Հայաստանի ֆուտբոլի կանանց հավաքականն ամբողջական թիմ է դառնում` իսկական մարզական ոգով. Մարալ Արթին
Հայաստանի կանանց ֆուտբոլի ազգային թիմի ավագ Մարալ Արթինի կարծիքով՝ հավաքականի հաջող ելույթները տարիների համառ աշխատանքի արդյունք են:
«Ազգային թիմում երբեք հեշտ խաղեր չեն լինում: Լիխտենշտեյնի ընտրանին բավականին փորձառու թիմ է: Հայաստանի հավաքականը բավականի լավ էր պատրաստվել այդ խաղին, քանի որ Ազգերի լիգայի մեկնարկային հանդիպումն էր: Մարզչական շտաբն էլ լավ էր ուսումնասիրել մրցակցին: Մեզ համար հեշտ հանդիպում չէր, նույնիսկ այն դեպքում, որ հաղթեցինք 6:1 հաշվով»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Արթինը:
Անդրադառնալով Ղազախստանի հետ ընտրական փուլի երկրորդ խաղին` Արթինն առանձնացրեց, որ թիմն այլ տրամադրվածությամբ է մոտեցել այդ հանդիպմանը, քանի որ ղազախները համեմատաբար ավելի բարդ մրցակից են:
«Մենք հստակ գիտեինք, որ Ղազախստանի հավաքականն առավել ագրեսիվ ֆուտբոլ է ցուցադրում: Հասկանում էինք, որ նրանք չեն թողնելու մեզ սեփական խաղը թելադրել»,-ասաց նա:
Կանանց ընտրանու ավագի խոսքով` Հայաստանի ընտրանին դեռևս 5 տարվա կյանք ունի և քիչ-քիչ ձևավորվում է՝ որպես մեծ թիմ, մեծ ընտանիք: Հիմա թիմում երկու սերունդների համադրություն կա` ավագները փորձով են օգնում ընտրանուն, երիտասարդները` նոր ավյունով:
«Մենք տարիներ շարունակ աշխատում ենք միասին և հիմա իսկական թիմ ենք դարձել: Ես էլ՝ որպես ավագ, ամեն ինչ անում, որ մենք մեկ ընտանիք լինենք: Հայաստանի կանանց հավաքականն ամբողջական թիմ է դառնում` իսկական մարզական ոգով: Թիմը տարիների ընթացքում շատ փոփոխություններ կրեց, և դա երևում է խաղից խաղ: Մեր նպատակն է, որ այս հաղթանակները շարունակական լինեն»,-ասաց նա:
Արթինն անդրադարձավ նաև Հայաստանի հետ նույն խմբում ընդգրկված Լյուքսեմբուրգի թիմին ` շեշտելով, որ Լյուքսեմբուրգի հավաքականի խաղի ամբողջական վերլուծություն չի կատարվել, սակայն իր անձնական կարծիքով՝ այս ենթախմբում ամենաուժեղ մրցակիցը հենց Լյուքսեմբուրգն է:
Հայաստանի կանանց հավաքականն Ազգերի լիգայի մեկնարկային երկու խաղերում հաղթանակ տոնեց` գերազանցելով Լիխտենշտեյնին (6:1) և Ղազախստանին (2:0): Այժմ Հայաստանի ընտրանին մրցաշարային աղյուսակի առաջատարն է: Հաջորդ հանդիպումը թիմը կանցկացնի ապրիլին` հյուրընկալելով Լյուքսեմբուրգին:

Armenia women's national football team captain Maral Artin says that her team’s latest wins are the result of many years of hard work.
“There are no easy matches in the national teams,” Artin told Armenpress after her team’s second consecutive victory in the league phase of UEFA Women's Nations League.
Armenia won 6:1 against Liechtenstein and 2:0 against Kazakhstan and is currently leading in the group.
The victory against Liechtenstein is by far the biggest win for the Armenian team. The match also saw the first-ever hat trick by the women’s team.
“Liechtenstein is a very experienced team. We trained hard because it was the first match of the Nations League. The coaching staff had studied our opponent very well. It wasn’t an easy match for us, even though we won 6:1,” Artin said.
Speaking about the match against Kazakhstan, Artin said the Armenian team knew that the Kazakhs were tough opponents. “We clearly knew that the Kazakh team plays more aggressively. We realized they were not gonna let us dictate our game,” she said.
The captain said that her team is still too young and is gradually becoming a big family. The team was formed just five years ago.
The younger and older generations in the team seem to complement each other quite well.
“We’ve been working together for many years and now we have become a true team. And as captain I am doing everything for us to be a family. We are becoming a complete team with true sports spirit. The team underwent many changes throughout the years, and it is noticeable from match to match. Our goal is to have continuous victories,” Artin said.
The captain said that Luxembourg, Armenia’s next opponent, seems to be the toughest rival in the group.