Ռուս-ուկրաինական հակամարտություն. Կրասնոդարի նավթաբազայում պայթյուն է եղել, Օդեսան ենթարկվել է զանգվածային հարձակման
Ռուսաստանը և Ուկրաինան շարունակում են հարվածներ հասցնել մեկը մյուսի տարածքին։ Ուկրաինայի Օդեսայի շրջանը ռուսական ուժերի կողմից ենթարկվել է զանգվածային հարձակման, որի հետևանքով 3 դեռահաս է վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ուկրաինայի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը նաև հայտնել է, որ բռնկվել են բազմաթիվ հրդեհներ։
«Ռուսաստանը կրկին հարձակվել է Օդեսայի շրջանի վրա, վնասվել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքը, բռնկվել են խոշոր հրդեհներ, այրվել են առևտրի կենտրոն և խանութներ, վնասվել է բազմահարկ շինություն։ Ըստ նախնական տեղեկությունների՝ երեք դեռահաս է տուժել», - հայտնել են փրկարարները։
Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տվյալներով՝ հետևանքների վերացման աշխատանքներին մասնակցել է ավելի քան 70 փրկարար և 22 միավոր տեխնիկա, ինչպես նաև կամավորներ։
Բացի այդ, գերատեսչությունը հայտնել է, որ Զապորոժիեում ռուսական ավիառումբերի հարվածների հետևանքով 5 մարդ է վիրավորվել, այդ թվում՝ երեխա։ Այրվել են մեքենաներ, բնակելի տներ։
Իսկ ՌԴ Կրասնոդարի երկրամասի Կավկազսկայայի շրջանում այրվող նավթաբազայում պայթյուն է տեղի ունեցել, որի հետանքով 2 մարդ վիրավորվել է։ Նավթաբազայի տարածքում հրդեհը բռնկվել էր մարտի 19-ի գիշերը ուկրաինական անօդաչու թռչող սարքերի հարձակման հետևանքով։
Ըստ տարածաշրջանային օպերատիվ շտաբի տվյալների՝ հրդեհի մակերեսը սկզբում եղել է 20 քառ. մ, սակայն կրակը տարածվել է՝ ընդգրկելով 10 000 քառ. մ տարածություն, մարտի 21-ի գիշերը կրակը կլանել է ևս մեկ ռեզերվուար։
«Մարման գործընթացում այրվող ռեզերվուարի ապահերմետիկացման պատճառով տեղի է ունեցել նավթամթերքի պայթյուն և այրվող նավթի արտանետում։ Դրա հետևանքով վնասվել է երեք միավոր տեխնիկա, վիրավորվել է երկու հրշեջ։ Նրանց անմիջապես տեղում ցուցաբերվել է առաջին բուժօգնություն, նրանք թեթև այրվածքներով և ծխից թունավորմամբ տեղափոխվել են հիվանդանոց։ Աշխատակիցների կյանքին և առողջությանը վտանգ չի սպառնում», - ասվում է հաղորդագրությունում։
Իշխանությունները հայտնել են, որ հրդեհաշիջման աշխատանքներին ներգրավված են 456 մարդ և 181 միավոր տեխնիկա:

Российско-украинский конфликт: на нефтебазе в Краснодаре произошел взрыв, Одесса подверглась массированной атаке
Россия и Украина продолжают наносить взаимные удары. Одесская область Украины подверглась массированной атаке российских ВС, в результате которой пострадали трое подростков. Как передает Арменпресс, Государственная служба Украины по чрезвычайным ситуациям сообщила о возникновении многочисленных пожаров.
“Россия снова атаковала Одесскую область, пострадала гражданская инфраструктура. Вспыхнули масштабные пожары, горели торговый центр, магазины, повреждена многоэтажка. По предварительной информации, пострадали три подростка”, - сообщила служба.
По данным службы, в ликвидации последствий принимали участие более 70 спасателей и 22 единицы техники и волонтеры.
Ведомство также сообщило, что в Запорожье в результате авиаударов России пострадали 5 человек, в том числе ребенок. Сожжены автомобили и дома.
На станице Кавказская в Краснодарском крае Российской Федерации произошел взрыв на нефтебазе, пострадали два человека. Пожар на нефтяном терминале вспыхнул в ночь на 19 марта в результате атаки украинских беспилотников.
По данным регионального оперативного штаба, площадь возгорания первоначально составила 20 кв. м., но огонь распространился, охватив 10 000 кв. м., в ночь на 21 марта вспыхнул еще один резервуар.
“В процессе тушения из-за разгерметизации горящего резервуара произошел взрыв нефтепродуктов и выброс горящей нефти. В результате повреждены три единицы техники, пострадали двое пожарных. Им на месте оперативно оказали первую помощь, доставили в больницу с легкими ожогами и отравлением продуктами горения. Жизни и здоровью сотрудников угрозы нет”, - говорится в сообщении.