Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին չեղարկել է Եվրոպա կատարելիք այցը
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին չեղարկել է Եվրոպա կատարելիք իր նշանակալի շրջագայությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է հնդկական անգլալեզու 18news հեռուստաալիքը։
Մայիսի կեսերին նախատեսված շրջագայությունը ներառում էր այց Խորվաթիա, Նորվեգիա և Նիդեռլանդներ։
Չնայած չեղարկման պաշտոնական պատճառները հստակորեն չեն նշվել, որոշումը կայացվել է Հնդկաստանի ռազմական գործողություններից հետո տարածաշրջանային լարվածության աճի ֆոնին:
Այս զարգացումը ենթադրում է դիվանագիտական առաջնահերթությունների հնարավոր վերագնահատում՝ հաշվի առնելով փոփոխվող անվտանգության միջավայրը, քանի որ վարչապետի ուշադրությունը, հավանաբար, կսևեռվի ներքին և տարածաշրջանային հարցերի վրա՝ Պակիստանում իրականացված գործողությունից հետո։
Ավելի վաղ վարչապետ Մոդին չեղարկել էր իր այցը Ռուսաստան, որի ընթացքում նախատեսվում էր նրա մասնակցությունը Մոսկվայում մայիսի 9-ին Հաղթանակի օրվա տոնակատարություններին։
Ըստ վերջին տեղեկություների՝ Պակիստանում Հնդկաստանի հարվածներից զոհվել է 26 մարդ, վիրավորվել՝ 46-ը, իսկ Հնդկաստանում Պակիստանի պատասխան հարվածներից զոհվել է 10 մարդ, վիրավորվել՝ 48-ը։
«Սինդուր գործողությունը», ինչպես Հնդկաստանն անվանում է Պակիստանի վրա հարվածները, երկրի պատասխանն է ապրիլի 22-ին Պահալգամում 26 մարդու կյանք խլած ահաբեկչական հարձակմանը, որի մեջ Նյու Դելին մեղադրում է Իսլամաբադին։

Премьер-министр Индии Нарендра Моди отменил свой визит в Европу
Премьер-министр Индии Нарендра Моди отменил запланированную поездку в Европу. Как передает Armenpress, об этом сообщил индийский англоязычный телеканал 18news.
Тур, запланированный на середину мая, включал посещение Хорватии, Норвегии и Нидерландов.
Хотя официальные причины отмены четко не обозначены, решение было принято на фоне роста региональной напряженности после военных действий Индии.
Такое развитие событий свидетельствует о возможной переоценке дипломатических приоритетов в свете меняющейся обстановки в сфере безопасности, поскольку после операции в Пакистане внимание премьер-министра, вероятно, сместится на внутренние и региональные проблемы.
Ранее премьер-министр Моди отменил свой визит в Россию, в ходе которого он должен был принять участие в праздновании Дня Победы в Москве 9 мая.
По последним данным, в результате индийских ударов по Пакистану погибли 26 человек, 46 получили ранения, в результате ответных ударов Пакистана по Индии погибли 10 человек, 48 получили ранения.
Операция Индии «Синдур» - удары по Пакистану, является ответом страны на террористический акт 22 апреля в Пахалгаме, в результате которого погибли 26 человек, и в котором Нью-Дели обвиняет Исламабад.