Թրամփը շնորհավորել է Քարնիին Կանադայի ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հեռախոսազրույցի ժամանակ Կանադայի վարչապետ Մարկ Քարնիին շնորհավորել է երկրի վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրություններում նրա Լիբերալ կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ապրիլի 29-ին հաղորդել է Կանադայի վարչապետի գրասենյակը։
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, երկու ղեկավարները համակարծիք են եղել, որ Միացյալ Նահանգների և Կանադայի համագործակցությունը «որպես անկախ, ինքնիշխան պետություններ», շատ կարևոր է։ Միևնույն ժամանակ, Թրամփը և Քարնին, որն ԱՄՆ-ի գործող նախագահի խիստ քննադատն է, ցանկություն են հայտնել առաջիկայում անձնական հանդիպում անցկացնել։
Կանադայում վաղաժամկետ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի են ունեցել ապրիլի 28-ին ԱՄՆ-ի հետ հարաբերությունների վատթարացման, Վաշինգտոնի կողմից կանադական ապրանքների նկատմամբ բարձր մաքսատուրքեր սահմանելու և հարևան երկիրը ԱՄՆ-ի 51-րդ նահանգը դարձնելու Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքների ֆոնին։
Ընտրություններում իր կուսակցության տարած հաղթանակի կապակցությամբ ելույթում Մարկ Քարնին խոստացել է վճռականորեն դիմակայել Թրամփի «ագրեսիվ քաղաքականությանը»։
Ձայների 99,9%-ի հաշվարկի արդյունքներով, Կանադայի Լիբերալ կուսակցությունն ընտրություններում ստացել է 169 մանդատ. բացարձակ մեծամասնություն ապահովելու համար անհրաժեշտ է 172 մանդատ։ Կանադայի ընդդիմադիր Պահպանողական կուսակցությունը կստանա 144 պատգամավորական աթոռ։
Մարկ Քարնիին ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ շնորհավորել են նաև Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը, Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը և ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը։

Трамп поздравил Карни с победой на выборах в Канаде
Президент США Дональд Трамп в телефонном разговоре с премьер-министром Канады Марком Карни поздравил его с победой его Либеральной партии на внеочередных парламентских выборах в стране. Как передает Арменпресс, об этом 29 апреля сообщила канцелярия премьер-министра Канады.
Как отмечается в заявлении, лидеры двух стран сошлись во мнении, что сотрудничество между Соединенными Штатами и Канадой «как независимыми, суверенными государствами» очень важно. В то же время Трамп и Карни, яростный критик действующего президента США, выразили желание провести личную встречу в ближайшем будущем.
Досрочные парламентские выборы в Канаде состоялись 28 апреля на фоне ухудшения отношений с США, введения Вашингтоном высоких пошлин на канадские товары и угроз Дональда Трампа сделать соседнюю страну 51-м штатом США.
В речи по случаю победы своей партии на выборах Марк Карни пообещал решительно противостоять «агрессивной политике» Трампа.
По результатам подсчета 99,9% голосов Либеральная партия Канады получила на выборах 169 мест. Для обеспечения абсолютного большинства необходимо 172 места. Оппозиционная Консервативная партия Канады получит 144 места в парламенте.
Марка Карни с победой на выборах также поздравили президент Франции Эммануэль Макрон, премьер-министр Великобритании Кир Стармер, председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен и Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш.