ՀԱՄԱՍ-ը պաշտոնապես մերժել է հրադադարի վերաբերյալ Իսրայելի վերջին առաջարկը
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը պաշտոնապես մերժել է հրադադարի մասին Իսրայելի վերջին առաջարկը՝ հայտարարելով, որ պատրաստ է անհապաղ բանակցել այնպիսի համաձայնագրի շուրջ, որի արդյունքում ազատ կարձակվեն մնացած բոլոր պատանդները՝ պատերազմի ավարտի և պաղեստինցի բանտարկյալների ազատ արձակման դիմաց: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
«Մենք չենք ընդունի մասնակի գործարքներ, որոնք ծառայում են (խմբ.՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին) Նեթանյահուի քաղաքական օրակարգին», - տեսաուղերձում ասել է ՀԱՄԱՍ-ի գլխավոր բանակցող Խալիլ ալ Հայյան։
59 պատանդ դեռ մնում է ՀԱՄԱՍ-ի մոտ գերության մեջ, նրանցից 24-ը ողջ են համարվում: Իսրայելի վերջին առաջարկը ենթադրում էր 45-օրյա հրադադար՝ 10 պատանդի ազատ արձակման դիմաց:
Մարտի 18-ից իսրայելական ուժերն ուժեղացրել են օդային, ցամաքային և ծովային ռմբակոծությունները Գազայի հատվածում և ընդլայնել ցամաքային գործողությունները։
Գազայի առողջապահության նախարարության տեղեկություններով՝ առնվազն 51 065 պաղեստինցի է զոհվել 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ից Գազայի դեմ Իսրայելի պատերազմի հետևանքով, վիրավորվել է շուրջ 116 505-ը, որոնց թվում 1691 զոհ և 4464 վիրավոր գրանցվել է մարտի 18-ին ռազմական գործողությունների սրացումից հետո:

ХАМАС официально отклонил последнее предложение Израиля о прекращении огня
Палестинское движение ХАМАС официально отклонило новое предложение Израиля о прекращении огня, заявив, что готово немедленно начать переговоры по такому соглашению, которое предусматривает освобождение всех оставшихся заложников в обмен на прекращение войны и освобождение палестинских заключенных. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
“ХАМАС не согласится на частичные сделки, которые Нетаньяху и его правительство используют как прикрытие для реализации своей политической повестки и продолжения войны”, - заявил в видеообращении главный переговорщик ХАМАС Халиль аль-Хайян.
В плену у ХАМАС остаются 59 заложников, 24 из которых, как полагают, живы. Последнее предложение Израиля предусматривало 45-дневное прекращение огня в обмен на освобождение 10 заложников.
С 18 марта израильские силы усилили воздушные, наземные и морские удары по сектору Газа и расширили наземные операции.
По данным Министерства здравоохранения Газы, в 2023 году погибло не менее 51 065 палестинцев. С 7 октября в результате военных действий Израиля в Газе ранения поучили около 116 505 человек, с 18 марта погибли 691 человек, 4 464 получили ранения.
Израиль начал военную операцию в секторе Газа в ответ на вторжение боевиков палестинского движения ХАМАС, в результате которого погибло почти 1 200 человек и около 250 были взяты в плен.