Աշխատավարձի աճի տեմպերը զգալիորեն գերազանցում են գնաճի ցուցանիշին. Փաշինյան
Հայաստանում միջին ամսական աշխատավարձը 2024 թվականին կազմել է 287,172 դրամ, ինչը 2018 թվականի համեմատ աճել է 114,445 դրամով կամ 66.3 տոկոսով։
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին կառավարության նիստում հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ աշխատավարձի աճի տեմպերը զգալիորեն գերազանցել են գնաճի ցուցանիշներին։
«2018 թվականից մինչ օրս արձանագրված գնաճը կազմել է 25.3 տոկոս։ Այսինքն՝ աշխատավարձի աճը մոտավորապես 40 տոկոսով ավելի է, քան գնաճի ցուցանիշն է։
Պետք է հաշվի առնել, որ գնաճի ազդեցությունը տարբեր է աշխատող և չաշխատող քաղաքացիների համար։ Պարզ է, որ այն մարդիկ, որոնք չեն աշխատում, գործազուրկ են, գնաճի ցուցանիշն այլ կերպ են զգում իրենց վրա, իսկ նրանք, որոնք աշխատում են և աշխատավարձ են ստանում, այլ կերպ»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև ներկայացրեց 2025 թվականի հունվարի տվյալները՝ նշելով, որ միջին աշխատավարձը կազմել է 296,651 դրամ, ինչը 2018 թվականի հունվարի նկատմամբ ավելի է 126,594 դրամով կամ 74 տոկոսով։
«2024 թվականին՝ 2023-ի համեմատ գնաճը կազմել է 0.3 տոկոս, մինչդեռ աշխատավարձերի աճը՝ 6.4 տոկոս։ 2025 թվականի հունվարին 2024-ի հունվարի համեմատ գնաճը կազմել է 1.7 տոկոս, իսկ աշխատավարձերի աճը՝ 4.6 տոկոս»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

The average monthly salary in 2024 was 287,172 drams, which is a 66,3% growth compared to 2018, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan has said.
Pashinyan said at a Cabinet meeting that the pace of wage growth has significantly surpassed the inflation indicators.
“The inflation registered since 2018 until today is 25,3%. Meaning, the salary growth is approximately 40% more than the inflation indicator. We must take into account that the inflation impact varies for employed and unemployed citizens. It is clear that unemployed people feel the inflation indicator differently than those who are employed and get salary.”
Speaking about January 2025 data the PM said the average salary was 296,651 drams, a 74% increase compared to January 2018.
“In 2024, compared to 2023, the inflation was 0,3%, whereas the salary growth was 6,4%. In January 2025, compared to January 2024, the inflation was 1,7% while the salary growth was 4,6%,” the PM said.