ՀՀ ԱԳՆ խոսնակն արձագանքել է Ադրբեջանի կեղծ պնդումներին
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Այխան Հաջիզադեի հայտարարություններին, որը կեղծ պնդումներ է արել Հայաստանի կողմից հրադադարի խախտումների և Հայաստանի կողմից իբր իր պարտավորությունները չկատարելու վերաբերյալ։
Ներկայացնում ենք «Արմենպրես»-ի հարցազրույցը ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանի հետ։
Հարց – Տիկի՛ն Բադալյան, Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակն, արձագանքելով ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ս/թ մարտի 18-ի հայտարարությանը, Հայաստանի Հանրապետությանը կրկին մեղադրել է հրադադարի ռեժիմի խախտումների մեջ։ Ադրբեջանի ՊՆ–ն այսօր նույնպես հանդես է եկել նմանատիպ հայտարարությամբ։ Ի՞նչ հիմքեր կան նման մեղադրանքներով հանդես գալու։
Պատասխան – Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարել է, որ իրադրությունն էսկալացնելու խնդիր և նպատակ չունի և շարունակում է գործել խաղաղության օրակարգի սկզբունքներով։ ՀՀ բանակը Կառավարությանը ենթակա մարմին է և գործում է հենց այս տրամաբանությամբ։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ պատրաստ է հետաքննել հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունները հիմնավորող փաստերը՝ դրանք Հայաստանին փոխանցելու պարագայում։ Պետք է արձանագրեմ, որ մինչև այս պահն Ադրբեջանը ՀՀ Զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման վերաբերյալ ոչ մի փաստական տվյալ չի փոխանցել Հայաստանին։ Ադրբեջանը չի արձագանքել նաև դեռևս 2024 թ․ հունիսի 22-ին Հայաստանի Հանրապետության արած առաջարկին՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ նման տեղեկությունների հետաքննության համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու մասին։
Հարց – Մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի հայտարարությունն՝ Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը Հայաստանին մեղադրել է բարդ և գործնականում անիրագործելի նախաձեռնություններ առաջ քաշելու մեջ։
Պատասխան – Հայաստանն ու Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտարարել են «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցման և նախագծի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունների ավարտի մասին։ Տրամաբանորեն, համաձայնեցված փաստաթուղթը պետք է ստորագրվի, և Հայաստանի Հանրապետությունն առաջարկում է սկսել խորհրդակցությունները դրա ստորագրման տեղի և ժամկետների մասին։ Ակնհայտ է, որ առաջակվող գործընթացը ո՛չ բարդ է, ո՛չ էլ անիրագործելի։
Հարց – Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակը խոսել է ԵԱՀԿ ՄԽ-ն լուծարելու և ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին։ Ո՞րն է Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումն այս հարցում։
Պատասխան – Հայաստանի Հանրապետությունն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարել է ԵԱՀԿ ՄԽ լուծարումը դիտարկելու իր պատրաստակամության մասին։ Հայաստանը պարզապես ուզում է համոզված լինել, որ սա նշանակում է կոնֆլիկտի դե ֆակտո և դե յուրե ավարտ և ոչ թե դրա տեղափոխում Հայաստանի Հանրապետության տարածք այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» խոսույթի ներքո։
Ինչ վերաբերվում է ՀՀ Սահմանադրությանը, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի 2024 թ․ սեպտեմբերի 26-ի որոշումն ակնհայտ դարձրեց, որ Հայաստանի Սահմանադրությունը չի պարունակում որևէ տարածքային պահանջ որևէ երկրի նկատմամբ։ Ընդհակառակը, Հայաստանի Հանրապետությունը կարծում է, որ Ադրբեջանի՛ Սահմանադրությունն է տարածքային պահանջներ պարունակում Հայաստանի նկատմամբ։ Բայց նաև կարծում ենք, որ Խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստը լուծում է այս խնդիրը։ Ինչո՞ւ։ Որովհետև համաձայնեցված տեքստում արձանագրվում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը ԽՍՀՄ հանրապետությունների սահմաններով, միմյանց նկատմամբ չունեն տարածքային պահանջներ և պարտավորվում են ապագայում ևս չներկայացնել նման պահանջներ։ Բացի սա, Համաձայնագրի տեքստում ընդգծվում է, որ կողմերը չեն կարող իրենց ներքին օրենսդրությունը վկայակոչել համաձայնագրի դրույթները չկատարելու համար։ Հիշեցնեմ նաև, որ ՀՀ Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի համաձայն՝ վավերացված միջազգային պայմանագրերի և ՀՀ օրենսդրության միջև հակասության առկայության դեպքում գործում են միջազգային պայմանագրի դրույթները։ Նկատի ունեմ, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը չի կարող վկայակոչվել որպես խոչընդոտ՝ Խաղաղության համաձայնագրի չստորագրման համար։ Ընդհակառակը, նույնիսկ Սահմանադրության հետ կապված մտահոգությունների հասցեագրման ամենաարդյունավետ ձևը Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումն է:
Հարց – Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում է նաև տարածաշրջանային կոմունիկացիաների վերաբացման իր պարտավորությունները չկատարելու և Ադրբեջանի Արևմտյան շրջանների և Նախջևանի միջև տրանսպորտային կապի բարդ և երկար երթուղիներ առաջարկելու մեջ։
Պատասխան – Տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կոմունիկացիաների բացման հարցում Հայաստանը միակողմանի պարտավորություններ չունի։ Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախջևանի միջև տրանսպորտային կապի առանձին օրակարգը մի մասն է տարածաշրջանային տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման մեծ օրակարգի, որի մեջ մտնում է նաև Հայաստանի Հանրապետության ապաշրջափակումը։ Երկրորդը՝ Հայաստանն առաջարկել է առաջին փուլով գործարկել Զանգելան–Մեղրի–Օրդուբադ–Երասխ երկաթուղային բեռնափոխադրումները։ Սա Զանգելանի և Օրդուբադի միջև հնարավոր ամենակարճ երկաթուղին է։ Ինչ մնում է ավտոճանապարհներին, մենք ունենք այն ճանապարհները, որոնք ունենք և այն ռելիեֆը, որն ունենք, և մեզ մեղադրել լեռնային երկիր լինելու մեջ, առնվազն լուրջ չէ։
Հարց – Ադրբեջանը շարունակում է Հայաստանին մեղադրել միլիտարիզացիայի, սահմանամերձ հատվածներում հարվածային սպառազինություն տեղակայելու մեջ՝ դա համարելով հիմնավորում, որ Հայաստանը պատրաստվում է ուժային սցենարի։
Պատասխան – Ուժային սցենարի, ո՞ր հարցի լուծման։ Հայաստանի Հանրապետության օրակարգում գտնվող ո՞ր հարցի լուծումն է, որ կարող է ենթադրել ուժային սցենար։ Նման մեկնաբանության տեղ կարող էր տալ միայն ՀՀ ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր օկուպացված տարածքների հարցը, որի մասին Հայաստանի Հանրապետությունը հստակ արտահակտվել է, որ այդ հարցը ուժային ճանապարհով լուծելու խնդիր չի դնում, որովհետև սահմանազատման գործընթացը և հիմա արդեն՝ Խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստն այդ խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու բոլոր հնարավորությունները ստեղծել են։ Հայաստանը ուժային մի սցենարի կարող է պատրաստվել՝ դիմակայելու հնարավոր ագրեսիային, իսկ սա ցանկացած երկրի լեգիտիմ իրավունքն է, և սահմանամերձ հատվածներում Հայաստանի բոլոր քայլերը տեղավորվում են բացառապես պաշտպանական տրամաբանության մեջ։
Նաև արժե հիշել, որ դեռևս 2021 թվականին Հայաստանը հանդես է եկել սահմանային հատվածներից զորքերի հայելային հետքաշման մասին առաջարկով, ինչին Ադրբեջանը չի համաձայնվել։ Այս համատեքստում մտահոգիչ կարող է լինել տարածաշրջանի միլիտարիզացիան, և այդ խնդիրը լուծելու համար է, որ Հայաստանը սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման երկկողմ մեխանիզմի ստեղծման մասին առաջարկ է արել Ադրբեջանին, ինչին, սակայն, Ադրբեջանը մինչև օրս դրական պատասխան չի տվել։ Հայաստանի Հանրապետությունը չի միլիտարիզացվում, այլ իրականացնում է բանակի կերպափոխման ռազմավարությունը, որը հրապարակային փաստաթուղթ է։ Եվս մեկ անգամ վերահաստատում եմ Հայաստանի Հանրապետության հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին և կոչը Ադրբեջանին՝ սկսել խորհրդակցություններ «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի համաձայնեցված տեքստը ստորագրելու տեղի և ժամկետների մասին։

Пресс-секретарь МИД Армении ответила на ложные заявления Азербайджана
Пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян отреагировала на заявления пресс-секретаря МИД Азербайджана Айхана Гаджизаде, который сделал ложные заявления о якобы нарушениях Арменией режима прекращения огня и невыполнении своих обязательств.
Вопрос - Госпожа Бадалян, пресс-секретарь МИД Азербайджана, реагируя на заявление аппарата премьер-министра Армении от 18 марта, вновь обвинил Республику Армения в нарушении режима прекращения огня. С аналогичным заявлением сегодня выступило Министерство обороны Азербайджана. Есть основания для подобных обвинений?
Ответ - Правительство Республики Армения заявило на самом высоком уровне, что не имеет задачи и цели эскалации ситуации и продолжает действовать согласно принципам мирной повестки. Армия Республики Армения является органом, подчиненным правительству, и действует согласно этой логике. Министерство обороны Армении заявило, что готово расследовать факты, подтверждающие  сообщения Минобороны Азербайджана о нарушениях режима прекращения огня, в случае их передачи Армении. Должна отметить, что до этого момента Азербайджан не передал Армении никаких фактических данных относительно нарушения режима прекращения огня Вооруженными силами Армении. Азербайджан также не отреагировал на предложение Республики Армения от 22 июня 2024 года о создании совместного механизма по расследованию нарушений режима прекращения огня и/или подобной информации.
Вопрос - Комментируя заявление аппарата премьер-министра Республики Армения, пресс-секретарь МИД Азербайджана обвинил Армению в выдвижении сложных и нереализуемых на практике инициатив.
Ответ - Армения и Азербайджан официально объявили о согласовании проекта соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений» и завершении переговоров по проекту соглашения. По логике вещей, согласованный документ должен быть подписан, и Республика Армения предлагает начать консультации о месте и сроках его подписания. Очевидно, что предлагающийся процесс не является ни сложным, ни нереализуемым.
Вопрос - Пресс-секретарь МИД Азербайджана заявил о необходимости роспуска Минской группы ОБСЕ и внесения изменений в Конституцию Республики Армения. Какова позиция Республики Армения по этому вопросу?
Ответ - Республика Армения заявила на самом высоком уровне о готовности рассмотреть вопрос о роспуске Минской группы ОБСЕ. Армения просто хочет быть уверена, что это означает де-факто и де-юре прекращение конфликта, а не перенос его на территорию Республики Армения в контексте нарратива о так называемом «Западном Азербайджане».
Что касается Конституции Республики Армения, решение Конституционного Суда Республики Армения от 26 сентября 2024 года сделало очевидным, что Конституция Армении не содержит никаких территориальных претензий к какой-либо стране. Напротив, Республика Армения считает, что именно Конституция Азербайджана содержит территориальные претензии к Армении. Но мы также считаем, что согласованный текст Мирного соглашения решает эту проблему. Почему? Потому что в согласованном тексте говорится, что Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга по границам республик СССР, не имеют друг к другу территориальных претензий и обязуются не предъявлять таких претензий в будущем. Помимо этого, в тексте Соглашения подчеркивается, что стороны не могут ссылаться на свое внутреннее законодательство для невыполнения положений Соглашения. Хотела бы также напомнить, что согласно статье 5 Конституции Республики Армения, в случае противоречия между ратифицированными международными договорами и законодательством Республики Армения действуют положения международного договора. Я имею в виду, что Конституция Республики Армения не может служить препятствием для отказа от подписания Мирного соглашения. Напротив, наиболее эффективный способ развеять опасения даже по поводу Конституции – это подписание Мирного соглашения.
Вопрос: Азербайджан также обвиняет Армению в невыполнении своих обязательств по открытию региональных коммуникаций и в предложении сложных и долгих маршрутов для транспортного сообщения между западными регионами Азербайджана и Нахиджеваном.
Ответ - У Армении нет односторонних обязательств в вопросе открытия региональных экономических и транспортных коммуникаций. Отдельная повестка транспортного сообщения между западными регионами Азербайджана и Нахиджеваном является частью более широкой повестки разблокирования региональных транспортных и экономических связей, которая включает также разблокирование Республики Армения. Во-вторых, Армения предложила на первом этапе запустить железнодорожные грузовые перевозки Зангелан-Мегри-Ордубад-Ерасх. Это кратчайшая возможная железная дорога между Зангеланом и Ордубадом. Что касается автомагистралей, то у нас есть те дороги, которые есть, и тот рельеф, который мы имеем, и обвинять нас в том, что мы горная страна, по крайней мере, несерьезно.
Вопрос - Азербайджан продолжает обвинять Армению в милитаризации, в размещении наступательного вооружения в приграничных районах, считая это свидетельством  того, что Армения готовится к силовому сценарию.
Ответ: Силового сценария для решения какого вопроса? Решение какого вопроса повестки Республики Армения может предполагать силовой путь? Такой комментарий может возникнуть только по вопросу оккупированных территорий Республики Армения площадью более 200 квадратных километров, по поводу которого Республика Армения четко заявила, что не ставит вопроса о решении этой проблемы силовым путем, поскольку процесс делимитации границы и теперь еще и согласованный текст Мирного соглашения создали все возможности для решения этого вопроса мирным путем. Армения может готовиться к одному силовому сценарию - противодействию возможной агрессии, а это - законное право любой страны, и все шаги Армении в приграничных районах укладываются исключительно в логику обороны.
Также стоит вспомнить, что еще в 2021 году Армения предложила зеркальный отвод войск из приграничных районов, на что Азербайджан не согласился. В этом контексте беспокойство может вызывать милитаризация региона, и именно для решения этой проблемы Армения выступила с предложением к Азербайджану о создании двустороннего механизма взаимного контроля над вооружениями, на которое однако Азербайджан до сих пор не дал положительного ответа. Республика Армения не милитаризируется, а реализует стратегию трансформации армии, которая является публичным документом. Еще раз подтверждаю приверженность Республики Армения мирной повестке и призываю Азербайджан начать консультации о месте и сроках подписания согласованного текста соглашения «Об установлении мира и межгосударственных отношений».