Բրազիլիայի ոստիկանությունը կանխել է Լեդի Գագայի համերգի ժամանակ նախատեսված հարձակումը
Բրազիլիայի ոստիկանությունը մայիսի 4-ին հայտարարել է, որ կանխել է ամերիկացի երգչուհի Լեդի Գագայի համերգի ժամանակ նախատեսված ռումբով հարձակումը։ Համերգը, որը տեղի է ունեցել մայիսի 3-ին Ռիո դե Ժանեյրոյի Կոպակաբանա լողափում, հավաքել էր ավելի քան 2 միլիոն մարդու։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Ռիո դե Ժանեյրո նահանգի քաղաքացիական ոստիկանությունը, համագործակցելով Արդարադատության նախարարության հետ, հայտարարել է, որ դավադրությունը կազմակերպվել էր մի խմբի կողմից, որն առաջ է մղում ատելության խոսքը և դեռահասների արմատականացումը, այդ թվում՝ ինքնավնասումը և բռնություն ընդգրկող բովանդակությունը՝ որպես սոցիալական պատկանելության ձև։
«Կասկածյալները հավաքագրում էին մասնակիցների, այդ թվում՝ անչափահասների, համակարգված հարձակումներ իրականացնելու համար՝ օգտագործելով ինքնաշեն պայթուցիկներ և Մոլոտովի կոկտեյլներ», - ասվում է ոստիկանության հայտարարության մեջ։
Բրազիլիայի արդարադատության նախարարությունը հայտարարել է, որ հավաքագրողները ներկայացել են որպես Գագայի համաշխարհային երկրպագուների բազայի անդամներ, որոնք հայտնի են որպես «Փոքրիկ հրեշներ»։
Խմբի ղեկավարին ձերբակալել են Ռիու Գրանդի դու Սուլ նահանգում՝ անօրինական զենքի պահման համար։ Մի քանի նահանգներում կատարվել են տասնյակ խուզարկություններ։

Бразильская полиция предотвратила планирующееся во время концерта Леди Гаги нападение
Бразильская полиция объявила 4 мая, что предотвратила взрыв, запланированный на концерте американской певицы Леди Гаги. Концерт, который состоялся 3 мая на пляже Копакабана в Рио-де-Жанейро, собрал более 2 миллионов человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
Гражданская полиция штата Рио-де-Жанейро в сотрудничестве с Министерством юстиции заявила, что заговор был организован группой, которая пропагандирует разжигание ненависти и радикализацию подростков, включая членовредительство и контент, содержащий насилие как форму социальной принадлежности.
«Подозреваемые вербовали участников, в том числе несовершеннолетних, для совершения скоординированных нападений с использованием самодельных взрывных устройств и бутылок с зажигательной смесью», — говорится в заявлении полиции.
Министерство юстиции Бразилии заявило, что вербовщики выдавали себя за членов всемирной фан-базы Гаги, известных как «Маленькие монстры».
Лидер группировки был арестован в штате Риу-Гранди-ду-Сул за незаконное хранение оружия. В нескольких штатах были проведены десятки обысков.