Գյումրիում և Փարաքարում ընտրություններն անցկացնող հանձնաժողովները հայտարարություն են տարածել քվեարկության օրվա նախընտրական քարոզչության արգելքի մասին
Շիրակի մարզի Գյումրի համայնքի ընտրությունները կազմակերպող և անցկացնող թիվ 31 և Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի ընտրությունները կազմակերպող և անցկացնող թիվ 14 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովները հայտարարություն են տարածել քվեարկության օրվա նախընտրական քարոզչության արգելքի մասին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից։
Հայտարարության մեջ նշված է. «2025 թվականի մարտի 30-ի արտահերթ ընտրություններին մասնակցող հարգելի՛ կուսակցություններ, կուսակցությունների դաշինքներ, թեկնածուներ, զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներ, ընտրական գործընթացի հարգելի մասնակիցներ․
Ընտրական օրենսգրքի 19-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ քվեարկության և դրան նախորդող օրը քարոզչությունը հրապարակային ելույթների, հրապարակային միջոցառումների միջոցով, զանգվածային լրատվության միջոցներով, այդ թվում՝ կաբելային (մալուխային) ցանցով, արբանյակային կապով և վերգետնյա եթերային հեռարձակմամբ տեսալսողական մեդիածառայություն մատուցողների կողմից, ինչպես նաև համացանցում գովազդի միջոցով արգելվում է։
Կոչ ենք անում զերծ մնալ հրապարակային ելույթների, հրապարակային միջոցառումների միջոցով, զանգվածային լրատվության միջոցներով, համացանցում գովազդի միջոցով քարոզչություն կատարելուց։
Հիշեցնում ենք, որ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 40.1-րդ հոդվածի համաձայն՝ քվեարկության և դրան նախորդող օրը հրապարակային ելույթների, հրապարակային միջոցառումների միջոցով քարոզչություն կատարելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում` նվազագույն աշխատավարձի 400-ապատիկից մինչև 600-ապատիկի չափով:
Քվեարկության և դրան նախորդող օրը տպագիր մամուլի, կաբելային (մալուխային) ցանցով, վերգետնյա եթերային հեռարձակում իրականացնող ռադիոընկերությունների և հեռուստաընկերությունների (այդ թվում` արբանյակային հեռարձակման ժամանակ) կամ համացանցի միջոցով քարոզչություն կատարելն առաջացնում է տուգանքի նշանակում` լրատվական գործունեություն իրականացնող անձի կամ ղեկավարի նկատմամբ` նվազագույն աշխատավարձի 500-ապատիկից մինչև 700-ապատիկի չափով»:

Избирательные комиссии Гюмри и Паракара выступили с заявлением о запрете предвыборной агитации в день выборов
Участковые избирательные комиссии №31 по организации и проведению выборов в общине Гюмри Ширакской области и №14 по организации и проведению выборов в общине Паракар Армавирской области выступили с заявлением о запрете предвыборной агитации в день голосования.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили из ЦИК РА.
В объявлении говорится: «Уважаемые партии, партийные блоки, кандидаты, представители средств массовой информации, участники избирательного процесса, принимающие участие во внеочередных выборах 30 марта 2025 года,
Согласно части 1 статьи 19 Избирательного кодекса в день голосования и накануне выборов запрещается агитация посредством публичных выступлений, публичных мероприятий, средств массовой информации, в том числе кабельного, спутникового и эфирного вещания, осуществляемого операторами аудиовизуальных медиауслуг, а также посредством рекламы в сети Интернет.
Призываем вас воздержаться от агитации посредством публичных выступлений, публичных мероприятий, средств массовой информации и интернет-рекламы.
Напоминаем, что согласно статье 40.1 Кодекса РА «Об административных правонарушениях», агитация путем публичных выступлений и проведения публичных мероприятий в день голосования и предшествующий ему день влечет наложение штрафа в размере от четырехсот до шестисот минимальных размеров оплаты труда.
Проведение агитации в день голосования и в предшествующий ему день с использованием средств массовой информации, кабельных сетей, эфирных телерадиокомпаний (в том числе при спутниковом вещании), сети Интернет — влечет наложение штрафа на лицо или руководителя, осуществляющего деятельность в сфере СМИ, в размере от пятисот до семисот минимальных размеров оплаты труда».