Սիրիայում բախումների հետևանքով կա շուրջ 70 զոհ. հայտարարվել է պարետային ժամ
Շուրջ 70 մարդ է զոհվել Սիրիայի Լաթաքիա նահանգում երկրի անվտանգության ուժերի և նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադին հավատարիմ զինվորականների միջև տեղի ունեցած «աննախադեպ» բախումների ժամանակ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս տվյալները ներկայացրել է Մարդու իրավունքների սիրիական դիտորդական կենտրոնը։
Ըստ Al-Hurra պարբերականի՝ զոհերի մեծամասնությունը սիրիական անվտանգության ուժերի և Ասադի կողմնակիցներն են։ Բացի այդ, կան տասնյակ վիրավորներ ու պատանդներ։
Սիրիական SANA լրատվական գործակալության տեղեկացմամբ՝ երկրի Պաշտպանության նախարարության ուժերը մտել են Լաթաքիա և Տարտուս քաղաքներ՝ աջակցելու Ասադի կողմնակից զինվորականների դեմ կռվող Անվտանգության վարչության ուժերին։
Սիրիայի անվտանգության վարչությունը հայտարարել է «վարչական կենտրոններում, մոտակա քաղաքներում և լեռնային շրջաններում Սիրիայի նախկին նախագահ Բաշար ալ-Ասադի կողմնակիցների «մաքրման» լայնածավալ գործողության մեկնարկի մասին»։ Կառավարական ուժերը խաղաղ բնակիչներին հորդորել են մնալ իրենց տներում և անհապաղ հայտնել ցանկացած կասկածելի տեղաշարժի մասին: Նախկին նախագահի կողմնակիցներին կոչ է արվել վայր դնել զենքերը։
Անվտանգության վարչությունը Լաթաքիա և Տարտուս քաղաքներում պարետային ժամ է սահմանել։
«Այսօր մենք գտնվում ենք մի վճռական փուլի շեմին, որը պահանջում է զգոնություն և կարգապահություն։ Թույլ չենք տալու որևէ կողմի կամ անհատի գործել պետության և օրենքի շրջանակներից դուրս, և Սիրիան կմնա ուժեղ ու միասնական», - հայտարարել է Անվտանգության վարչությունը։
Սիրիական բանակը մարտի 7-ի լուսադեմին մեծ ռազմական ուժեր է ուղարկել Լաթաքիա՝ հետ մղելու Բաշար ալ-Ասադին հավատարիմ ուժերի հարձակումները: Նաև օգտագործվել են անօդաչու թռչող սարքեր՝ Լաթաքիայի գյուղերում նախկին  իշխանությունների կողմնակիցներին հետապնդելու համար։ Հայտարարվել է, որ Ասադի տասնյակ կողմնակիցներներ այժմ գտնվում են անվտանգության ուժերի ձեռքում:
Տեղեկություններ կան, որ Սիրիայի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, որոնք ենթակա են երկրի նոր իշխանություններին, գրավել են Լաթաքիա և Տարտուս նահանգների կենտրոնական շրջանները։
Սաուդյան Արաբիայի Թագավորությունը դատապարտել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունում ապօրինի խմբավորումների կատարած գործողությունները և նրանց կողմից անվտանգության ուժերի թիրախավորումը՝ հաստատելով իր աջակցությունը Սիրիայի կառավարությանը։

В результате столкновений в Сирии погибло около 70 человек. Объявлен комендантский час
Около 70 человек погибли в «беспрецедентных» столкновениях между силами безопасности страны и военными, лояльными бывшему президенту Башару Асаду в сирийской провинции Латакия. Как сообщает Арменпресс, такие данные представил сирийский Мониторинговый центр по правам человека.
По данным издания Al-Hurra, большинство жертв — сторонники сирийских сил безопасности и Асада. Кроме того, есть десятки раненых и заложников.
По информации сирийского информационного агентства SANA, силы Минобороны страны вошли в города Латакия и Тартус для поддержки сил департамента безопасности, борющихся против проасадовских военных.
В департаменте безопасности Сирии объявили о «начале широкомасштабной операции по «зачистке» сторонников бывшего президента Сирии Башара Асада в административных центрах, близлежащих городах и горных районах». Правительственные силы призвали мирных жителей оставаться в своих домах и немедленно сообщать о любых подозрительных движениях, а сторонников бывшего президента - сложить оружие.
Департамент безопасности ввел комендантский час в городах Латакия и Тартус.
«Сегодня мы находимся на пороге решающего этапа, который требует бдительности и дисциплины. Мы не позволим ни одной партии или отдельному лицу действовать вне рамок государства и закона, и Сирия останется сильной и единой», - заявили в департаменте безопасности.
Сирийская армия на рассвете 7 марта направила крупные военные силы в Латакию для отражения атак сил, лояльных Башару Асаду. Использовались также дроны для преследования бывших сторонников правительства в деревнях Латакии. Сообщается, что десятки сторонников Асада сейчас находятся в руках сил безопасности.
Есть сведения, что подразделения сирийских вооруженных сил, подчиняющиеся новым властям страны, захватили центральные районы провинций Латакия и Тартус.
Королевство Саудовская Аравия осудило действия незаконных группировок в Сирийской Арабской Республике и их нападения на силы безопасности, подтвердив свою поддержку правительства Сирии.