Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանը Շարանտոն-լե-Պոն քաղաքում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված պաշտոնական արարողությանը
Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Արման Խաչատրյանը Շարանտոն-լե-Պոն քաղաքում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված պաշտոնական արարողությանը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ միջոցառման ընթացքում ելույթներով են հանդես եկել դեսպան Խաչատրյանը, Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Միշել Էրբիյոն, Վալ-դե-Մարն դեպարտամենտի նախագահ Օլիվիե Կապիտանիոն Շարանտոն-լե-Պոնի քաղաքապետ Էրվե Գիքելը և «Վալ-դե-Մարնի ֆրանս-հայկական միություն» կազմակերպության նախագահ Դելֆին Կույումջյանը։
«Արարողությանը ներկա էին և Շարանտոն-լե-Պոն քաղաքում տեղադրված հայկական խաչքարի առջև ծաղկեպսակներ և ծաղիկներ են զետեղել նաև Իլ-դե-Ֆրանս ռեգիոնի խորհրդի, Վալ-դե-Մարն դեպարտամենտի, Շարանտոն-լը-Պոն և հարակից քաղաքների խորհուրդների անդամներ, քաղաքապետեր, ֆրանսահայ համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ, տեղի բնակիչներ»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ դեսպանության փոխանցմամբ՝ միջոցառման ավարտին տեղի է ունեցել նաև ֆրանսահայ գործարար, բարերար, Շարանտոն-լե-Պոնի ֆրանսահայ համայնքային կյանքում մեծ ներդրում ունեցած Ռոժե Կարպիս Ջրբաշյանին նվիրված հուշատախտակի բացման արարողություն։

Armenian Ambassador to France attends official ceremony marking 110th anniversary of Armenian Genocide in Charenton-le-Pont
The Ambassador of the Republic of Armenia to France, Arman Khachatryan, participated in the official ceremony dedicated to the 110th anniversary of the Armenian Genocide in the city of Charenton-le-Pont, the Embassy of the Republic of Armenia in France said in a statement.
According to the statement, speeches were delivered by Ambassador Khachatryan, Member of the French National Assembly Michel Herbillon, President of the Val-de-Marne Department Olivier Capitanio, Mayor of Charenton-le-Pont Hervé Gicquel, and President of the "French-Armenian Union of Val-de-Marne" organization Delphine Kouyoumdjian.
"Members of the Île-de-France Regional Council, the Val-de-Marne Department, the councils of Charenton-le-Pont and neighboring cities, mayors, representatives of French-Armenian community organizations, and local residents also attended the ceremony and laid wreaths and flowers in front of the Armenian khachkar (cross-stone) installed in Charenton-le-Pont," the statement reads.
According to the Embassy, at the end of the event, a memorial plaque was unveiled in honor of Karpis Roger Tcherpachian, a French-Armenian businessman and philanthropist who made a significant contribution to the life of the French-Armenian community in Charenton-le-Pont.