Պերուի նախկին նախագահ Կաստիլիոն հացադուլ է հայտարարել բանտում
Պերուի նախկին նախագահ Պեդրո Կաստիլիոն, որը գտնվում է բանտում խռովության կազմակերպման մեղադրանքով, հացադուլ է հայտարարել՝ ի նշան բողոքի իր նկատմամբ դատավարության դեմ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածվել X սոցիալական հարթակի նրա էջում։
«Ի նշան բողոքի քաղաքականացված դատավարության և խռովության ու այլ հանցագործությունների գործով պատրաստվող դատավճռի դեմ, որոնք ես չեմ կատարել, ես հացադուլ եմ հայտարարում», - գրված է հաղորդագրության մեջ։
Գրությանը կցված է ձեռագիր նամակի լուսանկարը՝ նմանատիպ հայտարարությամբ, որտեղ նաև դրված է Կաստիլիոյի փաստաբանի ստորագրությունը։ Այդ տեքստում նախկին նախագահն իր հետ կատարվածն անվանում է անարդարություն։
Պերուի նախկին ղեկավարը հացադուլ է հայտարարել իր գործով լսումների սկսվելուց մեկ շաբաթ անց։
2022 թ. դեկտեմբերի 7-ին Պերուի նախագահի պաշտոնն զբաղեցնող Կաստիլիոն հայտարարել էր Կոնգրեսի (միապալատ խորհրդարանի) արձակման և պարետային ժամի սահմանման մասին։ Նա ուղերձով հանդես էր եկել խորհրդարանի նիստից առաջ, որտեղ քննարկվում էր նրա իմփիչմենթի հարցը կոռուպցիայի մեղադրանքի պատճառով:
Պատգամավորները չեն չեղարկել քվեարկությունը և հավանություն են տվել նախագահին իր լիազորություններից զրկելուն։ Զինված ուժերն ու ոստիկանությունն աջակցել են Կոնգրեսին։ Կաստիլիոն ձերբակալվել է խռովության կազմակերպման մեղադրանքով, դատախազությունը նրա համար պահանջել է 34 տարվա ազատազրկում։ Պետության ղեկավար է դարձել Դինա Բոլուարտեն, որն զբաղեցնում էր փոխնախագահի պաշտոնը:

Former Peruvian President Pedro Castillo said Monday that he was beginning a hunger strike in protest of the trial against him for the alleged crime of rebellion, AP reports.
The prosecution has requested 34 years in prison for the former president.
Castillo, detained since Dec. 7, 2022 after a televised speech in which he declared the dissolution of Congress and his intent to rule by decree, said on his social networks that he has begun a hunger strike to protest “injustices committed against me.”
Castillo claimed that Judge Norma Carbajal, who previously stated armed rebellion “does not require physical violence,” has prejudged his case by “forcing the criminal type of rebellion” against him.
Castillo, 55, described his trial as “politicized” and a “pantomime” in previous sessions, and has refused legal counsel provided by the judicial system.
He denied committing rebellion during the trial’s opening last week, claiming, “The only thing I did was convey the people’s desire through a political speech.”
The Public Ministry accused Castillo for his attempt to dissolve Parliament on Dec. 7, 2022 to avoid a vote seeking his removal due to allegations of “permanent moral incapacity” to govern. The then-president failed to achieve his goal because Congress ousted him. He was subsequently jailed. More than 50 civilians died during three months of protests, according to AP.