ՀՀ ԲՏԱ նախարարն ընդունել է Վրաստանի դեսպանին
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը մայիսի 5-ին ընդունել է Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Մխիթար Հայրապետյանն, ընդգծելով երկու երկրների ժողուրդների պատմական կապն ու բարեկամությունն, անդրադարձել է տարբեր ոլորտներում երկկողմ փոխհարաբերություններին և համագործակցությանը՝ մասնավորապես կապի և հեռահաղորդակցության ու տեխնոլոգիական ուղղություններին:
Գիորգի Շարվաշիձեն, իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ներկայացրել է Վրաստանի՝ բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի քաղաքականության ուղղություններն ու տեսլականը, այդ համատեքստում առանձնահատուկ կարևորելով Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում տարածաշրջանային տեխնոլոգիական միջոցառումների և կոնֆերանսների անցկացման, կրթական և վերապատրաստման, տեխնոլոգիական ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը նպաստող համատեղ ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման, երկու երկրներում առկա ստարտափներին և նորարարությանն աջակցող տեխնոլոգիական պարկերի և ինկուբատորների համագործակցության և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Minister of High-Tech Industry holds meeting with Georgian Ambassador
Minister of High-Tech Industry of Armenia, Mkhitar Hayrapetyan on Monday  received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to Armenia,  Giorgi Sharvashidze, the ministry has said in a readout.
Minister Hayrapetyan emphasized the historical ties and friendship between the peoples of the two countries and highlighted the importance of bilateral relations and cooperation, particularly in the fields of communication, telecommunications and technology.
Ambassador Sharvashidze, in turn, expressed gratitude for the warm reception and presented the priorities and vision of Georgia’s high-tech sector policy. In this context, he stressed the importance of expanding and deepening cooperation with Armenia.
The two sides discussed the possibility of organizing regional technology events and conferences, implementing joint programs and initiatives to support the development of the technology startup ecosystem, and fostering cooperation between technology parks and incubators that promote startups and innovation in both countries.