Բուհ-աշխատաշուկա կապերն ամրապնդվում են. «Արմենպրես»-ը և Եվրասիա միջազգային համալսարանը համագործակցության փաստաթուղթ են ստորագրել
Ուսանողների մուտքն աշխատաշուկա սահուն կազմակերպելու և մասնագիտական գիտելիքներն ու հմտությունները գործնականում կիրառելու հնարավորություն է ստեղծվել Եվրասիա միջազգային համալսարանի համար:
Բուհը և «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը համագործակցության փաստաթուղթ են ստորագրել՝ ապահովելով ուսանողների ներգրավվածությունն ու ակտիվ մասնակցությունը մասնագիտական ոլորտում։
Համագործակցությունը կնպաստի ԵՄՀ «Լրագրություն» մասնագիտության բակալավրի և մագիստրատուրայի կրթական ծրագրի, նաև «Միջմշակութային հաղորդակցություն և թարգմանություն (անգլերեն)» մասնագիտության բակալավրի կրթական ծրագրի ուսանողների պրակտիկան մեկդարյա հարուստ ավանդույթներ ունեցող լրատվամիջոցում կազմակերպմանը:
«Համագործակցությունը բուհերի հետ շատ կարևորում ենք, քանի որ աջակցում ենք լավ կադրերի պատրաստմանը։ Ինչպիսին կլինի այն լրագրողը, որին վաղը կընդունենք աշխատանքի, կախված է նաև այս գործընթացից։ Այդ իմաստով նման փաստաթղթերը կարևոր նշանակություն ունեն թե մեզ, թե բարձրագույն ուսումնական հաստատության համար»,- նշում է «Արմենպրես» լրատվական գործակալության տնօրեն Նարինե Նազարյանը։
Եվրասիա միջազգային համալսարանի Լրագրության կրթական ծրագրի ղեկավար Տիգրան Հարությունյանը նշում է. «Այս պայմանագիրը ևս մեկ քայլ է ավելի գրագետ և փորձառու ուսանողներ կրթելու ճանապարհին։ Ապագայում, ընտրելով իրենց ուղին մեդիադաշտում, նրանք հանդես կգան որպես պրոֆեսիոնալ մասնագետներ»։
Այնուհետև ուսանողները շրջայց կատարեցին «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունում, ծանոթացան նրա մեկդարյա պատմությանը, ուսումնասիրեցին արխիվային ֆոնդը, ինչպես նաև այցելեցին նկարահանման տաղավար և ձայնագրման ստուդիա։

Укрепляются связи между вузами и рынком труда: «Арменпресс» и Международный университет «Евразия» подписали документ о сотрудничестве
Для студентов факультета журналистики Международного университета «Евразия» создана возможность плавно организовать свой выход на рынок труда и применить свои профессиональные знания и навыки на практике.
Международный университет «Евразия» и информационное агентство «Арменпресс» подписали документ о сотрудничестве, обеспечивая вовлечение и активное участие студентов в профессиональной сфере.
Сотрудничество будет способствовать организации практики для студентов бакалавриата и магистратуры по направлению «Журналистика», а также бакалавриата по направлению «Межкультурная коммуникация и перевод (английский язык)» в средстве массовой информации с вековыми богатыми традициями.
«Мы придаем большое значение сотрудничеству с вузами, поскольку поддерживаем подготовку хороших кадров. От этого процесса зависит и то, какого журналиста мы будем нанимать завтра. В этом смысле подобные документы имеют большое значение как для нас, так и для вуза», — отметила директор информационного агентства «Арменпресс» Нарине Назарян.
Руководитель образовательной программы «Журналистика» Международного университета «Евразия» Тигран Арутюнян отметил:
«Это соглашение — еще один шаг на пути к обучению более компетентных и опытных студентов. В будущем, выбирая свой путь в сфере СМИ, они будут выступать в качестве профессиональных специалистов».
Затем студенты совершили экскурсию по информационному агентству «Арменпресс», познакомились с его вековой историей, изучили архив, а также посетили съемочный павильон и студию звукозаписи.