ՀՀ ԱԽ քարտուղարը մասնակցել է «Խաղաղության խաչմերուկ» թեմայով քննարկմանը
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Բրյուսելում ապրիլի 16-ին մասնակցել է Ռասմուսեն Գլոբալ խմբի կողմից կազմակերպված «Խաղաղության խաչմերուկ» թեմայով քննարկմանը, որին ներկա էին ԵՄ կառույցների և անդամ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, փորձագետներ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԽ գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, քննարկման առանցքում են եղել Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված քայլերը, ինչի շրջանակներում ԱԽ քարտուղարը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության կողմից գործադրվող շարունակական ջանքերը: Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ կառավարության կողմից առաջ քաշված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին և ընդգծվել նախագծի կարևորությունը որպես Եվրոպան Ասիային կապող կարևորագույն հանգույց:
«Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի տեխնիկական առավելությունների մասին զեկույցով հանդես է եկել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը։
Արմեն Գրիգորյանը հարցուպատասխանի ձևաչափի շրջանակում պատասխանել է ներկաների հարցերին, մասնավորապես՝ Հայաստանի տարածաշրջանային և միջազգային քաղաքականության վերաբերյալ:

Секретарь Совета безопасности Армении участвовал в дискуссии на тему “Перекресток мира”
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 16 апреля участвовал в дискуссии на тему “Перекресток мира”, организованной в Брюсселе компанией “Rasmussen Global Group”. В дискуссии приняли участие высокопоставленные должностные лица и эксперты из институтов ЕС и государств-членов.
Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на пресс-релиз офиса Совета безопасности Армении, были обсуждены шаги, направленные на установление мира на Южном Кавказе. В рамках этих шагов секретарь Совета безопасности Армении представил усилия правительства Армении, направленные на установление мира. Был представлен проект “Перекресток мира” правительства Республики Армения, и подчеркнуто его значение как важнейшего узла, соединяющего Европу и Азию.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур Кристине Галечян выступила с докладом о технических преимуществах проекта “Перекресток мира”.
Армен Григорян ответил на вопросы присутствующих, в частности, касающиеся региональной и международной политики Армении.