ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախումբը հանդես է եկել հայ գերիներին ազատելու և Հայաստանի անվտանգության ապահովման կոչով
ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի 25 անդամներ երկկուսակցական նամակ են հղել ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին և ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայքլ Ուոլցին՝ կոչ անելով ապահովել Բաքվում ապօրինի պահվող հայ գերիների ազատ արձակումը և ուժեղացնել ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը՝ պաշտպանելու  Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը։
Նամակը նախաձեռնել են Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ղեկավարներ Ֆրենկ Փալոնը, Դեյվիդ Վալադաոն, Բրեդ Շերմանը և Գաս Բիլիրակիսը։
Հայ դատի հանձնախումբը նշում է, որ այս նամակը նախաձեռնվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախագիծը համաձայնեցնելու հայտարարությունների ֆոնին, որից հետո գործընթացը կանգ է առել Ադրբեջանի կողմից նոր նախապայմաններ առաջ քաշելու պատճառով, որոնք են Հայաստանի Սահմանադրության մեջ փոփոխությունները և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը։
Իրենց նամակում կոնգրեսականներն ընդգծել են ԱՄՆ-ի ներգրավվածության անհրաժեշտությունը՝ կանխելու հետընթացը խաղաղության գործընթացում և ճնշում գործադրելու, որպեսզի Ադրբեջանն ազատ արձակի հայ գերիներին։ Նրանք շեշտել են, որ համաձայն են պետքարտուղար Ռուբիոյի հայտարարության հետ, որ Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելու ժամանակն է, ինչպես նաև անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայքլ Ուոլցի հայտարարության հետ, որ հարկավոր է վերջնականացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը և ազատ արձակել գերիներին ու միասին աշխատել՝ տարածաշրջանն ավելի անվտանգ ու բարգավաճող դարձնելու ուղղությամբ։

Группа Конгресса США по вопросам Армении призвала к освобождению удерживаемых Азербайджаном армянских пленных и обеспечению безопасности Армении
25 членов Группы конгресса США по вопросам Армении направили двухпартийное письмо государственному секретарю США Марко Рубио и советнику президента США по национальной безопасности Майклу Уолтцу, призывая к освобождению незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских пленных и усилению политики США по защите суверенитета и безопасности Армении.
Как сообщает Арменпресс, Армянский комитет Ай Дата Америки выступил с заявлением по этому поводу.
Письмо было инициировано главами комиссии Конгресса по вопросам Армении Фрэнком Паллоне, Дэвидом Валадао, Брэдом Шерманом и Гасом Билиракисом.
Комитет Ай Дата отмечает, что данное письмо было инициировано на фоне заявлений о согласовании проекта мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, после чего процесс застопорился из-за выдвижения Азербайджаном новых предварительных условий по внесению поправок в Конституцию Армении и роспуску Минской группы ОБСЕ.
В своем письме конгрессмены подчеркнули необходимость вмешательства США для предотвращения срыва мирного процесса и оказания давления на Азербайджан с целью освобождения армянских пленных.
Они подчеркнули, что согласны с заявлением госсекретаря Рубио о том, что настало время установить мир на Южном Кавказе, а также с заявлением советника по национальной безопасности Майкла Уолтца о необходимости завершить мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном, освободить пленных и работать сообща, чтобы сделать регион более безопасным и процветающим.