ԻՀՊԿ-ի հրամանատարի տեղակալը մանրամասներ է հայտնել Հայաստանի և Իրանի համատեղ զորավարժությունների վերաբերյալ
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի ցամաքային զորքերի հրամանատարի տեղակալ Վալիոլլահ Մանին, մանրամասներ ներկայացնելով Հայաստանի զինված ուժերի և Իրանի զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների միջև անցկացվող համատեղ զորավարժության մասին, նշել է, որ դրանք խաղաղ բնույթ են կրում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է IRNA գործակալությունը։
«Խաղաղ վարժանքները երկու օր կանցկացվեն սահմանամերձ Նորդուզ շրջանում: Երկու երկրների՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Հայաստանի սահմանային տարածքներին որևէ վտանգ չկա, և, համապատասխանաբար, այդ զորավարժությունների անվանումը «Խաղաղություն» է»,-հայտնել է Վալիոլլահ Մանին։
Նա հայտարարել է, որ զորավարժությունների անցկացման հիմնական նպատակը սահմանային անվտանգության ամրապնդումն է։
«Երկու երկրների սահմանային տարածքները ռազմավարական նշանակություն ունեն՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի խոցելի դիրքը։ Մենք հույս ունենք, որ խաղաղ զորավարժությունները կանցկացվեն սահմանված նպատակներին համապատասխան և ժամանակին»,-նշել է Վալիոլլահ Մանին։
Ավելի վաղ, Հայաստանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից տեղեկացել էինք, որ երկու երկրների զինված ուժերի հատուկ նշանակության ստորաբաժանումներն ապրիլի 9-10-ն անցկացնելու են համատեղ զորավարժություն:
«Զորավարժությունը ենթադրում է Հայաստան-Իրան պետական սահմանին տեղակայված սահմանային անցակետերի վրա պայմանական ահաբեկչական խմբերի հարձակումը չեզոքացնելու գործողություններ»,-նշել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը:

Deputy Commander of the Ground Forces of the Islamic Revolutionary Guard Corps, Valiollah Mani, providing details about the joint exercise between the special forces of the Armenian Armed Forces and the Iranian Armed Forces, stated that the drills are of a peaceful nature, IRNA reported.
“The peace drills will be held for two days in the border region of Norduz. There is no threat to the border areas of the two countries, the Islamic Republic of Iran and Armenia. Accordingly, the name of these exercises is ‘Peace,’” Valiollah Mani said.
He noted that the main goal of the exercises is to strengthen border security.
“The border areas of the two countries are of strategic importance, given the vulnerable position of the region. We hope that the peaceful military exercises will be held in accordance with the set objectives and on schedule,” he added.
The Defense Ministry of the Republic of Armenia has issued a statement noting that from April 9 to 10, special forces units of the Armed Forces of the Republic of Armenia and the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran will conduct joint military exercise.
The unit of the Armed Forces of the Republic of Armenia will conduct its portion of the exercise on the territory of Armenia, while the unit of the Armed Forces of the Islamic Republic of Iran will conduct its portion on the territory of Iran.
The exercise involves operations to neutralize attacks by simulated terrorist groups on border checkpoints located along the Armenia–Iran state border.