Ամասիա համայնքում տեղի ունեցավ երկար սպասված «-46°C» փառատոնը
Շիրակի մարզի Ամասիա համայնքում տեղի ունեցավ երկար սպասված «-46°C» փառատոնը՝ LEAD4Shirak ծրագրի և Ամասիայի համայնքապետարանի աջակցությամբ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ամասիայի գողտրիկ բնության գրկում հավաքվել էին ձմեռային մարզաձևերի ու էքստրեմալ հանգստի սիրահարներ, ովքեր եկել էին ոչ միայն մարզի տարբեր համայնքներից ու բնակավայրերից, այլ նաև հանրապետության տարբեր մարզերից։ Փառատոնին մասնակցում էին նաև Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը, մարզպետի աշխատակազմը, Շիրակի մարզի Անի, Ախուրյան, Արթիկ, Աշոցք և Գյումրի համայնքների ղեկավարները:
Ողջունելով ներկաներին՝ Շիրակի մարզպետ Դավիթ Առուշանյանը նշեց, որ ուրախ է տեսնել մասնակիցների ոգևորությունն ու բարձր տրամադրությունը. «Հրաշալի օր է ու հիանալի մթնոլորտ, որքան էլ ցուրտ լինի, արվել է ամեն ինչ մեր երեխաների ժամանցն ապահովելու համար։ Մաքուր օդն ու բարձր տրամադրությունը հնարավորություն են տալիս վայելելու բնության հրաշալիքները, հիանալու նրա գեղեցկությամբ։ Ուրախ ժամանց ու հաճելի օր եմ մաղթում բոլորիդ»,- նշեց Շիրակի մարզպետը:
Մասնակիցներին ողջունեց նաև Ամասիա համայնքի ղեկավար Ջեմմա Հարությունյանը: Փառատոնի պաշտոնական բացումից հետո մասնակիցները վայելեցին ձմռան ու բնության գեղեցկությունը: Չնայած ցրտաշունչ եղանակին, համայնքի անտառամերձ տարածքում փառատոնի մասնակիցները հիանալի ժամանց ունեցան՝ դահուկավազք, սնոուբորդ, սահնակներ, տաք ըմպելիքներ, մրցույթներ, զվարճանք, երաժշտություն, սիրողական խաղեր, ցուցադրական ելույթներ։ Դիջեյի ժամանակակից երաժշտական ռիթմերից հետո ազգային պարերի ուսուցում կազմակերպեցին նաև «Հրայրք» պարային խմբի պարուսույցները։

В общине Амасия прошел долгожданный фестиваль «-46°C»
В общине Амасия Ширакской области при поддержке программы LEAD4Shirak и администрации Амасии состоялся долгожданный фестиваль «-46°C».
Как передает Арменпресс, в уютном уголке природы Амасии собрались любители зимних видов спорта и экстремального отдыха, приехавшие не только из разных общин и населенных пунктов области, но и из разных областей республики. В фестивале также приняли участие губернатор Ширакской области Давид Арушанян, аппарат губернатора, руководители общин Ани, Ахурян, Артик, Ашоцк и Гюмри Ширакской области.
Приветствуя присутствующих, губернатор Ширака Давид Арушанян отметил, что рад видеть воодушевление и приподнятое настроение участников. «Это прекрасный день и прекрасная атмосфера, независимо от сильного холода, было сделано все возможное, чтобы наши дети хорошо провели время. Свежий воздух и приподнятое настроение дают возможность насладиться чудесами природы, полюбоваться ее красотой. Желаю всем приятного времяпрепровождения и хорошего дня», - отметил губернатор Ширака.
Участников также приветствовала Джемма Арутюнян, глава общины Амасия. После официального открытия фестиваля участники насладились красотой зимней природы. Несмотря на холодную погоду, участники фестиваля отлично провели время в лесной зоне поселка: катание на лыжах, сноубордах, санках, горячие напитки, конкурсы, развлечения, музыка, любительские игры и показательные выступления. После современных музыкальных ритмов диджея хореографы танцевального коллектива «Грайрк» также организовали уроки национальных танцев.