Գազա մեկնող մարդասիրական նավն ԱԹՍ-ի հարձակման պատճառով խորտակվում է Մալթայի ափերի մոտ
Գազայի հատված նավարկող մարդասիրական օգնությամբ նավը, որը պատկանում է «Ազատության նավատորմի կոալիցիա» (FFC) կազմակերպության ակտիվիստներին, Մալթայի ափերի մոտ անօդաչու թռչող սարքի հարձակման է ենթարկվել, որից հետո նավում հրդեհ է բռնկվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին CNN-ին հայտնել է կազմակերպության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի աշխատակից Յասեմին Աքարը։
Նրա խոսքով՝ հարձակումը տեղի է ունեցել մայիսի 2-ին, տեղական ժամանակով կեսգիշերից հետո։
«Նավի վրա անցք կա, և այն խորտակվում է», ասել է Աքարը։
Մալթայի կառավարությունը հայտնել է, որ նավում գտնվում էր 16 մարդ՝ անձնակազմի 12 անդամ և 4 ուղևոր։ Ավելի վաղ FFC-ն CNN-ին հայտնել էր, որ խորտակվող նավի վրա գտնվում է 30 մարդ։
Մալթայի զինված ուժերը հաստատել են, որ նավի վրա հրդեհ է բռնկվել, որը հետո մարվել է։ Միջադեպի հետևանքով տուժածներ չկան։ Ավելի ուշ Մալթայի կառավարությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ քարշակող նավ է ուղարկվել՝ FFC-ի նավին աջակցելու համար։
«Conscience» նավն ուղևորվում էր Մալթա, որտեղ նրա տախտակամած պետք է բարձրանային 21 երկրից բազմաթիվ ակտիվիտներ, որից հետո նավը պետք է մեկներ Գազայի հատված։ Մալթայում նավ բարձրանալ պատրաստվող ակտիվիստներից մեկը բնապահպան Գրետա Թունբերգն էր։
Ավելի վաղ Al Jazeera-ն հաղորդել էր, որ FFC-ի նավն իսրայելական անօդաչու թռչող սարքի կողմից հարձակման է ենթարկվել Գազայի հատվածի շրջափակումը ճեղքելու փորձ անելիս։
Իսրայելը մարտի 2-ից լիովին շրջափակել է Գազան և թույլ չի տալիս, որ այնտեղ հումանիտար օգնություն մուտք գործի։

A Gaza-bound activist aid ship caught fire and issued an SOS, after what it claimed was a drone attack off the coast of Malta in international waters in the early hours of Friday, CNN reported.
The Freedom Flotilla Coalition (FFC), which is campaigning to end Israel’s blockade of Gaza, told CNN activists were aboard its ship carrying humanitarian aid when the alleged attack happened just after midnight local time (6 p.m. ET Thursday).
“There is a hole in the vessel right now and the ship is sinking,” Yasemin Acar, the coalition’s press officer, told CNN by phone from Malta on Friday morning.
Malta’s government said the ship was carrying 16 people – 12 crew members and four civilian passengers. But FFC earlier gave CNN a higher figure of 30 people on board the vessel.
The Armed Forces of Malta confirmed there was a fire on a ship that was later extinguished. “We are monitoring the situation closely,” a spokesperson told CNN, adding that there were no injuries onboard.
In a later statement, Malta’s government said a tug boat had been sent to assist the vessel.
FFC told CNN that climate activist Greta Thunberg and retired US Army Colonel Mary Ann Wright were among those who were expected the board vessel in Malta, but were not onboard at the time of the fire.