Առնվազն 56 մարդ վիրավորվել է Արգենտինայի խորհրդարանի մոտ բողոքի ցույցի ժամանակ
Արգենտինայի Կոնգրեսի (խորհրդարանի) մոտ բողոքի հանրահավաքի ժամանակ տեղի ունեցած բախումների հետևանքով առնվազն 56 մարդ է վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է La Nación պարբերականը։
Լրատվամիջոցի տեղեկացմամբ՝ բախումների հետևանքով 11 մարդ հոսպիտալացվել է, տուժել է 26 ոստիկան, նրանցից մեկը գնդակից ստացած վնասվածքով տեղափոխվել է հիվանդանոց։ Բերման է ենթարկվել մոտ 120 մարդ։
Արգենտինայի անվտանգության նախարար Պատրիսիա Բուլրիխը հայտարարել է, որ մարդկանցից շատերը, ովքեր ներկա էին եղել հանրահավաքին, քաղաքականապես միավորվել են իշխանությունը տապալելու համար։
Մարտի 12-ին տեղի ունեցած հանրահավաքին մասնակցել է մի քանի հազար մարդ։ Ցույցերի մասնակիցները, որոնք հիմնականում թոշակառուներ են, պահանջում են կենսապայմանների բարելավում՝ գների բարձրացման ֆոնին։
Դեռևս հանրահավաքի պաշտոնական մեկնարկից առաջ բախում է սկսվել իրավապահների և ֆուտբոլի երկրպագուների միջև, որոնք ցույցին մասնակցել էին՝ ի աջակցություն թոշակառուների։
Հանրահավաքի մեկնարկից կարճ ժամանակ անց ոստիկաններն արցունքաբեր գազ և նռնակներ են օգտագործել և սկսել ջրցան մեքենաների միջոցով ցրել ցուցարարներին։ Ի պատասխան դրա՝ քարեր ու շշեր են նետվել իրավապահների վրա, այրվել են ոստիկանական մեքենա ու մի քանի աղբամաններ։ Բախումներ են տեղի ունեցել նաև հրապարակին հարող փողոցներում։
Արգենտինայի մի քանի ֆուտբոլային ակումբների երկրպագուներ որոշել են միանալ թոշակառուների կանոնավոր ցույցերին այն բանից հետո, երբ ոստիկանությունը ուժ է կիրառել նախորդ շաբաթ Կոնգրեսի մոտ հավաքված տարեցների նկատմամբ:

По меньшей мере 56 человек получили ранения во время акции протеста возле парламента Аргентины
По меньшей мере 56 человек получили ранения в результате столкновений, произошедших во время акции протеста возле Конгресса (парламента) Аргентины. Как передает Арменпресс, об этом сообщает издание La Nación.
По данным СМИ, в результате столкновений 11 человек были госпитализированы, 26 полицейских получили ранения, один из них доставлен в больницу с пулевым ранением. Арестовано около 120 человек.
Министр безопасности Аргентины Патрисия Булрич заявила, что многие люди, присутствовавшие на митинге, объединились политически, чтобы свергнуть правительство.
В митинге, состоявшемся 12 марта, приняли участие несколько тысяч человек. Участники демонстраций, в основном пенсионеры, требуют улучшения условий жизни на фоне роста цен.
Еще до официального начала митинга произошла стычка между правоохранителями и футбольными болельщиками, принявшими участие в митинге в поддержку пенсионеров.
Вскоре после начала митинга полиция применила слезоточивый газ и гранаты и начала разгонять протестующих водометами. В ответ правоохранителей забросали камнями и бутылками, сожгли полицейскую машину и несколько мусорных баков. Столкновения произошли и на улицах, прилегающих к площади.
Болельщики нескольких футбольных клубов Аргентины решили присоединиться к регулярным демонстрациям пенсионеров после того, как на прошлой неделе полиция применила силу к пожилым людям, собравшимся возле Конгресса.