Հայաստանում «արևմտյան Ադրբեջան» չկա. Փաշինյան
Ադրբեջանն «արևմտյան Ադրբեջան» է անվանում Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի մոտավորապես 60-70 տոկոսը. Հայաստանում «արևմտյան Ադրբեջան» չկա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հայտնում է «Ակոս» պարբերականը՝ այս մասին ընդգծել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստան այցելած թուրքական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հարցազրույցում:
Անդրադառնալով Բաքվի բարձրաձայնած՝ Ադրբեջանի իբր փախստականների վերադարձի վերաբերյալ հարցին՝ վարչապետն ընդգծել է, որ Ադրբեջանն իրականում բարձրացնում է մի հարց, որն անվանում է «արևմտյան Ադրբեջան»։
«Ադրբեջանը մեզ հրավիրում է քննարկել «արևմտյան Ադրբեջանի» հարցը՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքի 60-70 տոկոսն անվանելով «արևմտյան Ադրբեջան»։ Մենք ասում ենք, որ Հայաստանում «արևմտյան Ադրբեջան» չկա»,–ասել է Փաշինյանը:
Նա հավելել է՝ եթե ցանկանում են արևմտյան Ադրբեջան փնտրել, ապա դա Ադրբեջանի Ղազախի, Աղստաֆայի, Գետաբեյի, Քելբաջարի, Լաչինի, Զանգելանի, Կուբաթլուի շրջաններն են: Վարչապետը շեշտել է՝ քարտեզին նայելով՝ կարելի է ասել, թե որն է արևմտյան Ադրբեջանը։ Նա հավելել է՝ շատ ցանկանալու դեպքում նաև Նախջևանը կարելի է արևմտյան Ադրբեջան համարել աշխարհագրական առումով։
«Նրանք փորձ են անում հումանիտար հարցերի տրամաբանության ներքո տեղավորել դա՝ մեզ կոչ անելով ինչ-որ հարց քննարկել: Կրկնում եմ՝ նրանք մեր երկրի ինքնիշխան տարածքի 60 տոկոսն անվանում են «արևմտյան Ադրբեջան»։ Եվ հետևաբար նման հարցը մեզ համար քննարկելի չէ: Որևէ երկրի համար չի կարող քննարկելի լինել»,–ասել է նա:
Փախստականների թեմայի մասին խոսելիս վարչապետը հիշեցրել է նոյեմբերի 9–ի փաստաթղթի մասին, որում նշվում է Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից շրջաններ փախստականների վերադարձի մասին։ Հայաստանում և Սփյուռքում կան փախստականներ Նախիջևանից, Բաքվից, Սումգայիթից, Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջաններից, Գյանջայից և այլն։
Վարչապետի խոսքով՝ հայկական կողմի ընկալմամբ՝ Բաքվի նման հայտարարությունները պարզապես տարածքային պահանջներ են Հայաստանի նկատմամբ, և հետևաբար Հայաստանը չի կարող այդ հարցը քննարկել։

There is no "Western Azerbaijan" in Armenia - Pashinyan
Azerbaijan calls approximately 60-70 percent of the sovereign territory of the Republic of Armenia “Western Azerbaijan.” There is no “Western Azerbaijan” in Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan told journalists from Turkey who arrived in Armenia as part of a media tour organized for Turkish media outlets, according to Agos newspaper.
Referring to the issue raised by Baku regarding the alleged return of Azerbaijani refugees, the Prime Minister emphasized that Azerbaijan is actually raising an issue that it calls “Western Azerbaijan.”
“Azerbaijan invites us to discuss the issue of ‘Western Azerbaijan,’ calling 60-70 percent of the territory of the Republic of Armenia ‘Western Azerbaijan.’ We say that there is no ‘Western Azerbaijan’ in Armenia,” Pashinyan said. He added that if they want to look for Western Azerbaijan, then these are the regions of Kazakh, Aghstafa, , Getabey, Kelbajar, Lachin, Zangelan Kubatli of Azerbaijan. The Prime Minister emphasized that one can tell what Western Azerbaijan is by looking at the map. He added that Nakhchivan can also be considered Western Azerbaijan geographically.
“They are trying to place this under the logic of humanitarian issues, calling on us to discuss some issue. I reiterate, they call 60 percent of the sovereign territory of our country ‘Western Azerbaijan.’
And therefore, such an issue is not up for discussion for us. It cannot be up for discussion for any country,” he said.
Speaking about the topic of refugees, the Prime Minister recalled the document of November 9, which mentions the return of refugees from Nagorno-Karabakh and adjacent regions. There are refugees in Armenia and the Diaspora from Nakhchivan, Baku, Sumgait, the adjacent regions of Nagorno-Karabakh,Ganja, etc.
According to the Prime Minister, the Armenian side believes that such statements by Baku are simply territorial claims against Armenia, and therefore, Armenia cannot discuss this issue.