ՀՀ ԲՏԱ նախարարն ընդունել է Վրաստանի դեսպանին
Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը մայիսի 5-ին ընդունել է Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Գիորգի Շարվաշիձեին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԲՏԱ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, Մխիթար Հայրապետյանն, ընդգծելով երկու երկրների ժողուրդների պատմական կապն ու բարեկամությունն, անդրադարձել է տարբեր ոլորտներում երկկողմ փոխհարաբերություններին և համագործակցությանը՝ մասնավորապես կապի և հեռահաղորդակցության ու տեխնոլոգիական ուղղություններին:
Գիորգի Շարվաշիձեն, իր հերթին շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ներկայացրել է Վրաստանի՝ բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի քաղաքականության ուղղություններն ու տեսլականը, այդ համատեքստում առանձնահատուկ կարևորելով Հայաստանի հետ համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում տարածաշրջանային տեխնոլոգիական միջոցառումների և կոնֆերանսների անցկացման, կրթական և վերապատրաստման, տեխնոլոգիական ստարտափ էկոհամակարգի զարգացմանը նպաստող համատեղ ծրագրերի և նախաձեռնությունների իրականացման, երկու երկրներում առկա ստարտափներին և նորարարությանն աջակցող տեխնոլոգիական պարկերի և ինկուբատորների համագործակցության և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Министр высокотехнологической промышленности Армении принял посла Грузии
Министр высокотехнологической промышленности Мхитар Айрапетян 5 мая принял Чрезвычайного и Полномочного посла Грузии в Армении Георгия Шарвашидзе.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, подчеркнув историческую связь и дружбу между народами двух стран, Мхитар Айрапетян коснулся двусторонних отношений и сотрудничества в различных областях, в частности в сферах связи и телекоммуникаций, а также технологий.
Георгий Шарвашидзе поблагодарил за прием и представил направления и видение политики Грузии в сфере высоких технологий, подчеркнув в этом контексте важность расширения и углубления сотрудничества с Арменией.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам проведения региональных технологических мероприятий и конференций в сфере высоких технологий, образования и обучения, реализации совместных программ и инициатив, способствующих развитию экосистемы технологических стартапов, сотрудничества технопарков и инкубаторов, поддерживающих стартапы и инновации в обеих странах, а также по представляющим взаимный интерес другим вопросам.