ՀՀ բանակը հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառ կամ հրահանգ չունի. Վարչապետի աշխատակազմի հայտարարությունը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից վերջին օրերին տարածվող կեղծ հաղորդագրությունների վերաբերյալ, թե իբր հայկական զինված ուժերը սահմանի տարբեր հատվածներում կրակել են ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
Ներկայացնում ենք հայտարարությունը, որը վարչապետի աշխատակազմը տրամադրել է «Արմենպրես»-ին։
«Ս/թ մարտի 16–ից 18-ն Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը թվով 6 հաղորդագրություն է տարածել Հայաստան–Ադրբեջան սահմանին Հայաստանի բանակի կողմից իբրեւ թե հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերը նշված բոլոր հաղորդագրություններից հետո իրականացրել է ստուգողական աշխատանքներ եւ ստուգման արդյունքներով հերքել Հայաստանի բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին պնդումները։
Այդ բոլոր հերքման հաղորդագրություններում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հիշեցրել է դեռեւս 2024 թվականի հունիսի 22–ին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի առաջարկը՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ նման տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու մասին, որին Ադրբեջանը մինչեւ օրս դրական չի արձագանքել։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2025 թվականի մարտի 17–ի հաղորդագրության մեջ արձանագրվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը  պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի հաղորդագրությունները հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ–ին փոխանցելու պարագայում։
Արձանագրում ենք, որ այս պահի դրությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը չի փոխանցվել ՀՀ բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման ոչ մի փաստական տվյալ կամ հիմնավորում։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմը՝ վերահաստատելով հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ նման տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծելու մասին իր առաջարկը, հայտարարում է, որ ՀՀ բանակը հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառ կամ հրահանգ չունի։
Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությունն առաջնորդվում է խաղաղության օրակարգով, ինչի անհերքելի ապացույցն են Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի տեքստի վերջնականացմանն ուղղված քայլերը։
Խաղաղության համաձայնագրի տեքստի համաձայնեցումը եւ տեքստի համաձայնեցման շուրջ բանակցությունների ավարտը կարեւորագույն քայլ է եւ Հայաստանի Հանրապետությունն Ադրբեջանի Հանրապետությանը կոչ է անում մեկնարկել խորհրդակցությունները համաձայնագրի ստորագրման տեղի եւ ժամկետների վերաբերյալ։
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ Համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցված տեքստը հասցեագրում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության եւ հարաբերությունների հաստատման հիմնարար հարցերը եւ մեխանիզմներ է նախատեսում հետագա անելիքների քննարկման համար։
Անհրաժեշտ ենք համարում արձանագրել նաեւ, որ 2025 թվականի հունվարին Հայաստանի Հանրապետությունը գրավոր կերպով Ադրբեջանի Հանրապետությանն է փոխանցել Ադրբեջանի արեւմտյան շրջաններից Հայաստանի Հանրապետության տարածքով դեպի ՆԻՀ, հակառակ ուղղությամբ եւ դեպի երրորդ երկրներ եւ Հայաստանի Հանրապետության հյուսիս–արեւմտյան շրջաններից Ադրբեջանի տարածքով դեպի ՀՀ հարավային հատված, հակառակ ուղղությամբ եւ դեպի երրորդ երկրներ երկաթուղային բեռնափոխադրումների խնդրի լուծման առաջարկ, ինչպես նաև սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման երկկողմ մեխանիզմի ստեղծման մասին առաջարկ եւ սպասում է Ադրբեջանի դրական արձագանքին։
Միեւնույն ժամանակ վերահաստատում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է շարունակել Ադրբեջանի Հանրապետության հետ պետական սահմանի սահմանազատման աշխատանքները՝ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման եւ սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի եւ Ադրբեջանի Հանրապետության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին կանոնակարգի համաձայն»։

Армия Республики Армения не имеет оснований или указаний нарушать режим прекращения огня - Заявление аппарата премьер-министра Республики Армения
Аппарат премьер-министра Республики Армения выступил с заявлением в связи с распространяемыми в последние дни Министерством обороны Азербайджана дезинформационными сообщениями о том, что якобы вооруженные силы Армении обстреляли азербайджанские позиции на разных участках границы.
Представляем заявление, предоставленное Арменпресс аппаратом премьер-министра.
"С 16 по 18 марта сего года Министерство обороны Азербайджанской Республики распространило 6 сообщений о якобы нарушениях со стороны армии Армении режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе.
После всех указанных сообщений Министерство обороны Республики Армения провело проверочные работы и по результатам проверки опровергло утверждения о нарушении режима прекращения огня со стороны армянской армии.
Во всех этих сообщениях-опровержениях Министерство обороны РА напомнило о предложении аппарата премьер-министра РА от 22 июня 2024 года о создании совместного армяно-азербайджанского механизма по расследованию случаев нарушений режима прекращения огня и/или подобной информации о них, на которое Азербайджан до сих пор не ответил положительно.
В сообщении Минобороны РА от 17 марта 2025 года зафиксировано, что Минобороны РА готово расследовать факты, лежащие в обосновании сообщений Азербайджана, в случае их передачи Республике Армения.
Констатируем, что на данный момент Азербайджанская Республика не направила Республике Армения никаких фактических данных или обоснования нарушения режима прекращения огня армией РА.
Аппарат премьер-министра РА, подтверждая свое предложение о создании совместного механизма Армения-Азербайджан для расследования случаев нарушений режима прекращения огня и/или подобной информации о них, заявляет, что армия РА не имеет оснований или указаний для нарушения режима прекращения огня.
Правительство Республики Армения руководствуется повесткой мира, которая является неоспоримым доказательством шагов, направленных на окончательную доработку текста соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой.
Достижение соглашения по тексту мирного соглашения и завершение переговоров по согласованию текста является важным шагом, и Республика Армения призывает Азербайджанскую Республику начать консультации о месте и сроках подписания соглашения.
Считаем необходимым подчеркнуть, что согласованный текст проекта Соглашения затрагивает принципиальные вопросы установления мира и отношений между Арменией и Азербайджаном и предусматривает механизмы для обсуждения дальнейших действий.
Считаем также необходимым отметить, что в январе 2025 года Республика Армения в письменной форме передала Азербайджанской Республике предложение о решении проблемы железнодорожных грузоперевозок из западных районов Азербайджана через территорию Республики Армения в НАР, в обратном направлении и в третьи страны, и из северо-западных районов Республики Армения через территорию Азербайджана в южную часть Республики Армения, в обратном направлении и в третьи страны, а также предложение о создании двустороннего механизма взаимного контроля вооружений и ждет положительного ответа Азербайджана.
В то же время подтверждаем, что Республика Армения готова продолжить работы по делимитации государственной границы с Азербайджанской Республикой согласно Положению о совместной деятельности комиссии по делимитации государственной границы и пограничной безопасности между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и государственной комиссии по делимитации государственной границы между Республикой Армения и Республикой Армения".