարի անցկացրել բանտում։
BBC-ն նշում է, որ նախագահ ընտրվելուց հետո Մուխիկան շատ համեստ կյանք էր վարում, քննադատում էր կոնսյումերիզմը և սոցիալական բարեփոխումների կողմնակից էր, ինչի շնորհիվ նա հայտնի քաղաքական գործիչ դարձավ ոչ միայն Լատինական Ամերիկայում, այլև տարածաշրջանի սահմաններից դուրս։
Հունվարին Մուխիկան հայտարարեց, որ իր մոտ ախտորոշված ​​կերակրափողի քաղցկեղը տարածվել է այլ օրգանների վրա, նա հրաժարվեց հետագա բուժումից և հրաժեշտ տվեց իր հայրենակիցներին։
2024 թ. նոյեմբերին BBC-ին տված հարցազրույցում Մուխիկան ասել էր. «Մարդը գիտի, որ մահն անխուսափելի է։ Եվ գուցե, հենց դա է կյանքի աղը»։

Скончался бывший президент Уругвая Хосе Мухика, которого называли «самым бедным президентом в мире»
В возрасте 89 лет скончался бывший президент Уругвая Хосе Мухика (известный как Пепе), который за свой скромный образ жизни был признан самым бедным президентом мира. Как передает Арменпресс, об этом в социальной сети X сообщил президент Уругвая Яманду Орси.
«С глубоким прискорбием мы сообщаем о смерти нашего товарища Пепе Мухики. Мы будем по тебе очень скучать, дорогой старина. Спасибо за все, что ты нам дал, и за огромную любовь к нашему народу», - написал Орси.
Мухика был избран президентом Уругвая в 2009 году и правил страной до 2015 года. 20 мая ему исполнилось бы 90 лет.
В юности, в 1960–1970-е годы, он сражался в рядах «Тупамарос» - радикального леворадикального национально-освободительного движения, вдохновленного идеями Кубинской революции и боровшегося с властями партизанскими методами. Он был ранен шесть раз и провел 14 лет в тюрьме.
BBC отмечает, что после избрания президентом Мухика вел очень скромный образ жизни, критиковал потребительство и выступал за социальные реформы, благодаря чему стал известной политической фигурой не только в Латинской Америке, но и за пределами региона.
В январе Мухика объявил, что диагностированный у него рак пищевода распространился на другие органы, отказался от дальнейшего лечения и попрощался с соотечественниками.
В интервью BBC в ноябре 2024 Мухика сказал: «Человек знает, что смерть неизбежна. И, возможно, в этом и есть соль жизни».