Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման հարցում կառուցողականություն է դրսևորում. Գերմանիայի նախագահ
Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության հաստատման գործընթացում Հայաստանը վերջին շաբաթների ընթացքում շատ կառուցողական մոտեցում է դրսևորել, իսկ երկու երկրների միջև համաձայնեցված խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանն այլևս ոչինչ չի  խանգարում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերն այս մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Գերմանիայի նախագահն, անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի դրույթների համաձայնեցմանը և այդ ուղղությամբ Երևանի իրականացրած քայլերին, հայտարարել է, որ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ քննարկումների ընթացքում ընդգծվել է, որ տարիների ընթացքում աշխարհը շատ է տուժել հակամարտություններից, ինչն արդյունավետ կառավարելն ավելի ու ավելի դժվար է դառնում։
Գերմանիայի նախագահի խոսքով՝ կարևոր է, որպեսզի Հայաստանն ու Ադրբեջանը հակամարտության լուծման համար կատարեն վեջին քայլերը, որոնք ուղղված են խաղաղության հաստատմանը։
«Բոլորս վկա ենք, որ Հայաստանը վերջին շաբաթների ընթացքում իրեն շատ կառուցողական է դրսևորել։ Խաղաղության համաձայնագրում այլևս բաց հարցեր չկան և այլևս ոչինչ չի խանգարում, որպեսզի այն ստորագրվի, վավերացվի և իրագործվի։ Հայաստանը որոշումներ է կայացրել, որոնք հանգեցրել են խաղաղության համաձայնագրի հնարավոր դառնալուն, և այժմ Ադրբեջանում պետք է բոլոր հնարավոր թերահավատությունները վերացնել»,-ընդգծել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը։
Գերմանիայի նախագահի խոսքով՝ Հարավային Կովկասում ապրող մարդիկ սպասում են, որ երկարամյա հակամարտությունը կդադարի, ինչը կհանգեցնի նաև տնտեսական զարգացման։
«Հայաստանի համար հեշտ չի եղել հակամարտությունն ավարտելն ու հանգուցալուծման հասցնելը։ Շատ երկրներ կարող են օրինակ վերցնել այս գործընթացից»,-ընդգծել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը։

Армения проявляет конструктивность в подписании мирного соглашения с Азербайджаном - президент Германии
Президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер заявил, что Армения в последние недели продемонстрировала очень конструктивный подход в процессе установления мира с Азербайджаном, и ничто не препятствует подписанию согласованного мирного соглашения между двумя странами.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер в ходе совместной пресс-конференции с президентом Армении Ваагном Хачатуряном.
Президент Германии, коснувшись согласования положений мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном и шагов, предпринятых Ереваном в этом направлении, заявил, что в ходе обсуждений с президентом Армении Ваагном Хачатуряном было подчеркнуто, что за эти годы мир сильно пострадал от конфликтов, что все больше затрудняет эффективное управление.
По словам президента Германии, для разрешения конфликта важно, чтобы Армения и Азербайджан предприняли последние шаги, направленные на установление мира.
«Мы все являемся свидетелями того, что Армения в последние недели проявила себя очень конструктивно. В мирном соглашении больше нет открытых вопросов, и ничто не стоит на пути его подписания, ратификации и реализации. Армения приняла решения, которые привели к возможности мирного соглашения, и теперь Азербайджану необходимо устранить все возможные сомнения», -  подчеркнул Франк-Вальтер Штайнмайер.
По словам президента Германии, люди, живущие на Южном Кавказе, ждут прекращения многолетнего конфликта, что также приведет к экономическому развитию.
«Армении было нелегко положить конец конфликту и довести его до конца. Многие страны могут взять пример с этого процесса», - подчеркнул Франк-Вальтер Штайнмайер.