Մարկ Քառնին Կանադայի վարչապետի պաշտոնում կփոխարինի Ջասթին Թրյուդոյին
Կենտրոնական բանկի նախկին ղեկավար Մարկ Քառնին հաղթանակ է տարել Կանադայի Լիբերալ կուսակցության նոր առաջնորդի պաշտոնի համար ընտրություններում և դառնալու է երկրի հաջորդ վարչապետը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում են տեղական լրատվամիջոցները:
Քառնին հավաքել է ձայների ավելի քան 85%-ը։ Ֆինանսների նախկին նախարար և խորհրդարանի պատգամավոր Քրիստիա Ֆրիլանդը երկրորդ տեղն է զբաղեցրել՝ հավաքելով ձայների 8%-ը։
Ներկայացուցիչների պալատի նախկին ղեկավար և խորհրդարանի պատգամավոր Կարինա Գուլդը ձայների 3,2%-ով զբաղեցրել է երրորդ հորիզոնականը, իսկ Մոնրեալից ձեռնարկատեր և խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Ֆրենկ Բեյլիսը չորրորդ տեղում է:
Քառնին երբեք ընտրովի պաշտոն չի զբաղեցրել և ներկայում խորհրդարանի անդամ չէ:
Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հունվարի սկզբին հայտարարել էր, որ կհեռանա Կանադայի Լիբերալ կուսակցության առաջնորդի պաշտոնից և կլքի վարչապետի պաշտոնը, հենց կուսակցությունն իրեն փոխարինող գտնի։

Марк Карни избран новым лидером Либеральной партии Канады и следующим премьер-министром страны
Бывший глава Центрального банка Канады Марк Карни победил на выборах на должность нового лидера Либеральной партии и станет следующим премьер-министром страны, сообщает Арменпресс со ссылкой местные СМИ.
Карни набрал более 85% голосов. Бывший министр финансов и депутат парламента Христя Фриланд заняла второе место с 8% голосов.
Бывший спикер Палаты представителей и депутат Карина Гулд заняла третье место с 3,2% голосов, а монреальский предприниматель и бывший член парламента Фрэнк Бэйлис занял четвертое место.
Карни никогда не занимал выборную должность и в настоящее время не является членом парламента.
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо объявил в начале января, что уходит с поста лидера Либеральной партии Канады и покинет пост премьер-министра, как только партия найдет ему замену.