Դոմինիկյան Հանրապետությունում գիշերային ակումբում տանիքի փլուզման հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 184-ի
Դոմինիկյան Հանրապետությունում Jet Set գիշերային ակումբում տանիքի փլուզման հետևանքով զոհվածների թիվը հասել է 184-ի, իսկ վիրավորներինը գերազանցել է 200-ը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը։
Հանրապետության արտակարգ գործողությունների կենտրոնի ղեկավար Խուան Մանուել Մենդեսը մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշել է, որ դեպքի վայրում գտնվող փրկարարները դեռ փնտրում են զոհերի և հնարավոր ողջ մնացածների, թեև ապրիլի 8-ի կեսօրից ի վեր ոչ ոք ողջ չի գտնվել:
«Մենք չենք պատրաստվում որևէ մեկին լքել, մեր աշխատանքը շարունակվելու է», - ասել է նա։
Ապրիլի 8-ի գիշերը Սանտո Դոմինգոյի լեգենդար Jet Set ակումբը լեփ-լեցուն էր երաժիշտներով, պրոֆեսիոնալ մարզիկներով և պետական պաշտոնյաներով, երբ փոշին սկսել է թափվել առաստաղից, իսկ րոպեներ անց փլուզվել է ամբողջ տանիքը։ Աղետը տեղի է ունեցել հայտնի մեներգիչ Ռուբի Պերեսի ելույթի ժամանակ։ Մենդեսի խոսքով՝ փրկարարները ապրիլի 9-ին դուրս են բերել Պերեսի մարմինը։
Փրկարարական խմբեր են ժամանել Պուերտո Ռիկոյից և Իսրայելից՝ որոնողական աշխատանքներին օժանդակելու համար:
Հանրապետության նախագահ Լուիս Աբինադերը երեք օրով համազգային սուգ է հայտարարել։
Զոհերի թվում են նաև Մոնտեքրիստի նահանգի նահանգապետ Նելսի Կրուզը և երկու հայտնի բեյսբոլիստներ:
Դեռևս պարզ չէ, թե ինչն է եղել հայտնի գիշերային ակումբի տանիքի փլուզման պատճառը: Սեփականատերերի հայտարարության մեջ նշվել է, որ իրենք «լիովին և թափանցիկ համագործակցում են համապատասխան մարմինների հետ՝ տուժածներին օգնելու և տեղի ունեցածը պարզելու համար»:

Число погибших в результате обрушения крыши ночного клуба в Доминиканской Республике возросло до 184 человек
Число погибших в результате обрушения крыши ночного клуба Jet Set в Доминиканской Республике достигло 184 человек, более 200 получили ранения. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Associated Press.
Глава республиканского центра по чрезвычайным ситуациям Хуан Мануэль Мендес заявил на пресс-конференции, что спасатели на месте происшествия все еще ищут жертв и возможных выживших, хотя с полудня 8 апреля никого не нашли живым.
«Мы никого не бросим, наша работа будет продолжаться», — сказал он.
Ночью 8 апреля легендарный клуб Jet Set в Санто-Доминго был заполнен музыкантами, профессиональными спортсменами и правительственными чиновниками, когда с потолка начала падать пыль, а через несколько минут вся крыша рухнула. Катастрофа произошла во время выступления известного певца Рубби Переса. По словам Мендеса, спасатели обнаружили тело Переса 9 апреля.
Для оказания помощи в поисках прибыли спасательные команды из Пуэрто-Рико и Израиля.
Президент республики Луис Абинадер объявил трехдневный национальный траур.
Среди жертв также губернатор штата Монтекристи Нельси Круз и два известных бейсболиста.
До сих пор неясно, что стало причиной обрушения крыши популярного ночного клуба. Владельцы заявили, что они «полностью и прозрачно сотрудничают с соответствующими органами власти, чтобы оказать помощь пострадавшим и прояснить ситуацию».