Էր Ռիադում կայացել են ԱՄՆ-Ուկրաինա բանակցությունները
Ամերիկյան և ուկրաինական պատվիրակությունները Սաուդյան Արաբիայի մայրաքաղաք Էր Ռիադում բանակցություններ են անցկացրել ռուս-ուկրաինական հակամարտությունում հրադադարի շուրջ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ուկրաինայի պատվիրակության ղեկավար, պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը բանակցությունները որակել է որպես արդյունավետ։
«Մենք ավարտել ենք մեր հանդիպումը ԱՄՆ թիմի հետ։ Քննարկումն արդյունավետ էր և նպատակային. մենք քննարկել ենք առանցքային հարցեր, այդ թվում՝ էներգետիկային առնչվող: Նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի նպատակն է ապահովել արդար և տևական խաղաղություն մեր երկրի և մեր ժողովրդի, հետևաբար նաև՝ ողջ Եվրոպայի համար։ Մենք աշխատում ենք այդ նպատակն իրականություն դարձնելու ուղղությամբ», - գրել է Ումերովն X սոցիալական հարթակում։
Քննարկումները տևել են մոտ հինգ ժամ՝ ընդմիջումով։
Ումերով չի հստակեցրել՝ արդյոք մարտի 24-ին նոր հանդիպումներ նախատեսվում են, թե ոչ։
Մինչ բանակցությունների մեկնարկը Ումերովը հայտնել էր, որ ուկրաինական պատվիրակության կազմում «ընդգրկված են էներգետիկայի ոլորտի փորձագետներ, ինչպես նաև ռազմածովային և ռազմաօդային ուժերի ներկայացուցիչներ»:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտնել էր, որ մարտի 24-ին Էր Ռիադում Ուկրաինայի հարցով խորհրդակցություններ կանցկացվեն ռուսաստանցի և ամերիկացի փորձագետների միջև։

В Эр-Рияде прошли американо-украинские переговоры
В столице Саудовской Аравии Эр-Рияде американская и украинская делегации провели переговоры о прекращении огня в российско-украинском конфликте. Как сообщает Арменпресс, глава украинской делегации, министр обороны Рустем Умеров назвал переговоры эффективными.
«Мы завершили нашу встречу со сборной США. Обсуждение было эффективным и целенаправленным. Мы обсудили ключевые вопросы, в том числе касающиеся энергетики. Цель президента Владимира Зеленского — обеспечить справедливый и прочный мир для нашей страны и нашего народа, а значит, и для всей Европы. Мы работаем над тем, чтобы эта цель стала реальностью», - написал Умеров в социальной сети X.
Обсуждения длились около пяти часов с перерывом.
Умеров не уточнил, планируются ли новые встречи на 24 марта.
Перед началом переговоров Умеров сообщил, что в украинскую делегацию «входят эксперты в области энергетики, а также представители ВМФ и ВВС».
Ранее помощник президента России Юрий Ушаков сообщил, что 24 марта в Эр-Рияде пройдут консультации между российскими и американскими экспертами по вопросу Украины.