Իրանի նախագահը ժամանել է Բաքու
Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանն ապրիլի 28-ին մեկօրյա այցով գտնվում է Բաքվում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի պաշտոնական հրավերով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Mehr լրատվական գործակալությունը։
Այցի ընթացքում նախատեսվում է Իրանի նախագահի երկկողմ հանդիպումն իր ադրբեջանցի գործընկերոջ հետ։ Բացի այդ, կկայանան հանդիպումներ գործարարների, գիտնականների և Ադրբեջանում բնակվող իրանցիների հետ։
Մեկնումից առաջ Փեզեշքիանը հայտարարել էր, որ հետաքրքրված է այս ուղևորութամբ, և որ Ադրբեջանի հետ հարաբերություններն ամրապնդելու հիմքեր կան։
Այցից առաջ՝ ապրիլի 27-ին, Ադրբեջանի պետական հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Փեզեշքիանը հայտարարել էր, որ եթե երկու երկրները խորացնեն հարաբերությունները, ապա կկարողանան ընդլայնել համագործակցությունը տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպություններում։ Նա նաև ընդգծել էր տարբեր ոլորտներում Թեհրանի և Բաքվի միջև համագործակցության կարևորությունը։
Փեզեշքիանը նաև նշել էր, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տարածքային հարցերը կարող են լուծվել քաղաքական և առևտրային հարաբերությունների հաստատման միջոցով և երկու կողմերի իրավունքների փոխադարձ հարգանքի հիման վրա։

Президент Ирана прибыл в Баку
Президент Ирана Масуд Пезешкиан 28 апреля прибыл в Баку с однодневным визитом по официальному приглашению президента Азербайджана Ильхама Алиева. Как передает Арменпресс, об этом сообщило информационное агентство Mehr.
В ходе визита запланирована двусторонняя встреча президента Ирана со своим азербайджанским коллегой. Кроме того, пройдут встречи с бизнесменами, учеными и иранцами, проживающими в Азербайджане.
Перед отъездом Пезешкиан заявил, что заинтересован в этой поездке и что есть основания для укрепления отношений с Азербайджаном.
Перед визитом, 27 апреля, в интервью государственному телевидению Азербайджана Пезешкиан заявил, что если две страны углубят отношения, они смогут расширить сотрудничество в региональных и международных организациях. Он также подчеркнул важность сотрудничества Тегерана и Баку в различных областях.
Пезешкиан также отметил, что территориальные вопросы между Арменией и Азербайджаном могут быть решены путем установления политических и торговых отношений и на основе взаимного уважения прав обеих сторон.